ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا درباره حضرت علی (ع) ❤️ مناسب تمامی پایه ها

انشا در مورد شهادت و ویژگی های رفتاری حضرت علی علیه السلام با مقدمه و نتیجه

انشا درباره حضرت علی (ع) : مردی از سطور قطور تاریخ و به عظمت همه زمین و آسمان. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد حضرت محمد (ص)

انشا درباره حضرت علی (ع)

انشا درباره حضرت علی (ع) کلاس سوم تا هفتم

مقدمه: علی ای نور دو عالم و توازن هر دو جهان، من و همه قلمهای جهان در وصف تو و مرام و اخلاق و بزرگی و منش تو ناتوان هستند و تا کنون جهان هیچ مردی و پیشوایی به رستگاری و درستی تو ندیده است. تو نوری و سوری و شوری و جهان چون تو مردی وارسته به خود نخواهد دید.

بدنه: روزی که کعبه شکافته شد و فاطمه بنت اسد با قنداقه ی نور از آن بیرون آمد، تاریخ جهان دگر گون شد. از روزی که علی اولین مرد مسلمان بعد نبی خدا بود، تاریخ خود را گم کرد. در شبی که علی در بستر رسول خدا خوابید تا تاریخ روشن هجرت رقم بخورد، تمام رویدادهای گذشته پاک شدند و علی مورخ شد.

روزی که علی در خیبر بر داشت و جهانیان مبهوت شدند، تاریخ دوباره حسرت کشید و با خود گفت کاش پیش از این ها تاریخ وجود نداشت و من با دست علی رونمایی شوم. روزی که علی در کنار پیامبر رکاب می زد و از او محافظت می کرد، دین مبین اسلام به خودش بالید که چنین رهبر و پیشرویی دارد.

روزی که در جنگ احزاب تمام کفر و اسلام در مقابل هم قرار گرفتند و علی با افتخار عمر بن عبدود را شکست داد، دین مبین اسلام و پیروانش بار دیگر بر خود بالیدند و قد کشیدند. آری علی را فقط خدا می شناسد و خدا. علی (ع) در تمام رویدادهای حساس و مهم تاریخ اسلام حضور داشته و به صراحت می توان گفت که بازوی راست پیامبر و تاریخ مجسم اسلام بوده است.

در تمام جنگ ها و صلح ها، ماجراهای سرنوشت ساز که گاهی جانش هم به خطر می افتاد. او بزرگ مردی بود که برای اینکه در میان مردم خون ریزی و جنگ به راه نیفتد، حدود ۲۵ سال خانه نشین شد و از حقش گذشت. این مرد راستین در راه نشر و اشاعه دین اسلام هم زحمات بسیاری کشید. او نمونه کامل عدالت مجسم بود که بین برادر و غریبه در دادن بیت‌المال هیچ تفاوتی نمی دید و از شمع بیت‌المال برای روشنایی خانه اش استفاده نمی کرد.

نتیجه گیری: حضرت علی (ع) نمونه کامل یک حاکم عادل و دلسوز بود که برای پیرزنی نان خمیر می کرد و در حین سوختن تنور به خودش عذاب روز جزا را یاد آوری می کرد. حاکمان ما هم باید کمی به او و رفتارها و دستوراتش مراجعه کنند و در حیف و میل و صرف بیت‌المال دقت نمایند.

انشا درباره مهربانی و شهادت حضرت علی (ع)

مقدمه: روزی که نهج‌البلاغه را دیدم و چند خطی خواندم، فهمیدم که نویسنده اش مردی بزرگ و دارای علمی لدنی بوده است که چنین حکیمانه و از روی دانایی و دلسوزی با مردم و حاکمان و فرمانروایان سخن گفته است.

بدنه: علی را نه به نام که با رفتار و کردارش می شناسیم. مردی که برای یتیم و فقیر و گرسنه شبانه شام می رساند و هم سفره بیمار و جزامی و در راه مانده می شد. او را در مرام و اخلاق می شناسیم که با قاتل هم مدارا کرد و از فرزندانش خواست که قصاص قاتلش هم فقط با یک ضربه شمشیر باشد و نه بیشتر، علی را در جنگ های اسلام شناختیم که غنایم را در میان فقرا پخش کرد و خودش با ۷۰ زخم کاری چیزی برنداشت و دست خالی به خانه رفت.

او مردی است که همه فکر می کردند نماز نمی خواند و نمی شناختندش، شبی که در بستر شهادت افتاد، مردم دانستند که مرد شبهای تنهایی و فقر علی بوده است. علی در میان غیر مسلمانان هم محبوب است و همواره پیروان ادیان دیگر از ایشان به بزرگی و مردانگی یاد می کنند.

پیامبر اسلام در ماجرای غدیر خم رسالتشان را کامل فرمودند و گفتند: هرکس من مولا و سرورش هستم، بعد از من علی مولا و سرور اوست و این ماجرای تاریخی نشان می دهد که خداوند ایشان را هم مرتبه پیامبر بزرگ اسلام دانسته است. شعر زیبای شهریار استاد مسلم غزل در دوران معاصر چنان ایشان را کامل و واضح توصیف فرموده است که انگار قرن ها کسی نتوانسته بود چنین حق مطلب را ادا فرماید.

او مردی بزرگ بود که فرزند شهیدش ماجرای نهضت جهانی عاشورا را برای همیشه در تاریخ جهان رقم زد و پس از گذشت ۱۴۰۰ سال هنوز چنین رویدادی رخ نداده و قیامش در صدر جهان ایستاده است.

نتیجه گیری: علی (ع) مردی از دوران بزرگ تاریخ است که می تواند یک الگوی کامل برای زیستن و مردم داری و کشور داری باشد. هرکس که از فرمایشات و رفتارهای ایشان در زندگی بهره ببرد، هر آینه رستگار خواهد شد.

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد حضرت فاطمه (س)
و
انشا در مورد ولادت حضرت معصومه

☑️ به پایان متن های انشا درباره حضرت علی (ع) رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =