ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد ⚜️+ گسترش و ریشه

معنی و مفهوم ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

به ظاهر بخواهیم به این ضرب المثل نگاه کنیم، این معنی را می‌دهد که مثلا چنین کاری خوب بود و حالا خوب‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کردیم اتفاق افتاده است، اما برای معنی اصلی این ضرب المثل باید اشاره کرد به معنی منفی که دارد.

به طور معمول بخواهند به چیزی یا موقعیتی طعنه بزنند اینگونه بیان می کنند که تو هم آمدی و حسابی بهتر شد، یعنی بخاطر حضور تو همه چیز خراب‌ترهم شد. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه قسمت ضرب المثل ماگرتا دنبال بفرمایید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است

معنی ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد

مفهوم ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد

به طور مثال وقتی شخصی دارد یک پروژه مهم را نظارت می‌کند و افراد حاضر رأی می‌دهند که به مدیران کسی دیگر هم اضافه شود، آن‌گاه با حضور مدیر جدیدی که به رهبران اضافه شده است، ممکن است پروژه ای که کلی با مشکل مواجه شده بود، بخاطر ایده‌های اشتباه رهبر جدید افتضاح‌تر از همان که بود بشود.

چنین مواقعی مدیران اولی می‌گویند: گل بود به سبزه نیز آراسته شد، یعنی خیلی پروژه درست پیش می‌رفت؛ تو اومدی به رهبری ما پیوستی کاملا با خاک یکسان شد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد

حکایت این ضرب المثل برگرفته از اشعارچندین مشاهیر ایرانی همچون ملک خاتون، نظیری نیشابوری و… است که آن‌ها در بیت‌های اشعارشان سعی داشتند بگویند این بیت مشکلی پس از مشکلی دیگر است.

به طور مثال فردی که می‌خواهد به سفری برود، هم عجله دارد و هم بسیار دیرش شده است، زمانی که خود را می خواهد به مکانی که سفر آغاز می‌شود، برساند، متوجه می‌شود که کاروان سفرش رفته‌اند و او از آن سفر بازمانده، این‌جا است که این ضرب المثل شامل حال آن فرد می‌شود.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد

در زندگی ما ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که حال ما را خراب کند؛ مانند فردی که مشکل استرس یا اضطراب دارد و می‌خواهد یک مهمانی برگزار کند و آن را برنامه ریزی می‌کند و یکدفعه نتیجه آن برعکس می‌شود، درواقع او با اینکه اوضاع ذهنی‌اش پر از آشوب است، کلی تدارک دیده و مدام فکر می‌کند که قرار است همه  چیز خراب شود.

اما سعی می‌کند که به ذهن خودش فکر بد راه ندهد و وقتی که آن مهمانی با کلی برنامه ریزی خراب می‌شود با خود می‌گوید (گل بود به سبزه نیز آراسته شد).

یعنی هر چقدر ذهنش خراب فکر می‌کرد، سعی داشت که خود را آرام کند و چیزی خراب نشود، دقیقا برعکس خراب شد و آشوب ذهنی هم که داشت خراب‌تر از قبل شد.

انشا با موضوع ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد

مقدمه: زمانی که فردی با نیت درست کردن چیزی جلو می‌آید و با کارهای او نتیجه آن برعکس به جای درست شدن از آن که بود خراب تر می‌شود، این ضرب المثل را شرح می‌دهد.

بدنه: وقتی که یک نفر خراب کاری می‌کند، برخی اوقات نمی‌تواند خراب کاری خودش را برای کسی هم شرح بدهد؛ چرا که اگر بگوید به ضررش می‌شود و این‌گونه گل است که به سبزه آراسته می‌شود.

نتیجه: ممکن است یک کاری اوضاعش وخیم باشد و ما هی تلاش کنیم که آن را درست کنیم و آن بدتر از قبل شود؛ بهتر است گاهی اوقات صبور باشیم و دست به هیچ ‌کاری نزنیم که حکایت زندگی‌مان بدتر از آن که بود نشود.

اصطلاح ضرب المثل انگلیسی گل بود به سبزه نیز آراسته شد

He’s all we need, I’m busy right now

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن
و
معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن

به پایان معنی ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *