ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن ⭕️+ تاریخچه و انشا

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «کار از کار گذشتن» به همراه گسترش و بازنویسی

معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن یعنی اینکه فرصت‌های خوب و پر سود را از دست بدهیم. بعضی از کارها را اگر به موقع و به جا انجام ندهیم، وقتش که بگذرد هر کاری هم بکنیم دیگر هیچ فایده‌ای ندارد، مانند از دست دادن یک رفاقت سالم و خوب.

زمانی که آن را داشتیم به او محبت به جا نکردیم ولی حال که او را از دست داده‌ایم و برگشتی ندارد، هر چقدر هم تلاش کنیم، بی فایده خواهد بود و دیگر کار از کار گذشته است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل کار نیکو کردن از پرکردن است

معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن

مفهوم ضرب المثل کار از کار گذشتن

به طور مثال می‌توان گفت ما انسان‌ها در اکثر مواقع چیزی را که داریم و برای ما هست قدرش را نمی‌دانیم. زمانی که کار از کار می‌گذرد، تازه یادمان می‌افتد که چه چیز با ارزشی را داشتیم و چقدر می‌توانستیم او را عزیز خود بدانیم اما حالا که آن را از دست داده‌ایم و ثابت کردیم که لایق آن محبت نبوده‌ایم.

بیشتر مواقع مردم برای چیزهایی که دارند شکر گذارش نیستند و دائما به دنبال چیزهای بزرگ‌تر از آن که دارند هستند و فقط زمانی می‌فهمند چه چیزی را دارند که از دستش می‌دهند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل کار از کار گذشتن

این ضرب المثل کمی ریشه عربی دارد، چون عرب‌ها می‌گویند: إن سقط الإحترام سقط معه کل شيء. یعنی با از بین رفتن احترام تمام چیز‌های دیگر چه خوب یا بد از بین خواهد رفت و در این مطلب مورد اشاره به کار از کار گذشتن است. مانند اینکه سنگی را به شیشه‌ای پرتاب کرده و شکسته باشد آن وقت دیگر نمی‌شود سنگی که پرتاب و رها شده را برگرداند.

این ضرب المثل ریشه‌اش در زندگی ما از قدیم به امروز جریان دارد و در بعضی حرف‌ها، رفتارها و بی تفاوتی های مردم و زندگی روزمره‌شان که باعث خرابی روابط می‌شود و حتی گاهی جبران ناپذیر خواهد بود جریان دارد.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل کار از کار گذشتن

مردی تازه ازدواج کرده و توجه هاتش به همسرش خیلی کم و سرد است و به مرور هم با این اوضاع همسرش از او دل سرد شده و به طور حتم از او می‌خواهد جدا شود و زمانی که اقدام به جدایی کند، مرد شروع می‌کند به اهمیت دادن و می‌خواهد توجه زنش را به خودش جلب کند. این‌طور مواقع است که کار از کار گذشته و تلاش چنین آدمی به طور کلی بی فایده است و آن زمان که باید توجه نکرده و حال تمامی زحماتش بی ثمر خواهد بود.

انشا در مورد ضرب المثل کار از کار گذشتن

مقدمه: انسان زمانی که از نیروی جوانی خود به درستی و آگاهانه استفاده نکند و در پیری حسرتش را بخورد، آن زمان کار از کار گذشته است.

بدنه: بهتر است همیشه از آن چیزی یا فرصتی که در زندگی داریم استفاده کنیم تا وقتی از موقع آن گذشت دلمان برای داشتنش نسوزد.

نتیجه: هر فرصتی در زندگی ما تکرار شدنی نیست؛ پس از آن‌ها به جا استفاده کنیم تا حسرت آن را نخوریم که روزی بر زبان بیاوریم که کار از کار گذشته است.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل عالم ناپرهیزکار، کوریست مشعله دار
و
معنی ضرب المثل عجله کار شیطان است

☑️ به پایان معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *