اخبارعلمی

تحقیق درباره حضرت معصومه (س) ❤️ زندگینامه و القاب

تحقیق درباره زندگینامه، هجرت و وفات حضرت معصومه (س)

تحقیق درباره حضرت معصومه سلام الله علیها : حضرت معصومه (س) خواهر امام رضا (ع) می باشند که در سال ۱۷۳ هجری شمسی در مدینه به دنیا آمدند، پدر ایشان امام موسی کاظم (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر امام رضا (ع) می‌باشد.

ایشان در زمان کودکی پدر خود را در زندان هارون در شهر بغداد از دست داد و تا سن ۲۱ سالگی تحت سرپرستی امام رضا (ع) بودند. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره حضرت زینب (س)

تحقیق درباره حضرت معصومه (س)

القاب حضرت معصومه (س)

نام این بانوی بزرگوار فاطمه کبری است زیرا امام موسی کاظم (ع) سه دختر به نام فاطمه داشت که حضرت معصومه (س)‌ بزرگترین آن‌ها بود و لقب‌های ایشان عبارتند از:

  • طاهره (پاکیزه)
  • رضیه (‌خشنود از خدا)
  • مرضیه (‌ مورد رضایت خدا)
  • تقیه (پرهیزگار)
  • سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)
  • حمیده (ستوده)
  • رشیده (حد یافته)
  • بِره (نیکوکار)

محدثه بودن حضرت معصومه (س): از ویژگی‌های این بانوی بزرگوار به آگاهی کاملی که نسبت به علوم اسلام داشت می‌توان اشاره کرد و از روایت کنندگان حدیث بود.

مقام علمی حضرت معصومه (ع)

‌حضرت معصومه (ع) ازجمله بانوان والا مقام جهان تشیع است و مقام علمی بالایی دارد نقل شده روزی جمعی از شیعیان به مدینه منوره می‌روند تا از امام موسی کاظم (ع) سوالات خود را بپرسند چون امام موسی کاظم (ع) در سفر بود سوالات خود را از حضرت معصومه (س) که کودکی خردسال بود تحویل دادند و روز دوم نیز به منزل رفتند اما امام نبودند و به ناچار پرسش‌های خود را باز خواستند.

اما حضرت معصومه (س) پرسش‌های آن‌ها را پاسخ داده بود وقتی که پاسخ‌ها را مشاهده کردند بسیار خوشحال شدند و گمان کردند که امام پاسخ آن‌ها را داده است شهر مدینه را ترک کردند سپس در میان راه با امام موسی کاظم (س)‌ مواجه شدند و ماجرا را برای ایشان شرح داد و هنگامی که امام پاسخ‌ها را مشاهده کردند، سه بار فرمودند: پدرش فدایش.

شفاعت حضرت معصومه (س)

در روز قیامت حق شفاعت به کسانی که به مرتبه عالی از قرب الهی رسیده اند تعلق می‌گیرد و به شفیع بودن این بانو در روایات اشاره زیادی شده است. همانا دو تن از بانوان از خاندان حضرت محمد(ص) شفاعت گسترده‌ای دارند اولی حضرت فاطمه (ع) و دومی حضرت معصومه(س) می‌باشند، بعد از حضرت فاطمه(ع) شفاعت گسترده هیچ بانویی به شفیعه محشر حضرت (معصومه) نمی رسد.

زیارت حضرت معصومه (س)‌

درباره فضیلت زیارت حضرت معصومه روایت‌های زیادی از معصومین وجود دارد امام رضا(ع) می‌فرماید: هر کس حضرت معصومه(س) را زیارت کند و به حق او آگاه باشد، بهشت از آن اوست. امام جعفر صادق(س) می‌فرماید: هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود.

هجرت و وفات حضرت معصومه (س)

مأمون عباسی در سال ۲۰۰ هجری قمری امام رضا را به خراسان دعوت کزل امام رضا پس از مدتی دعوت او را پذیرفت و به سوی خراسان حرکت کرد ندود یک سال بعد حضرت معصومه(ع) به سوی خراسان عازم سفر شد، حضرت معصومه(س) هنگامی که به ساوه رسید به جانب قم رفت و در منزل موسی بن خزرج بن سعد اشعری از اصحاب امام رضا(‌ع) ساکن شد.

این بانوی بزرگوار حدود هفده روز در خانه موسی بن الخزرج اقامت کرد و در سن ۲۸ سالگی از دنیا رفتند. آرامگاه ایشان در شهر قم است.

مقالات پیشنهادی: تحقیق درباره امام رضا (ع)
و
تحقیق درباره امام جواد (ع)
و
تحقیق درباره امام حسین (ع)

☑️ به پایان تحقیق درباره حضرت معصومه (س) رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *