ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن ⚡️ انشا و تاریخچه

معنی و مفهوم حکایت «روی پای خود ایستادن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن، یعنی شخص به جای اینکه در خانه بنشیند و هرروز ناله کند و ناامید باشد که کار برای من گیر نمی‌آید، همت و پشتکار داشته باشد و به دنبال کار برود.

این حکایت می‌خواهد این را بیان کند که چه بهتر است که شخص روی پای خود بایستد و با استقلال، بدون نیاز به کمک دیگران زندگی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل حرف مرد یکی است

معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن

معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن

روی پای خود ایستادن به این معنی نیست که دیگر شخص از هیچکس نباید کمک بگیرد یا مشورت کند؛ بلکه به این معنی است که آن شخص یاد بگیرد که زندگی سختی و خرج دارد و برای زندگی کردن و در آسایش و امنیت بودن باید فرد روی پای خود بایستد و کار کند ولی در کنار کاری که می‌کند، در بعضی جاها اگر اطرافیانش آدم‌های خوبی باشند، زمانی که نیاز داشته باشد، می‌تواند از آنها هم کمک بگیرد.

داستان و تاریخچه حکایت روی پای خود ایستادن

ریشه این ضرب المثل مربوط است به دوران کودکی که همه آن ‌را تجربه کرده‌اند. کودک زمانی که به دنیا می‌آید، دیگران به آن غذا می‌دهند و در راه رفتن کمکش می‌کنند، کمی که بزرگ‌تر شود، خودش دستش را به دیوار یا جایی تکیه می‌دهد و آرام آرام راه می رود، بدون نیاز به کمک پدر و مادر. یعنی همه ما اول به کمک نیاز داریم ولی بعدش می‌توانیم روی پای خود بایستیم.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل روی پای خود ایستادن

در جامعه امروزی با توجه شرایط و نحوه زندگی و درآمد، باید حتی نوجوان‌ها هم طریقه و روش درآمدزایی و روی پای خود ایستادن را یاد بگیرند.

خانواده‌ها باید به فرزندان خود از دوران کودکی آموزش دهند که فرزندان در حال و آینده با چه سختی‌هایی روبروهستند و برای اینکه روی پای خود بایستد، باید از الان به شغلی که علاقه دارند بپردازند.

هیچ شغلی خجالت آور نیست؛ چرا که همه انسان‌ها برای زندگیشان زحمت می‌کشند. خیلی از انسان‌ها بعضی از شغل‌ها را مسخره می‌کنند ولی باید این را یاد بگیرند که هر شخص و شغلی که دارد، برای خودش ارزش دارد و محترم است و اینکه آن قدر جربزه و جنم دارد که برای خود و خانواده‌اش زحمت می‌کشد.

انشا در مورد ضرب المثل روی پای خود ایستادن

مقدمه: وقتی انسان یاد بگیرد روی پای خود بایستد و کار کند، شاید اولش غر بزند و برایش سخت و غیرقابل تحمل باشد ولی وقتی کمی بگذرد می‌بیند روی پای خود بودن چقدر شیرین است و آرامش دارد. اینگونه از کارش لذت می‌برد و به دیگران هم کمک می‌کند.

بدنه: وقتی شخصی می‌خواهد آزادانه زندگی کند و دیگران در زندگیش دخالت نکنند به راحتی کار می‌کند تا مستقل برای خودش زندگی کند.

نتیجه: روی پای خود ایستادن و مستقل بودن اصلا چیزی بدی نیست؛ بلکه به هر چیزی که بخواهی بدون دخالت دیگران می‌رسی و برای خودت و دل خودت زندگی سالم و مفید می‌کنی.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حرف حرف میاره
و
معنی ضرب المثل جنسش شیشه خرده دارد

☑️ به پایان معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =