ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد توبه و امیدواری با مقدمه و نتیجه گیری

انشاء دانش آموزی و ساده روان در مورد توبه با مقدمه و نتیجه گیری و توصیفات زیبا

انشا در مورد توبه : صد بار اگر توبه شکستی، باز آی، برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

انشا پیشنهادی : انشا در مورد غیبت و تهمت

انشا در مورد توبه

انشا در مورد توبه

مقدمه: روزی هزار بار تصمیم می گیریم که دیگر گناه نکنیم و باز فراموش می کنیم. هر بار که منافع ما به خطر می افتد به سر جای اول بر می گردیم. دروغ می گوییم و حق دیگران را ضایع می کنیم . تهمت می زنیم و وقتی کارمان تمام شد، قصد توبه می کنیم و فراموش مان می شود که چه کردیم.

بدنه: گناهان سه دسته هستند، دسته ای مانند ترک واجبات، نماز و روزه که نتیجه ان مستقیم به خود انسان باز می گردد. دسته دوم که حق مردم در آن ضایع نمی شود ولی ممکن است روی رفتار مردم هم تاثیر گزار باشد، مانند شرب خمر و چشم چرانی، اما گروهی از گناهان هستند که حق الناس بوده و مردم با ارتکاب این گناهان گرفتار عقوبت حق الناس هم خواهند شد، چرا که خداوند حق خودش را می بخشد، ولی حق مردم را نخواهد بخشید.

اما خداوند برای همه گناهان راه بازگشت و توبه باز گذاشته و بنده خطا کار می تواند طلب بخشش کند. برای گناهانی مانند ترک نماز باید قضای آن به جا آورده شود و برای گناهانی مانند شرب خمر عزم جدی بر ترک و عدم تکرارکافی است و در گناهان دسته سوم باید فرد گناهکار نسبت به اخذ رضایت افرادی که متحمل خسارت هایی شده اند اقداماتی نماید.

خداوند کسانی را که از گناه خود به صورت جدی توبه کنند و دیگر مرتکب نشوند مورد عفو و بخشش قرار می دهد. یعنی خداوند با این کار روح امید و رجوع به درگاه خدای بزرگ را باز گذاشته تا بندگان با امید به مغفرت خداوند روی به توبه آورده و از اعمال خود اظهار پشیمانی کنند.

نتیجه گیری: خداوند خود به بندگانش فرموده که اگر صد بار هم توبه ات را شکستی، من باز خریدار هستم و توبه تو را می پذیرم، این انتهای رحمت خداوند است که برای بندگان در نظر گرفته شده است.

انشا درباره توبه

مقدمه: خدایا شکرت که این همه درهای رحمتت باز است و در سال ماه های متعددی را برای درخواست عفو و بخشش و طلب مغفرت گذاشته ای، ماه رمضان و شب های قدر و مناسبت های مختلف فرصت مناسبی برای انسان سازی است.

بدنه: ماه رمضان و شب های قدر و اعیاد مختلف بهترین زمان برای توبه است . توبه به معنی استغفار است، یعنی بنده می تواند از خدا طلب بخشش نماید. خداوند حتی از مادر و رگ گردن به ما نزدیک تر است و می توانیم با کمال اطمینان و بی دغدغه از رسوایی و بر ملا شدن راز، طلب عفو کنیم. هر بار که نمازی ترک شد و یا روزه ای قضا شد، می توانیم جبران کنیم و اگر با عملی موجب دلخوری و ناراحتی کسی شدیم، خسارت وارده را جبران کنیم و از او بخواهیم که ما را مورد عفو قرار دهد.

هربار که حقی از خدا ضایع شد، رو به درگاه خدای آورده و طلب رحمت کنیم. توبه مانند نوری است که در دل ظلمت زده ما وارد شده و راه هدایت را برایمان می گشاید. چراغی پر نور است که با داشتن فروغ بی نظیر دل را به خدا می رساند. دریای مواج و زلالی است که دل را پاک کرده و زنگارش زدوده می شود.

انگار دل صیقل زده شده و مانند آینه براق می شود. مانند خورشیدی در درون ما می تابد و انعکاس نورش چراغ راه ما می شود. خدایا شکرت که بنده خطاکار را از درت نمی رانی و هر بار که دلم بخواهد می توانم در خانه تو حلقه بر در بزنم و صدایت کنم. خدایا تو اگر دستم نگیری کسی نمی تواند مرا از غرق شدن نجات دهد.

توبه دارای مراحل مختلفی است که عبارتند از 1- عام 2- خاص 3- اخص یا نصوح که هریک مخصوص افرادی خاص است. توبه نصوح مخصوص بندگان مقربی است که به خداوند نزدیک هستند و به صورت عملی و همه جانبه خواهد بود. انسان تا زمانی که زنده است و در حالنفس کشیدن است، می تواند طلب بخشش نموده و توبه نماید.

یعنی خداوند تا پایان عمر و زندگی فرصت توبه داده است. توبه در حقیقت پشیمانی از گناه است که اولین مرحله آن ترک گناه است. اگر کار یا عملی است که قابل جبران است، جبران شود و اگر نیاز به قبول خسارت مالی و اقتصادی هم می باشد، انجام گیرد.

نتیجه گیری: توبه یعنی عدم تکرار و ادامه ندادن یک گناه، خدایا درهای رحمتت را باز نگاه داشته ای و ما انسان های خاطی چه قدر دیر متوجه شدیم که عمر در حال گذر است و ممکن است هر لحظه کوس رحلت زده شود و فرصت توبه وجود نداشته باشد.

انشاء های پیشنهادی :
انشا در مورد همکاری و مشارکت با مقدمه و نتیجه گیری
و
انشا در مورد ظاهر و باطن انسان ها

☑️ به پایان انشا درباره توبه رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *