ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

معنی و مفهوم ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم ، این است که شما بتوانید حق مساوات و عدالت را رعایت کنید و همانطور که نواقص دیگران را می‌بینید یک نگاه هم به ایرادات خود داشته باشید تا قضاوت یک طرفه‌ای نداشته باشید.

به معنای واضح‌تر این است که همانطور که درباره ریزترین جزئیات دیگران دقیق هستید به جزئیات رفتاری خود هم نیز آگاه و واقع بین باشید. برای آشنایی با مطالب کامل تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

معنی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

مفهوم ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

مفهوم حقیقی ضرب‌المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم این است که کمی از تهمت‌هایی که به مردم می‌زنی، به خودت هم بزن ببین که درد حرف‌ها  و تهمت‌هایی که به دیگران می‌زنی چقدر سخت است.

درد سوزن که ظریف و نازک است، خیلی دردناک‌تر از درد جوالدوز می‌باشد؛ اما فرد با این عمل یاد می‌گیرد که قضاوت سطحی و کورکورانه نداشته باشد.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

شایید بتوان اولین نشانه واقعی این ضرب‌المثل را در احادیثی از امام علی(ع) جستجو کرد که تاکید می‌کردند که اول از همه باید ایرادات و نواقص خود را دید و در آن‌ها زوم کرد تا وقتی برای عیب جوی از دیگران نداشته باشید. یکی از این احادیث زیبا این است که عاقل‌ترین مردم کسی است که ببیننده عیوب خود باشد و کور در عیوب دیگران.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

حقیقت معنی ضرب‌المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم این است که افراد باید بدانند که از بیرون قضاوت کردن و عیب و ایراد پیدا کردن برای دیگران کار آسان است اما درواقع اگر این افراد بخواهند عیب‌های خود را کشف کنند، دیگر نه وقتی برای پیدا کردن نواقص دیگری دارند و نه می‌توانند به راحتی به افراد دیگر تهمت ناروا بزنند.

انشاء با موضوع ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

مقدمه: هستند کسانی که تا کسی با آن‌ها وارد معاشرت و گفتگو می‌شود به دنبال مچ‌گیری و عیب و ایراد پیدا کردن از آن افراد هستند و کوچک‌ترین مشکلی را که در دیگران می‌بینند آن قدر بزرگش می‌کنند و شروع به شایع پراکنی درباره‌اش می‌کنند که آن فرد از این معاشرت و هم صحبتی پشیمان و شرمنده می‌شود و چقدر بد است که چنین افراد بدگویی همنشین افراد باشند.

بدنه: افراد تهمت زن و یاوه گو در مورد دیگران کم نیستند اما این مهم است که شما به حرف‌ها و صحبت‌های این افراد بی‌اهمیت باشید تا آن‌ها متوجه خطا و کار نادرست خود باشند و دیگر به رفتار ناشایستشان ادامه ندهند و این درسی باشد برای افراد پشت سر حرف زن.

نتیجه گیری: از تمامی مطالبی که گفته شد این نتیجه برداشت می‌شود که بجای اینکه همیشه درگیر عیب‌جویی از دیگران باشیم، روی این موضوع تامل کنیم که بتوانیم نواقص و نقطه ضعف‌های خود را بیابیم و آن‌ها را رفع کنیم تا در این صورت هم پیشرفت داشته باشیم و هم اینکه وقت ارزشمند خود را صرف زندگی خود و ارتقا دادن آن کرده باشیم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

People who live in glass houses should not throw stones
افرادی که در خانه های شیشه ای زندگی می کنند نباید سنگ پرتاب کنند

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل همه کاره و هیچ کاره
و
معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن
و
معنی ضرب المثل نادان چون طبل غازی، بلند آواز و میان تهی

به پایان معنی ضرب المثل یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *