ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «حنات دیگه رنگی نداره»

ریشه و مفهوم ضرب المثل حنایش دیگر رنگی ندارد به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل حنات دیگه رنگی نداره یعنی چه؟ این مثل قدیمی برای افراد دروغگو و حیله گری به کار می رود که می‌خواهند با کار نادرست، روال زندگی جلو را جلو ببرند. برای مشاهده مفهوم و ریشه کامل این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل حلال زاده به داییش میره

معنی ضرب المثل حنات دیگه رنگی نداره

معنی و مفهوم ضرب المثل حنایش دیگر رنگی ندارد

افرادی که با کلک قصد انجام کاری را دارند، به افراد دروغگو و حیله‌گر مشهور هستند و با خود فکر می‌کنند که می‌توانند به آسانی مردم را گول بزنند. ولی مسئله اینجا است که این افراد روزی شکست می‌خورند و به کار غلط خود پی برده و پشیمان خواهند شد. ولی متاسفانه در این زمان دیگر کار از کار گذشته و هیچ‌کس گفته‌های فرد دروغگو را باور نخواهد کرد. به همین علت مردم برای آشکار کردن و بی فایده نشان دادن گفته یا کار کسی، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت کنایه این ضرب المثل به افراد دروغگویی مربوط می‌شود که دیگر هیچ اعتباری به هیچ کدام از کارها و گفته‌هایشان نیست. در این حالت فرد دروغگو با دروغ گفتن و کارهای نادرست قصد دارد تا وعده‌های دروغکی به مردم بدهد و از این طریق آن‌ها را دلخوش کند. ولی شما باید بداند که کارش بسیار غلط است و با این کار او ممکن است دردسرهایی به وجود بیاید.

ریشه و داستان ضرب المثل حنات دیگه رنگی نداره

در زمان‌های قدیم بسیاری از مردم به علت عدم برخورداری از حمام در منزل خود، به حمام عمومی می‌رفتند و برای رنگ کردن دست، پا و موهای خود از حنا استفاده می‌کردند. در واقع می‌توان گفت که این کار به یکی از رسم‌های قدیمی بین افراد تبدیل شده بود. حنا گذاشتن هم کار فرد دلاکی بود که در حمام عمومی کار می‌کرد. او موظف بود تا در برابر دریافت هزینه حنا و حق الزحمه‌ خود این کار را برای مردم انجام دهد. افراد از زمان ورود صف تشکیل داده و می‌ایستادند تا دلاک برایشان حنا بگذارد.

این دلاک نیز فردی خسیس بود که برای هر تعداد نفر تنها یک ‌بار حنا درست می‌کرد و برای همه‌ی آن‌ها از آن استفاده می‌کرد. دلاک برای افراد اولیه حنای بیشتری می‌گذاشت و به همین علت، حنای آن‌ها پررنگ‌تر از افراد انتهای صف می‌شد. فرد دلاک برای اینکه پول و درآمد بیشتری داشته باشد، مجبور می‌شد که با کلک برای نفرات انتهایی از حنای کمی استفاده کند. افراد انتهای صف زمانی که حنای کم رنگ خود را می‌دیدند، ناراحت شده و به منظور کنایه زدن به دلاک، از ضرب المثل حنات دیگه رنگی نداره استفاده می‌کردند.

گسترش و بازآفرینی حنایش دیگر رنگی ندارد

این ضرب المثل به این موضوع اشاره دارد که افراد برای اینکه کاری را انجام ندهند، دروغ‌هایی را می‌گویند که به عنوان دروغگو شناخته شده و افراد دروغگو با دروغ‌های بسیاری که می‌گویند، دیگر افراد به حرف‌های آن‌ها اعتباری نخواهند کرد. به این منظور دیگر افراد به شخص دروغگو اعتماد نکرده و به گفته‌هایش هیچ اهمیتی نمی‌دهند. مردم برای اینکه فرد دروغگو و جاهل را به کار خود آگاه کنند، از ضرب المثل حنات دیگه رنگی نداره استفاده می‌کنند. در حقیقت آن‌ها با این کار قصد دارند که فرد نادان را از کار غلط خود آگاه کرده و او را متوجه کنند که دیگر حرف‌هایش اعتباری ندارد و او در حال انجام کار اشتباهی است.

حنایش پیش من رنگ ندارد به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «i know him too well to think much of him» برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حساب به دینار بخشش به خروار
و
معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

☑️ به پایان معنی ضرب المثل «حنات دیگه رنگی نداره» رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاهی درمورد این حکایت دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.