ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل میهن دوستی نشانه ایمان است کلاس پنجم

دوستی نشانه ایمان است کنایه از چیست و چه مفهومی دارد؟

معنی ضرب المثل میهن دوستی نشانه ایمان است فارسی کلاس پنجم، برای مشاهده مفهوم کامل و ریشه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی حکایت وطن دوستی

معنی ضرب المثل میهن دوستی نشانه ایمان است

مفهوم میهن دوستی نشانه ایمان است یعنی چه

حب الوطن من الایمان، یعنی محبت به وطن «از» ایمان است، نه این که خودش ایمان است و کسی که به خدا ایمان دارد وطن خود را دوست دارد. در واقع انسانی که ارزش وجودی خود را درک کرده و دوست دارد، به کشور خود عشق می ورزد و برای آبادانی آب و خاک و هموطنان خود تلاش می کند و برای رضای خدا از وطن خود از نفوذ دشمنان دفاع می کند.

امیرالمومنین، علی (علیه السلام) در خطبه بیست و نهم از نهج البلاغه خطاب به مردمی که از جنگ خسته شده اند و گوش به فرمان حضرتش نمی دهند می فرماید:

«ایَّ دار بعد دارکم تمنعون و مع ایّ امام بعدی تقاتلون»

«از کدامین خانه و وطن دفاع خواهید کرد؟ اگر از وطن خود که دار اسلام است دفاع نکنید. و اگر همراه با من آماده پیکار با دشمن نشوید، پس از من با کدام رهبر، آماده پیکار، دشمن خواهید شد؟»

امیرالمومنین، علی (علیه السلام)

کاربرد واژه میهن دوستی برای محافظت از ارزش خانه، خانواده، شهر، کشور و فرهنگ و اعتقادات می باشد. البته در این بین کسانی هستند که فقط شعار میهن دوستی می دهند و با ایجاد کوچک ترین مشکلی مکان را ترک کرده و فرار می کنند. اما کسانی که به خدا ایمان دارند، با تحمل همه سختی ها، حتی استقامت تا پایان شهادت، به پا خاستند و برای دفاع و حکومت میهن خود تلاش می کنند.

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل میهن دوستی نشانه ایمان است را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه
و
معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.