ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «روغن ریخته نذر امامزاده شده» به همراه گسترش و بازآفرینی آن

ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده به این معنا است که فردی چیزی را که برای خودش قابل استفاده نیست و به دردش نمی‌خورد را به دیگران هدیه می‌دهد. ولی باید بدانید که این کار درست نبوده و از قدیم و ندیم گفته شده که هر چیزی را برای خود می‌پسندی، برای دیگران نیز بپسند.

برای مشاهده داستان، گسترش و اطلاعات مفیدی درمورد این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل حرمت امامزاده با متوالی است

معنی ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده

مفهوم ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده

مفهوم این ضرب المثل این است که فردی خسیس و بخیل به منظور هدیه دادن، چیزی را انتخاب می‌کند که بی ارزش و بدرد نخور است. در واقع او با این کار خود چیزی را که به آن علاقه‌ای ندارد را به مردم بخشش می‌کند و از این طریق قصد دارد بخشش خود را به مردم نشان دهد.

داستان یا تاریخچه حکایت روغن ریخته نذر امامزاده شده

در یکی از روستاهای دور افتاده امامزاده‌ای وجود داشت که در حال خراب شدن بود. به همین منظور مردم روستا تصمیم گرفتند برای راه اندازی دوباره آن چاره‌ای پیدا کنند. هرکسی تصمیم گرفت پولی را در این راه هدیه کند و افرادی که جزو فقرای روستا به شمار می‌رفتند نیز به جای دادن پول، قرار شد تا در ساخت آن کمک رسانی کنند. فردی ثروتمند نیز در روستا زندگی می‌کرد که همه مردم انتظار داشتند تا او کمک زیادی در ساخت امامزاده کند ولی او فردی بسیار خسیس بود و به هیچ وجه کمکی نمی‌کرد.

زمانی که فرد ثروتمند اصرار بیش از حد مردم را دید گفت: من هم کمکی خواهم کرد ولی قول او الکی بود و هیچ کاری نکرد. روزی فرد ثروتمند روستا قصد کرد تا با الاغش به شهر برود و روغنی که از شیر گاو و گوسفندش تهیه کرده را بفروشد. پس روغن‌ها را بار الاغ کرد و راه افتاد. سر راه گذرش به امامزاده افتاد و متاسفانه پای الاغش لیز خورد و هم روغن‌ها به زمین ریختند و هم الاغ افتاد. مرد عصبانی و خشمگین شد؛ چرا که باید دوباره کار زیادی برای روغن‌ها انجام می‌داد تا قابل استفاده شوند.

مردم که مشغول مرمت امامزاده بودند باز از او درخواست کمک کردند. مرد ثروتمند که صحبت آن‌ها را شنید گفت: الان بیا جلو و کمکت را بگیر. یکی از افراد از میان جمع بدو بدو به سمت او آمد و گفت: دستت طلا، حال چه کمکی می‌خواهی بکنی؟ فرد گفت: این روغنی که بر زمین ریخته شده را جمع کن و پس از انجام کارهایش، بفروش و خرج امامزاده کن. ریش سفید روستا گفت: ما این کمک را نمی‌خواهیم، خودت آن را جمع کنی بهتر است. واقعا می‌خواهی آن را نذر امامزاده کنی؟

از آن پس هر کس که می‌خواست تا مال یا هدیه کم ارزشی را به مردم بدهد، از این ضرب المثل برایش استفاده می‌کردند تا او بفهمد که بهتر است به جای کمک کم ارزش یا کمک نکند یا اگر قصد کمک دارد، اموال بدرد بخوری را هدیه دهد.

گسترش و بازآفرینی روغن ریخته نذر امامزاده شده

بخشش جزو یکی از کارهای خوبی به شمار می‌رود، به شرطی که درست و اصولی باشد. شما باید بتوانید در بذل و بخشش از چیزهای باارزش خود گذشته و آنها را به مردم هدیه دهید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل تعارف شاه عبدالعظیمی
و
معنی ضرب المثل «پیراهن عثمان کردن»

⭕️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.