ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق

مفهوم و داستان اصطلاح قدیمی افاده ها طبق طبق - سگها به دورش وق و وق

المثل افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق بیانگر افرادی است که وقتی از صفر به صد می‌رسند و یا اینکه یک شبه به نان و نوایی می‌رسند، شروع می‌کنند به فخر فروشی کردن و افاده دادن که در این صورت بسیاری از اطرافیان را از خودشان ناراحت می‌کنند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است

معنی ضرب المثل افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق
معنی ضرب المثل افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق

معنی جمله افاده ها طبق طبق – سگها به دورش وق و وق

تحت شرایطی خاص یکسری آدم‌ها از یک وضعیت مالی پایین ارتقا پیدا کرده و یا اینکه به یک موقعیت بالا دست می‌یایند که چون ظرفیت وضعیت و موقعیتی که به آن رسیده‌اند را ندارند، شروع می‌کنند به ادا و اصول در آوردن برای دیگران تا همه بفهمند آن‌ها پیشرفت کرده‌اند.

داستان و تاریخچه حکایت

ضرب المثل افاده‌ها طبق طبق سگ‌ها به دورش وق و وق، بیانگر این حکایت است که معروف است سگ‌های خیابانی و ولگرد دم خور آدم‌های آس و پاس و گدا صفت هستند. حالا فرض کنید که موقعیتی پیش بیاید و این افراد ره صد ساله را یک شبه طی کنند و یک باره به چیزی برسند که برایش زحمتی نکشیده‌اند و تلاشی نکرده‌اند.

در این صورت به این افراد تازه به دوران رسیده گفته می‌شود که باز هم با تغییر موقعیت و وضعیت شان چیزی به اصالت شان اضافه نمی‌شود و در این صورت اگر دوباره در خیابان ظاهر شوند، برای آن سگ‌ها آشنایی دارند و همان دسته سگ‌های ولگرد با دیدنشان شروع می‌کنند به پارس کردن.

این ضرب المثل در جهت شرح حال اشخاصی است که علاوه بر بدون تلاش رسیدن به یک موقعیت، شروع به ادا و اطوار در آوردن برای دیگران می‌کنند.

گسترش و باز آفرینی

ضرب المثل افاده‌ها طبق طبق سگ‌ها به دورش وق و وق، حکایت آدم‌هایی است که گنجایش، ظرفیت و لیاقت به جایگاه و مرتبه‌ای را که به ان دست یافته‌اند را ندارند و مقام و موقعیتی را که به دست آورده‌اند مدام بر سر دیگران می‌کوبند که همین رفتار بی ادبانه و غیر محترمانه‌شان باعث آزار و دلخوری دیگران از آن‌ها خواهد شد که دیگر میلی به ارتباط به آن‌ها نخواهند داشت.

انشا با موضوع افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق

مقدمه: اگر فرد یا افرادی برای چیزی که به دست می‌آورند از جمله یک ثروت یا مقام و ظرفیت شان را نداشته باشند، باعث ایجاد رفتارهای نامناسب از سمت آن‌ها خواهد شد که اصلا از نظر فرهنگی و اصالتی قابل قبول نیست و از نظر شخصیتی و فرهنگی نیز پذیرفتنی نیست.

بدنه: این ضرب المثل یک ای کاش در خود دارد که کاش افراد اگر به مرتبه‌ای رسیدند پیش از آن ظرفیت و لیاقت رسیدن به آن مرتبه را داشته باشند که مدام موقعیت شان را بر سر کسی نکوبند.

نتیجه: پس ضرب المثل افاده‌ها طبق طبق سگ‌ها به دورش وق و وق درباره آدم‌های تازه به دوران رسیده‌ای به کار می‌رود که به دلیل موقعیتی که به دست آورده‌اند با اطرافیان خود به درستی رفتار نمی‌کنند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل «پیراهن عثمان کردن»
و
معنی ضرب المثل روزی افتاده دست قوزی

☑️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل افاده ها طبق طبق سگ ها به دورش وق و وق رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.