ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خانه از پای بست ویران است ✍️ با گسترش و شعر آن

معنی و مفهوم ضرب المثل خانه از پای بست ویران است به همراه شعر و داستان حکایت کامل

معنی ضرب المثل خانه از پای بست ویران است : معنی این شعر این است که خانه از بنا و از درون سست است و با اندکی لرزه می ریزد. ولی خواجه به آن توجهی ندارد بلکه به نقش و نگار های روی در و دیوار نگاه می کند و به عمر کوتاه خانه توجه ندارد. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی گرفتن

معنی ضرب المثل خانه از پای بست ویران است

معنی ضرب المثل خانه از پای بست ویران است

نباید فقط به ظاهر امور توجه کنیم بلکه باید به باطن آن هم بپردازیم تا مبادا ظاهر ما را فریب دهد. دلبستگی به زیبایی های دلفریب و زودگذر دنیایی، انسان را از حقیقت عالم و هدف اصلی اش که لقای یار (پروردگار) است دور می کند.

داستان ضرب المثل خانه از بست ویران است

سعدی با طایفه ای از دانشمندان نشسته بود که جوانی آمد و گفت: کسی در این جمع هست که زبان عجم (غیر عربی) بداند؟ پیرمرد ۱۵۰ ساله ای رو به مرگ است و حرف هایی به زبان عجم می زند که من معنی اش را نمی دانم. شاید وصیتی داشته باشد.

کسانی که در آن جمع نشسته بودند بیشترشان به جناب سعدی اشاره کردند. سعدی برخاست و بر بالین پیرمرد حاضر شد. پیر خسته و ضعیف با بی حالی گفت:

دریغا که بر خوان الوان عمر   دمی خورده بودیم و گفتند بس

(یعنی افسوس که از این سفره رنگارنگ زندگانی فقط مقدار کمی استفاده کردم و حالا مهلتم تمام شده و می گویند بس است (یعنی وقت مرگت فرا رسیده)).

سعدی وقتی این سخنان را در جمعشان ترجمه کرد آنها تعجب کردند با توجه به اینهمه عمری که پیرمرد کرده چرا چنین سخنانی بر زبان می آورد.

جناب سعدی رو به پیرمرد گفت:

چگونه‌ای درین حالت؟ گفت: چه گویم؟

ندیده‌ای که چه سختی همی‌رسد به کسی       که از دهانش به در می‌کنند دندانی
قیاس کن که چه حالت بود در آن ساعت       که از وجود عزیزش بدر رود جانی

سعدی گفت: تصور مرگ را از خودت دور کن. هر مریضی ای که نشانه مرگ نیست. اگر اجازه دهی طبیبی را خبر کنم تا معالجه ات کند. پیرمرد گفت:

دست برهم زند طبیب ظریف         چون خرف بیند اوفتاد حریف
خانه از پای بند ویران است            خواجه در بند نقش ایوان است

معنی خانه از پای بست ویران است به انگلیسی

the hous is ruined (cracked) from its foundation
خانه از پاي بست ويران است .

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل آش نخورده و دهان سوخته
و
معنی ضرب المثل قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری

✅ در این بخش معنی ضرب المثل خانه از پای بست ویران است را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *