ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می شود

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی و فارسی «پا به دریا بگذاره دریا خشک می شود»

معنی ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می‌شود ؛ این جمله یکی از ضرب المثل هایی است که در مکالمات و گفت‌وگوهای روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این جمله به منظور نشان دادن اتفاقات ناگهانی که در زندگی مردم رخ می‌دهد استفاده شده که آن‌ها این وقایع را بد شانسی می‌نامند.

سعی کنید به جای استفاده از کلمات و عبارات منفی، از عبارات مثبت استفاده کنید و با این کار خوش شانسی را وارد زندگی خود نمایید. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می شود

مفهوم ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می شود

ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می‌شود دارای معنای بد شانسی بوده و اثبات کننده این موضوع است که فرد مورد نظر شانسی ندارد. کنایه این ضرب المثل نشان دهنده بد شانسی و بی‌اقبالی افراد است. این موضوع دارای بار منفی بوده و می‌تواند افراد را با اتفاقات و وقایع غیر منتظره‌ای روبرو کند که در این حالت فرد ناراحت و مأیوس خواهد شد.

داستان حکایت پا به دریا بگذاره دریا خشک می شود

در روزگاران قدیم مردم روستا در کنار یکدیگر زندگی می‌کرده و با یکدیگر رفت‌وآمد نزدیکی داشته‌اند. در یکی از روستاهای دور افتاده پسرکی بنام غلام زندگی می‌کرد که همه مردم او را از روی بد شانسی و بی اقبالی‌اش می‌شناختند. بد شانسی غلام سبب شده بود تا مردم روستا او را مسخره کنند و هیچکس با او صحبت نکند.

به همین منظور پسرک تصمیم گرفت تا به شهر رفته و کاری پیدا کند و از این طریق درآمدی به دست بیاورد. مردم روستا که از شنیدن خبر رفتن غلام خوشحال و سرحال شده بودند، تصمیم گرفتند جمع شده و به گردش بروند. آن‌ها به اطراف روستا رفتند و در آنجا آب گرمی پیدا کردند و با دیدن آن خوشحال شده و برای شنا کردن به درون آن رفتند.

پس از گذشت چند روز روستاییان جمع شده و تصمیم گرفتند که در نزدیکی آب گرم یک استخر بسازند تا با این کار هم خودشان لذت برده و هم منبع درآمدی داشته باشند. تمامی اهالی قبول کرده و در این کار همکاری کردند تا اینکه پس از چند هفته توانستند استخر را آماده کنند.

پس از چند روز که روستاییان در حال خوشگذرانی درون استخر بودند، ناگهان فردی با غلام تماس گرفت و گفت: ای پسر؛ پس تو کجایی؟ مردم در اطراف روستا استخری ساخته‌اند و اگر دوست داری تو نیز برای شنا کردن بیا روستا. غلام با شنیدن این خبر شوکه شده بود و فردای آن روز راهی روستا شد.

غلام پس از رسیدن مستقیم به سوی استخر رفت، ولی آب استخر و آب گرم با دیدن او فرو کشیده و از بین رفتند. روستاییان که از این خبر آگاه شده بودند با خود گفتند: غلام کسی است که اگر پا به دریا بگذاره خشک می‌شود، پش استخر و آب گرم که جای خود را دارد.

گسترش و بازآفرینی پاشو بزاره تو دریا، دریا خشک می شه

این ضرب المثل نوعی کنایه دارد که نشان می‌دهد فرد مورد نظر بسیار بد شانس و بد اقبال بوده و در هیچ کاری شانسی ندارد. جمله پا به دریا بگذاره دریا خشک می‌شود دارای بار منفی بوده و نشان دهنده این موضوع است که زندگی او لبریز از بی اقبالی و بد شانسی است و فرد هیچ گونه شانس و خوش اقبالی در زندگی خود ندارد.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل پا در کفش کسی کردن
و
معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود
و
معنی ضرب المثل روی پای خود ایستادن

✅ به پایان معنی ضرب المثل پا به دریا بگذاره دریا خشک می‌شود رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *