ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد

ریشه و مفهوم اصطلاح «در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد : سگ‌ها از هوش و زرنگی بسیاری برخوردار هستند و همیشه و در هرجایی می‌توانند صاحب خود را شناسایی کنند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

کنایه این ضرب المثل به جای شلوغ اشاره داشته و بیان می‌کند در این جای شلوغ اگر سگ را که حیوان باهوشی است رها کنی، قادر به شناسایی صاحب خود نخواهد بود و نمی‌تواند از میان آن جمعیت صاحب خود را پیدا کند.

معنی ضرب المثل در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد

معنی ضرب المثل در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد

در این اوضاع و احوال جامعه همه مکان‌ها بی نظم شده و هیچ‌گونه نظمی ندارند و این موضوع سبب شده که مردم نیز از وضع آن ناراضی باشند. گاهی اوقات پیش می‌آید که برخی مکان‌ها از شلوغی بسیاری برخوردار باشند که این موضوع می‌تواند سبب بروز هرج‌ومرج و بی نظمی های بسیاری شود.

شلوغی زیاد سبب خراب شدن اعصاب هر کسی می‌شود و می‌تواند انجام کارها را عقب بیندازد. پس برای اینکه بتوانید از جامعه‌ای منظم برخوردار شوید، هر کسی به نوبت خود باید بتواند برخی امور را سازمان‌دهی کند. به این صورت بی نظمی از بین خواهد رفت و مردم هیچ مشکلی در زندگی و انجام امور خود نخواهند داشت.

حکایت در جایی که سگ صاحبش را نمی شناسد

در روزی از روزها فردی برای انجام امورات اداری خود از روستا به شهر آمد تا با این روش بتواند بهتر و سریع‌تر، کارهایش را انجام داده و به روستا بازگردد. شهر که پر از تعداد بسیاری جمعیت بود، همیشه و همه جا شلوغ بوده و حتی افراد کارمند نیز زمانی برای سر خاراندن خود نداشتند.

این فرد فکر می‌کرد شهر نیز همانند روستا جای خلوتی بوده و به راحتی و در زمان کمی می‌تواند امورش را به انجام برساند. ولی این طور نبود و این فرد مجبور شد برای انجام دادن کارهایش ساعت‌ها معطل شود. پس از گذشت چندین ساعت بالاخره سر یکی از کارمندان خلوت شد و فرد بلافاصله برای انجام دادن امورش نزد او رفت.

پس از مدتی کار او به اتمام رسید و تصمیم گرفت هر چه سریع‌تر به راه افتاده و به روستایشان برگردد. پس به راه افتاد و زمانی که به منزل رسید با چهره نگران خانواده‌اش مواجه شد و سپس با از بین بردن نگرانی آن‌ها مشغول صحبت شد و گفت: نمی‌دانید که، شهر خیلی با روستای ما فرق می‌کند و برای اینکه بتوانم به کار خود برسم باید چندین ساعت منتظر می‌ماندم. شهر به حدی شلوغ و پرجمعیت است که حتی در آنجا سگ نیز صاحبش را نمی‌شناسد.

از آن پس هر وقت افراد می‌خواستند به جای شلوغی اشاره کنند که هر چیزی در آن گم می‌شود می‌گفتند: این جا مکانی است که حتی اگر صاحب سگی نیز گم شود، سگ صاحبش را نمی‌شناسد و نخواهد شناخت.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغال است
و
معنی ضرب المثل از کله سحر تا بوق سگ
و
معنی ضرب المثل آبغوره گرفتن

✅ به پایان معنی ضرب المثل در جایی که سگ صاحبش را نمی‌شناسد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *