ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو ✂️+ گسترش و داستان

بازنویسی و گسترش حکایت «تو مو بینی و من پیچش مو» به همراه داستان و ریشه

معنی ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو : این حکایت به نگاه انسان‌های دانا و عمیقی اشاره دارد که به اتفاقات روزگار، به صورت سطحی نگاه نمی ­کنند و همه چیز را به صورت عمیق بررسی می کنند، برای آشنایی با تاریخچه و قصه این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل مو را از ماست کشیدن

معنی ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو

مفهوم ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو

مفهوم اصلی این ضرب المثل، به نگاه عمیق افراد عاقلی اشاره دارد که به اتفاقات و موضوعات، به صورت سطحی نگاه نمی کنند و همیشه در عمق ماجراها و اتفاقات روزانه به دنبال معنایی اصیل هستند! آنها دنبال معنایی فراتر از آنچه در صورت می بینیم می باشند، در حقیقت این دسته افراد تعبیری فلسفی و عارفانه از طبیعت و اتفاقات آن دارند و هر موضوعی برای آنها الهام بخش است.

ریشه و تاریخچه حکایت

احتمالا برایتان جالب باشد که با حکایت و داستان اصلی تو مو بینی و من پیچش مو آشنا شوید، قصه این ضرب المثل با نواهای عاشقانه مجنون در کوچه و خیابان شروع شد. در روزهایی که مجنون، عاشق و شیدای لیلا شده بود و بی صبرانه منتظر دیدار او بود، یک رهگذر جلوی او را گرفت و گفت آنقدر به خاطر لیلی خودت را اذیت نکن! لیلی آنقدر ها که فکر می ­کنی موجود خاص و عجیبی نیست که ارزش داشته باشد تو برای او آنقدر خودت را اذیت کنی!

مجنون که حرف ­های رهگذر را شنید ، پوزخندی زد و گفت : تو مو می بینی و من پیچش مو/تو ابرو من اشارت های ابرو /اگر بر دیده مجنون نشینی/به غیر از خوبی لیلی نبینی ….. شعر مجنون، یک کلام عاشقانه فلسفی بود که به رهگذر گفت من قلب پاک و صاف و مهربان لیلی را دیدم و به همین دلیل دل کندن از او برایم دشوار است.

انشا با موضوع تو مو بینی و من پیچش مو

مقدمه: در زندگی باید همیشه به حرف آدم های عاقل و توانا گوش کنیم چون آنها نکات ظریف و مهمی از زندگی را می دانند که بر ما پوشیده است به همین دلیل همیشه باید حواسمان را جمع کنم و گوش به زنگ نصیحت ها و پندهای بزرگان باشیم.

بدنه: روزی روزگاری پسری در یکی از روستاهای گیلان همراه پدرش زندگی می کرد پدر او مرد عاقل و دنیا دید های بود اما پسر سر به هوا بود و گوش به نصیحت ها ی پدر نمی کرد، یک روز که با پدرش دعوایش شد ناگهان پدر گفت تو مو بینی و من پیجش مو، کارهایی که می کنی به صلاحت نیست و به دردسر می افتی!

طولی نکشید که پسر به خاطر کارهایش به دردسری بزرگی افتاد و زندگی‌اش به فنا رفت، این جا به یاد ضرب المثل همیشگی پدر افتاد و به این یقین رسید که پیچش مو دیدن پدر در یک تار مو حقیقتی بوده است که او نمی ­خواسته باور کند.

نتیجه گیری: ما همیشه باید به حرف بزرگترها گوش بدهیم، چون آنها مسائلی را در نظر می ­گیرند که هنوز ذهن ما توانایی درک آنها را ندارد و به همین دلیل ممکن است به دردسر بی ­افتیم.

همچنین بخوانید:
معنی و داستان ضرب المثل موش تو سوراخ نمیرفت
و
معنی ضرب المثل عیسی به دین خود موسی به دین خود

☑️ به پایان توضیح درباره ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو رسیدیم، خیلی خوشحالیم که تا اینجای مطلب همراه ما بودید، اگر نکته ای پیرامون ضرب المثل تو مو بینی و من پیچش مو می ­دانید که ما در این مطلب به آن اشاره نکرده بودیم حتما در بخش دیدگاه ها با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.