فرهنگ و هنر

سوالات متن درس چهاردهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

گام به گام نمونه سوال و جواب متن و پرسش های تشریحی و تعریف کنید و نقطه چین درس 14 چهارده کتاب تاریخ معاصر ایران پایه یازدهم رشته تجربی و ریاضی با جواب

سوالات متن درس چهاردهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب ؛ در این مقاله پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن درس ۱۴ چهاردهم کودتاى بیست و هشتم مرداد کتاب تاریخ معاصر ایران یازدهم رشته تجربی و ریاضی متوسطه دوم را قرار داده ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب پرسش های نمونه درس ۱۴ تاریخ یازدهم

سوالات متن درس چهاردهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب
سوالات متن درس چهاردهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

نمونه سوال های متن 14 چهاردهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

۱) براساس اسناد محرمانه، کدام دولت رهبری کودتای ۲۸ مرداد را به عهده داشت؟

پاسخ: دولت آمریکا

۲) عوامل نظامی کودتای ۲۸ مرداد چه اقداماتی انجام دادند؟

پاسخ: مناطق حساس ازجمله ستاد ارتش، ایستگاه رادیو، مراکز پلیس و ژاندارمری، مرکز تلفن و تلگراف و خانه دکتر مصدق و یارانش را تصرف کردند.

۳) پس از متقاعد نمودن شاه توسط مقامات آمریکا و انگلیسی برای پذیرفتن زاهدی و حمایت از کودتا، محمدرضا شاه چه اقدامی انجام داد و نتیجه آن چه شد؟

پاسخ: در ۲۴ مرداد ماه شاه فرمان عزل نخست وزیری دکتر مصدق و انتصاب فضل الله زاهدی را امضا کرد. در ساعت یک بامداد روز ۲۵ مرداد، نصیری که حامل نامه عزل دکتر مصدق بود به خانه وی رفت ولی بلافاصله به دستور دکتر مصدق بازداشت شد و شاه با حمایت کودتاگران و برای در امان ماندن از خطرهای احتمالی، از ایران خارج شد.

۴) سازمان سیا چه نقشی در انجام کودتای ۲۸ مرداد داشت؟

پاسخ: کودتاچیان با هدایت سازمان سیا توانستند بدون کمک نیروهای نظامی اصفهان، کرمانشاه و همدان که با برنامه ریزی قبلی برای حرکت به سوی تهران آماده بودند، با بسیج دستجاتی از اراذل و اوباش که با پول های مراکز اطلاعاتی انگلستان و آمریکا سازماندهی شده بودند، نقشه های خود را عملی کنند.

۵) محمد رضا شاه پس از عزل مصدق، چه کسی را به جانشینی وی انتخاب کرد؟

پاسخ: فضل اله زاهدی.

۶) بنابر گزارش مندرج در اسناد سازمان سیا، روزولت برای این که کودتا را از شکست کامل نجات دهد چه اقدامی انجام داد؟

پاسخ: به محل اختفای زاهدی رفت. آنها بی درنگ تصمیم گرفتند افکار عمومی را متقاعد سازند که رئیس دولت قانونی زاهدی است و مصدق آن مقام را غصب کرده و در صدد انجام کودتا علیه شاه است.

۷) بی توجهی دولت به کودتای مقدماتی و عدم پیش بینی کودتای بعدی برای دولت مصدق چه پیامدی داشت؟

پاسخ: موجب شد کودتاچیان بدون برخورد با مانع جدی و به سهولت غیرقابل انتظاری حکومت ملی را ساقط و رژیم آمریکایی را مستقر کنند.

۸) نتیجه فرار شاه به بغداد و سپس رم، چه بود؟

پاسخ: در سراسر کشور تظاهرات عمومی برپا گردید. مجسمه های شاه و پدرش به پایین کشیده شد و عکس های او از اداره ها جمع آوری شد. در تجمع بزرگی که میدان بهارستان برپا شد، دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه اعلام کرد: نظام سلطنتی باید برچیده و حکومت جمهوری برپا شود، شاه ایران روی ملک فاروق مصر را سفید کرده است.

۹) بخش عمده ای از آشوب های خیابانی در روز کودتای ۲۸ مرداد را چه کسی بر عهده داشت و چه اقداماتی انجام داد؟

پاسخ: شعبان جعفری معروف به شعبان بی مخ با عده ای از چماق داران خود و هم راهی گروه های دیگر اوباش و ولگرد ها انجام دادند و خیابان های تهران را یکی پس از دیگری تصرف کردند.

۱۰) مقامات آمریکا در مشاوره با همتایان انگلیسی خود چه کسی را به عنوان فرماندهی نظامی کودتا انتخاب کردند و شاه را در چه زمینه ای متقاعد نمودند؟

پاسخ: فضل اله زاهدی را انتخاب کردند و شاه را متقاعد نمودند که زاهدی را بپذیرد و از کودتا حمایت کند.

۱۱) پیامدهای کودتای ۲۸ مرداد برای ملت ایران چه بود؟

پاسخ: پیامدهای سهمگین و ناگوار برای ملت ایران که منجر به سلطه همه جانبه آمریکا در ایران گردید، همراه بود.

۱۲) حرکت ملت ایران پس از شهریور ۱۳۲۰ بر چند پایه استوار بود و چرا این حرکت به نتیجه نهایی نرسید؟

پاسخ: برد و پایه عمده استوار بود: ۱- جلوگیری از بازگشت دیکتاتوری پهلوی
۲- کوتاه کردن دست استعمار. به علت دسیسه بیگانگان، اختلافات داخلی و نبود رهبری مقتدر و بصیر به نتیجه نرسید.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس سیزدهم تاریخ یازدهم

سوالات متن درس ۱۴ چهاردهم کتاب تاریخ معاصر یازدهم رشته تجربی و ریاضی متوسطه دوم با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در آخر کلمات جستجو شده داخل گوگل کلمه ماگرتا را قرار دهید. همچنین سوالات خود را در بخش دیدگاه بنویسید. 🤩

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !