فرهنگ و هنر

سوالات متن درس دوازدهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

گام به گام نمونه سوال و جواب متن و پرسش های تشریحی و تعریف کنید و نقطه چین درس 12 دوازده کتاب تاریخ معاصر ایران پایه یازدهم رشته تجربی و ریاضی با جواب

سوالات متن درس دوازدهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب ؛ در این مقاله پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن درس ۱۲ دوازدهم نهضت ملی شدن صنعت نفت کتاب تاریخ معاصر ایران یازدهم رشته تجربی و ریاضی متوسطه دوم را قرار داده ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب پرسش های نمونه درس ۱۲ تاریخ یازدهم

سوالات متن درس دوازدهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب
سوالات متن درس دوازدهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

نمونه سوال های متن 12 دوازدهم تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی با جواب

نمونه سوالات متن درس دوازدهم تاریخ یازدهم :

۱) قرارداد گِس – گلشائیان چه بود؟

پاسخ: قراردادی الحاقی بود که به قرارداد نفتی ایران و انگلیس که در سال ۱۳۱۲ ( ۱۹۳۳ م.) به امضا رسیده بود، اضافه می شد.

۲) با اقدام های دولت ایران در خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس، چه حوادثی روی داد؟

پاسخ: کارشناسان خارجی شرکت به طور دسته جمعی استعفا کردند و تلاش دکتر مصدق برای راضی کردن آنان به ادامه کار، به جایی نرسید. به دنبال آن، دولت کوشید از کشورهای دیگر نظیر آمریکا و هلند کارشناس استخدام کند اما به دلیل اعمال نفوذ انگلیس، موفق به این کار نشد. به همین سبب، تولید نفت، تا حد رفع نیاز داخلی، کاهش یافت. جز این، کشتی های نفتی نیز، از بارگیری نفت ایران خودداری کردند. به این ترتیب در مرداد ۱۳۳۰ ، آخرین واحد پالایشگاه آبادان تعطیل شد.

۳) چه عاملی موجب پیوستن مردم و نیروهای مذهبی به مبارزات ضد استعماری دکتر مصدق شد؟

پاسخ: حمایت آیت اله کاشانی.

۴) دکتر مصدق با چه شرایطی نخست وزیری را پذیرفت؟

پاسخ: دکتر محمد مصدق با شرط تصویب طرح اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت نخست وزیری را پذیرفت که طبق آن دولت می بایست به خلع ید شرکت نفت ایران و انگلستان می پرداخت، اساسنامه شرکت ملی نفت را تنظیم و نفت ایران را به مشتریان با نرخ عادلانه به فروش می رساند.

۵) رزم آرا برای جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت ایران چه رفتاری در پیش گرفت؟

پاسخ: رزم آرا برای جلوگیری از آن به طور محرمانه با انگلستان وارد مذاکره شد و پیشنهاد جدیدی به جای قرارداد الحاقی که متضمن منافع انگلستان را تامین می کرد ارائه داد و با تحقیر روحیه ملی اعلام کرد ایرانیان حتی قادر به اداره یک کارخانه سیمان نیستند و ملی کردن نفت را بزرگترین خیانت خواند.

۶) پیامد قتل رزم آرا چه بود؟

پاسخ: بهای سهام شرکت نفت انگلستان به سرعت تنزل کرد. فردای آن روز یعنی در ۱۷ اسفندماه ۱۳۲۹ کمیسیون نفت مجلس پیشنهاد ملی کردن نفت را تصویب کرد.

۷) رزم آرا توسط چه کسی و از چه گروهی به قتل رسید؟

پاسخ: خلیل طهماسبی از اعضای برجسته فدائیان اسلام.

۸) علت قتل رزم آرا چه بود؟

پاسخ: مخالفت با ملی شدن صنعت نفت.

۹) انگلستان از نخست وزیر شدن حسین علاء، چه هدفی را دنبال می کرد و او در این راستا چه کارهایی کرد؟

پاسخ: آن دولت قصد داشت با انتصاب حسین علاء به نخست وزیری مانع از اجرای قانون ملی شدن نفت گردد. علاوه بر آرام کردن بحران و مناقشات نفتی در خوزستان و سایر مناطق نفت خیز جنوب حکومت نظامی برقرار کرد.

۱۰) واکنش آیت الله کاشانی و جبهه ملی در برابر نخست وزیری رزم آرا چه بود؟

پاسخ: آیت اله کاشانی و جبهه ملی اعلامیه ای علیه نخست وزیری رزم آرا صادر کردند و تشکیل دولت او را شبه کودتا نامیدند.

۱۱) مصدق در دوره اول نخست وزیری خود چه اقداماتی انجام داد و عکس العمل دولت انگلستان در مقابل اقدامات او چه بود؟

پاسخ: در این دوره دولت با تقویت وحدت ملی، تلاش برای ملی شدن صنعت نفت را پی گرفت و هیئت خلع ید از شرکت نفت، اقدام های خود در مورد انتقال شرکت را آغاز کرد. دولت انگلستان ضمن شکایت به دیوان دادگستری بین المللی لاهه، تهدید کرد که چهار هزار چترباز و رزم ناوهای خود را به مرز آبی ایران خواهد فرستاد.

۱۲) جبهه ملی به رهبری چه کسی و برای چه هدفی به وجود آمد؟

پاسخ: به رهبری دکتر مصدق و برای مخالفت با قرارداد الحاقی گِس – گلشائیان.

۱۳) شکایت دوات انگلستان از ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد چه نتیجه ای داشت؟

پاسخ: دکتر مصدق، برای پاسخ گویی در مورد ملی کردن صنعت نفت و اخراج انگلیسی ها به نیویورک رفت. او اسنادی از دخالت دولت انگلستان در امور داخلی ایران را به سازمان ملل متحد عرضه کرد. در همین زمان دولت آمریکا طرح جدیدی درباره کشمکش ایران و انگلیس ارائه داد. شورای امنیت نیز، به مسکوت ماندن شکایت انگلیس رآی داد. در نتیجه رآی شورا به نفع ایران تمام شد.

۱۴) چرا دولت مصدق دچار مشکلات اقتصادی شدیدی شد؟

پاسخ: به علت قطع صادرات نفت و تحریم های اقتصادی و فشارهای دولت انگلستان، درآمد دولت به سرعت کاهش یافت و کشور دچار مشکلات شدید اقتصادی شد.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس یازدهم تاریخ یازدهم

سوالات متن درس ۱۲ دوازدهم کتاب تاریخ معاصر یازدهم رشته تجربی و ریاضی متوسطه دوم با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در آخر کلمات جستجو شده داخل گوگل کلمه ماگرتا را قرار دهید. همچنین سوالات خود را در بخش دیدگاه بنویسید. 😍

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.