سرگرمی

اتاق فرار و هر آنچه باید درباره آن بدانید

اتاق فرار چیست؟ معرفی انواع اتاق فرار و بخش های تشکیل دهنده اسکیپ روم ها

در پاسخ به سوال اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟ پاسخ‌های بسیاری وجود دارد اما به بیان ساده: اتاق فرار یک فضای مهیج برای سرگرمی‌های فکری و تیمی است. در اتاق‌های فرار تم و داستانی هیجان‌انگیز در انتظار مخاطب می‌باشد به گونه‌ای که بسیاری از جوان‌ها برای تفریح اسکیپ روم را گزینه اول خود قرار می‌دهند.

زمانی که شرکت‌کنندگان وارد اتاق فرار می‌شوند زمان محدودی برای پیدا کردن سرنخ‌ها و یافتن نقشه فرار دارند پس مدیریت زمان اهمیت ویژه‌ای دارد. این اتاق‌ها جایی برای محک زدن توانایی‌های ذهنی نیز می‌باشد، برای دریافت اطلاعات تکمیلی مطالب را دنبال کنید…

اتاق فرار چیست؟

اسکیپ روم یا اتاق فرار، یک تفریح گروهی سرشار از ماجراجویی است که به ژانر‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود. این بازی از گروه های ۴تا ۱۰ نفره تشکیل می‌شود، پس برای لذت بردن کامل در مسیر اسکیپ روم، باید هم‌ تیمی‌های خوبی را انتخاب کنید.

بازی اتاق فرار بازی چندان سختی نیست و تنها موقعیت استرس‌آور آن تمرکز کردن را دشوار می‌سازد. اکثر کسانی که برای بار اول اتاق فرار را تجربه می‌کنند، با فضا، اصطلاح‌ها و حتی راه‌کار های طلایی برای موفقیت آشنا می‌شوند اما با این حال مطالعه و تحقیق، کمک ویژه‌ای به موفقیت بازیکن‌ها می‌کند.

طراحان بازی داستان‌ها را به گونه‌ای طرح می‌کنند که شرکت‌کننده میان جزئیات اصلی و فرعی تصمیم بگیرد، پس می‌توانیم نتیجه بگیریم دقت و تمرکز از کلیدی ترین راه‌های رسیدن به پاسخ معمای فرار می‌باشد.

به صورت کلی تم اتاق‌های فرار مقداری دلهره آور است، برای نمونه در فضاهای باز یا سر پوشیده ای چون:رستوران‌ها، هتل‌ها، کلبه‌های متروکه، مترو، ایستگاه فضایی، سلول‌های زندان و آسایشگاه‌های روانی ساخته می‌‌شوند. برای هر اتاق فرار ماموریت و معماهایی خاصی طراحی می‌شود. پس درهر بار شرکت،سرنخ و جلوه‌های جدیدی را تجربه خواهید کرد. اما پیش از هر اقدامی سناریو و داستان بازی برای شما تعریف می‌شود، که باید به دقت به آن گوش داده و ازاطلاعات آن برای یافتن سرنخ‌‌ها وحل معمای فرار استفاده کنید. در بعضی از مواقع هم فیلمی به شما نشان داده می‌شود که در آن داستان، قوانین و شخصیت‌ها مورد توصیف قرار می‌گیرند.

اتاق فرار ترسناک

معرفی انواع اتاق فرار

اتاق فرار کاراگاهی:

یکی از موضوعات پر از هیجان و جالب اسکیپ روم ژانر کاراگاهی است. دوست داران فیلم های کاراگاهی و شخصیت‌های شرلوک و… می‌توانند سناریو مورد علاقه خود را با عواطف واقعی آن تجربه کنند. زمانی که این ژانر را برای بازی انتخاب می‌کنید باید مانند یک کاراگاه در جریان مسیر پرونده های قتل، سرقت، خودکشی، اخاذی یا آدم ربایی بروید تا با مشاهده سرنخ‌های مختلف، معمای فرار را حل کنید.

اتاق فرار جنایی:

اتاق فرار‌های جنایی داستانی مانند فیلم‌های جنایی دارند. پس شرکت ‌کننده را وادار به جست‌ وجوی سرنخ‌ها برای حل داستان جنایت می‌سازد وبه این وسیله مخاطب کاملا وارد حس و حال پلیسی جنایی شود.

ژانر‌های جنایی مخاطب خود را به دنبال داستان دزدی، باندهای مخوف جنایت‌ گر چون باند قاچاق اسلحه یا اعضای بدن می‌فرستند. در این مسیربازیکن باید همچون یک پلیس مخفی از شرکت یا خانه دزدی کند تا مدرک‌هایی برای رسوا کردن جنایتکاران پیدا کند.

اتاق فرارهای معمایی:

دراسکیپ روم‌های معمایی، معمای داستان بخش اصلی بازی است و همه چیز به حل کردن سناریو بستگی دارد. در این اتاق‌ها جلوه‌های ترسناک دیده نمی‌شوند و تمام تمرکز گروه بر حل مسئله قرار می گیرد.

اتاق فرارهای دلهره آور:

در اسکیپ روم‌های دلهره آور، مخاطب هر دقیقه می‌تواند غافلگیری جدیدی را مشاهده کند، که این مسئله به ناظر بازی بستگی دارد. جلوه‌های غافلگیری اتاق فرار دلهره آور عبارتند از: آویزان شدن یک عروسک از سقف، کوبیده شدن در، باز شدن در و اتفاقات شبیه به این موارد به وسیله نور، صدا و وسایل بازی…

اتاق فرار کارآگاهی

اتاق فرارهای ترسناک:

اتاق  فرارهای ترسناک سرشار از جلوه‌های ترسناک برای غافلگیری مخاطب هستند، یعنی افزون بر غافل‌گیری‌ها، تم و طراحی اتاق فرار هم وحشت انگیز می‌باشد.

اتاق فرار های فانتزی:

در اتاق فرار مبحث تکنولوژی یا معماهای مکانیسمی اهمیت ویژه‌ای دارند. تم و دکور این فضا با ژانر‌های دیگر اتاق فرار کاملا متفاوت است و حالتی منحصر به فرد دارد.

اتاق فرارهای کمدی:

هدف از بازی در این اسکیپروم‌ها سرگرم شدن مخاطب به همراه نشاط و خنده است.

اتاق فرارهای درام:

این بازی شرکت‌کننده را درگیریک داستان جالب و عاطفی می‌سازد  که یک موقعیت درام را با تمام عواطف آن تجربه ‌کند. ژانرهای درام اتاق فرار کیفیت مناسبی دارند زیرا لازم است حس عمیقی را به مخاطب خود انتقال دهند.

بخش‌های تشکیل‌دهنده اتاق فرار

• سناریو :

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم سناریو است که معمای بازی را می‌سازد. اگر یک سناریو به صورت ماهرانه طراحی شود، بدون شک مخاطب از بازی نهایت لذت را خواهد برد. بنابراین لازم است در انتخاب سناریو  دقت خود را به کار گیرید تا بتوانید یک مسیر جذاب برای بازی خود انتخاب کنید. طراحان داستان‌های فرار باید خلاقیت بالایی داشته باشند تا مخاطب خود را هر لحظه با غافل‌گیری جدید رو به رو کنند. در این زمینه می‌توانید به نظرات دیگران توجه کنید ویک سناریومهیج را مورد انتخاب قرار دهید تا در اسکیپ روم هیجان و جذابیت ویژه‌ای را مشاهده کنید. سناریوهای اتاق فرار به دسته های مختلف و متنوعی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:ژانرجنایی، ترسناک، فانتزی، معمایی، کارآگاهی و کمدی. پس پیش از ورود به اتاق فرار می توانید موضوع مورد پسندتان را بیان کرده و طبق آن پیش بروید.

• محیط بازی:

طراحی محیط بازی نیزاهمیت بالایی دارد زیرا هرچه محیط و تم بازی خلاقانه‌تر ساخته شود، حس ترس و کنجکاوی، راز و هیجان بیشتری را در مخاطب به وجود می‌آورد. تمام سرنخ‌های اتاق فرار در محیط بازی پنهان می‌شوند؛ اگر این تم در سطح پایینی طراحی شود مخاطب از جست‌وجو خسته خواهد شد. مخصوصا در اتاق‌ فرار ترسناک، جلوه‌های مخصوص و خلاقانه می‌توانند حس ترس و وحشت را دو چندان سازند. برای مثال در یک اسکیپ روم حرفه‌ای ممکن است شما بتوانید با گوش دادن به صدای یک جسم، رمز اتاقی را بیابید.در نهایت این جلوه‌ها هستند که شور و انگیزه‌‌‌‌ی خوشایندی را به شما منتقل می کنند.

• گروه‌های شرکت کننده:

همان‌طور که در مطالب پیشین بیان شد، بازی اسکیپ روم به صورت گروهی اجرا می‌گردد و شما نمی‌توانید به تنهایی بازی کنید. در این بازی لازم است همه اعضای گروه دارای روحیه کار تیمی باشند تا معما را به بهترین نحو حل کنند. پس همبازی‌های پایه‌ای را برای شرکت در بازی فرار انتخاب کنید وگرنه از جست‌وجو خسته خواهید شد.

• اپراتور بازی:

اپراتور بازی اتاق فرار نقش ترساندن مخاطبان را برعهده دارد. مسئول اپراتوراز دور بر روی بازیشرکت کنندگان تسلط کامل دارد و می‌تواند به هر روشی آن‌ها را غافل گیر سازد. به عنوان مثال اپراتورمی‌تواند در هنگام ورود به اتاق با استفاده از دستگاه مه‌ساز فضای استرس‌آوری را ایجاد سازد و یا در بخشی از بازی صدای ترسناکی را پخش کند. همچنین اگر در حین بازی با مشکلی رو به رو شوید می‌توانید با اپراتور تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

همچنین توجه کنید که اتاق‌های بسیاری با الهام از فیلم اتاق فرار  یا موضوعات مرتبطی مثل فیلم‌های ترسناک و پر‌هیجان ساخته می‌شوند. پس برای اینکه دید بهتری از بازی فرار کسب کنید، حتما از آثاری که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید؛ چرا که بعضی ازآن‌ها به خوبی فضای اسکیپ روم را مورد توصیف قرار می‌دهند. به این وسیله می‌توانید نمونه‌های اتاق فرار را به صورت تصویری مشاهده کنید.

بخش های تشکیل دهنده اتاق فرار

سوالات متداول دربارهٔ اسکیپ روم

برخی از سوالات رایجی که دربارهٔبازی اتاق فرار وجود دارند عبارتند از:

اسکیپروم‌ها چه شکلی هستند؟

یکی از نکات مهم دربارهٔ این بازی متفاوت و متمایز بودن هر اتاق نسبت به دیگری می‌باشد. بنابراین هر شخص با توجه به میزان خلاقیت و توانایی‌های خود ممکن است اتاقی عالی با وجود کمترین امکانات یا اتاقی متوسط با وجود دسترسی به تجهیزات حرفه‌ای، طراحی و اجرا کند!

آیاواقعا حبس می‌شویم؟

اگرچه برخی از مجموعه‌ها برای ایجاد هیجان بیشتر درب‌ها را قفل می‌کنند اما معمولا سیستم‌های امنیتی و درب‌های خروج اضطراری وجود دارند. علاوه بر این ممکن است هنگام شروع بعضی بازی‌ها، دست و پای بازیکنان بسته شود که در این مورد نیز باید هنگام تعیین مرزها، به گفتگو با مسئولان مجموعه بپردازید.

آیا امکان راهنمایی وجود دارد؟

این موضوع بستگی به خود بازیکنان دارد. بسیاری از شرکت کنندگان ترجیح می‌دهند از راهنمایی‌ها استفاده نکنند درحالی که کمک گرفتن از ناظر بازی، در واقع تنها قدم کوچکی شما را به معما یا جواب آن نزدیک می‌کند. پس نگران کم شدن جذابیت بازی نباشید و از وقت‌تان بهینه استفاده کنید.

اگر بازی به موقع تمام نشود چه اتفاقیمی‌افتد؟

در صورتی که اتاق فرار مناسبی را نسبت به تجربه‌ها و علاقهٔ خود انتخاب کرده باشید پس می‌توانید آن را به اتمام برسانید؛ اما در صورتی که به پایان بازی نزدیک بودید اما زمان کمی در اختیار داشتید گیم مستر به کمک شما می‌آید تا با پر کردن جاهای خالی، شما و تیم‌تان را در مسیر درست قرار دهد.

سخن پایانی

اتاق‌های فرار می‌توانند بسیار سرگرم کننده، پر از چالش و هیجان انگیز باشند؛ به شرطی که با آگاهی هم تیمی‌های خود را انتخاب کنید، با فضای بازی، معماها و سناریوهای مختلف آشنا شوید و به سراغ مناسب‌ترین بازی‌ها بروید!

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *