خودروفناوری

پنوماتیک چیست؟ اجزای پنوماتیک ماشین و کاربرد آن در خودرو

سیستم پنوماتیک چیست و چگونه کاربردی دارد؟

پنوماتیک چیست : پنوماتیک شاخه ای از مهندسی است که از گاز یا هوای فشرده استفاده می کند. سیستم های پنوماتیک مورد استفاده در صنعت معمولا با هوای فشرده یا گازهای خنثی متراکم تقویت می شوند.کمپرسوری که در مرکز واقع شده و به وسیله نیروی برق تقویت می شود سیلندرها،موتورهای هوا،سیستم های محرک پنوماتیک و دیگر ابزارهای پنوماتیک را تقویت می کند.

سیستم پنوماتیکی که  از طریق  سوپاپ های مغناطیسی اتوماتیک و دستی کنترل می شود را زمانی انتخاب می کنند که یک جایگزین ایمن،کم هزینه و بسیار انعطاف پذیر برای موتورهای الکتریکی و سیستم های محرک پنوماتیک ارائه می شود.

سیستم های پنوماتیک در دندانپزشکی،ساخت ساز ،معدن کاری و دیگر صنایع کاربرد دارد.

سیستم پنوماتیک چیست
سیستم پنوماتیک چیست

مثال هایی از استفاده از سیستم های پنوماتیک

  • ترمزهای بادی در اتوبوس ها و کامیون ها
  • ترمزهای بادی در قطارها
  • کمپرسورهای باد
  • مته دندانسازی
  • گازهای مورد استفاده در سیستم های پنوماتیک

سیستم های پنوماتیک در تاسیسات ثابت ،مانند کارخانه ها ، از هوای فشرده استفاده می کنند چون هوای فشرده یک منبع قابل نگهداری ایجاد می کند.

تاریخچه پنوماتیک

تاریخچه پنوماتیک به قرن اول برمی گردد زمانی که ریاضی دان یونان باستان هرون اسکندرانی درمورد اختراعاتش نوشت که با باد و بخار تقویت می شدند.

مقایسه پنوماتیک با هیدرولیک

هر دو سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک با استفاده از قدرت جسم سیال کار می کنند. سیستم های پنوماتیک از یک گاز به آسانی تراکم پذیر مانند هوا یا یک گاز خالص استفاده می کنند. درحالی که سیستم های هیدرولیک از مایعات نسبتا تراکم ناپذیر مانند روغن استفاده می کند. بیشتر سیستم های پنوماتیک صعتی از فشار حدود 80 تا 100 پوند بر اینچ مربع استفاده می کنند. سیستم های هیدرولیک معمولا از 1000 تا 5000 psi استفاده می کنند.

مزایای سیستم های پنوماتیک

  • سادگی در طراحی و کنترل
  • پایایی
  • ایمن بودن

اتصالات پنوماتیک

اتصالات پنوماتیک لوله، شیلنگ و دیگر اجزای موجود در سیستم های پنوماتیک را به متصل می کند. اتصالات پنوماتیک درمقایسه با اتصالات هیدرولیک دارای ساختار محکم تری هستند. این اتصالات بسته به نوع کاربردی که دارند در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. اتصالات پنوماتیک جز پرمصرف ترین قطعات مورد استفاده در سیستم های پنوماتیک است و سرعت عمل سیستم را افزایش می دهند. سیستم های پنوماتیک  از اجزای مختلفی تشکیل میشود که برای اتصال این اجزا از اتصالات پنوماتیک استفاده می کنند. جنس این اتصالات از مواد فلزی،آلومینیومی،پلاستیکی و پلیمری است.

شیلنگ های پنوماتیک

شیلنگ پنوماتیک یا پلی اورتان ترکیبی از لاستیک و پلاستیک است. این نوع شیلنگ ها دارای مقاومت سایشی و پارگی هستند. از شیلنگ باد در مصارف صنعتی ،ساختمانی و کشاورزی کم فشار استفاده می کنند. از شیلنگ پنوماتیک به طورمنظم در سیستم های پنوماتیک برای انتقال هوای فشرده به اجزای مختلف سیستم استفاده می کنند.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.