سبک زندگی

جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس دوم دینی دهم

گام به گام پاسخ و حل تدبر و اندیشه و تحقیق درس 2 دوم دینی دهم صفحه 29 و 34 و 35

جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس دوم دینی دهم ؛  در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به پاسخ و جواب تدبر صفحه 29 . 34 و سوالات اندیشه و تحقیق 35 درس 2 دوم پر پرواز کتاب دین و زندگی پایه دهم متوسطه دوم تمامی رشته ها پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب اندیشه و تحقیق و فعالیت های درس اول دینی دهم

جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس دوم دینی دهم
جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس دوم دینی دهم

جواب تدبر صفحه ۲۹ درس ۲ دین و زندگی دهم

با توجه به ترجمه آیات بگویید هر آیه به کدام یک از آثار بهره گیری انسان از عقل اشاره دارد؟

1) و می‌گویند: اگر ما گوش شنوا داشتیم یا تعقل می‌کردیم، در میان دوزخیان نبودیم. (مُلک، 10)

پاسخ: تشخیص راه خود از بد

2- آنها [دشمنان اسلام] را متحد می‌پنداری درحالی که دل‌هایشان پراکنده است؛ این به خاطر آن است که آنها قومی هستند که تعقل نمی‌کنند. (حَشْر، 14)

پاسخ: دریافتن حقایق

3- آنها هنگامی که مردم را به نماز فرا می‌خوانید، آن را به مسخره و بازی می‌گیرند؛ این به خاطر آن است که آنها گروهی هستند که تعقل نمی‌کنند. (مائده، 58)

پاسخ: دوری از جهل و نادانی

جواب تدبر صفحه ۳۴ درس دوم دینی دهم

با توجه به ترجمه آیات زیر بگویید شیطان از چه راه‌هایی انسان را فریب می‌دهد؟

1) شیطان می‌خواهد به وسیله شراب و قمار، در میان شما عداوت و کینه ایجاد کند و شما را از یاد خدا و نماز باز دارد. (سوره مائده، 91)

پاسخ: .باز داشتن انسان از یاد خدا و نماز / ایجاد کینه و عداوت (دشمنی) میان انسان ها به وسیله شراب و قمار

2) و شیطان، هر کاری را که [گناهکاران] می‌کردند، در نظرشان زینت داد. (سوره انعام، 43)

پاسخ: زینت و زیبا نشان دادن گناه برای گناهان

3- کسانی که بعد از روشن شدن هدایت برای آنها، پشت به حق کردند، شیطان اعمال زشتشان را در نظرشان زینت داده و آنان را با آرزوهای طولانی فریفته است. (سوره محمد، 25)

پاسخ: زینت و زیبا نشان دادن اعمال زشت برای پشت کنندگان به حق (علت: پشت کردن به حق) / سرگرم کردن انسان با آرزوهای طولانی

جواب سوال های اندیشه و تحقیق صفحه ۳۵ درس دوم دینی دهم

1) آیا وجود شیطان، مانع اختیار و اراده ما در تصمیم گیری ها می‌شود؟

پاسخ: خیر، کار شیطان فقط وسوسه کردن و فریب دادن است و جز این راه نفوذ دیگری در ما ندارد و ما چون اختیار داریم می توانیم با اراده خود به او اجازه وسوسه بدهیم یا راه فریب را بر او ببندیم. (مسئول سرنوشت خویش هستیم)

2) چه رابطه ای میان «توانایی‌ها و سرمایه‌ها» و «هدف» وجود دارد؟

پاسخ: هدف و مسیر حرکت هرکس با توانایی ها و سرمایه هایش هماهنگی دارد یعنی اگر کسی سرمایه ای اندک داشته باشد به کاری کوچک روی می آورد ولی هر چه این سرمایه افزون گردد به هدف های بزرگ تر و کارهای ارزشمندتری می تواند رو آورد.

3) خداوند، شیطان را از درگاه خود راند و برای همیشه او را طرد کرد، چون فرمان خدا را برای سجده بر انسان اطاعت نکرد. حال، دیدگاه و احساس خود را نسبت به انسان هایی که حاضر نیستند در برابر خدا سجده کنند و بندگی شیطان را می پذیرند، بیان کنید.

پاسخ: خدای متعال، علاوه بر اینکه عوامل رشد و کمال را به ما نشان داده، عوامل سقوط و گناه و دور ماندن از هدف را نیز به ما معرفی کرده است. حال اینکه بعضی از انسان ها اسیر هوای نفس شده و بندگی شیطان را می کنند، جز اینکه به خود ظلم می کنند و لذت های زودگذر دنیوی را به آرامش روحی و روانی و از همه مهمتر بهشت و لقای خدا ترجیح می دهند، کار دیگری انجام نمی دهند.

در نهایت متاسفانه این گروه از انسان ها به دلیل فرو رفتن در هوس ها از یاد خداوند غافل شده اند و بندگی شیطان را پذیرفته اند.

همچنین بخوانید: پایه و اساس بنای اسلام چیست دینی دهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه دهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب دین و زندگی (1) پایه دهم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس 2 دوم کتاب دینی پایه دهم ریاضی ، تجربی و انسانی ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

6 دیدگاه

 1. اسدالله گفت:

  خیلی خوب
  تشکر 🌟🌟🌟🌟🌟

 2. گفت:

  عالی،بیست بیست

 3. archer silvermoon گفت:

  واقعا عالی بود
  خیلی ممنونم

  1. خخخخخخ گفت:

   خخخخخخخو ببببببب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *