سبک زندگی

جواب درس ۱۲ دوازدهم جامعه شناسی یازدهم انسانی

پاسخ و حل گفت و گو کنید ، با هم تکمیل کنید ، مفاهیم اساسی و خلاصه کنید درس 12 دوازده کتاب جامعه شناسی 2 پایه یازدهم انسانی

جواب درس دوازدهم جامعه شناسی یازدهم انسانی ؛ در این مطلب به پاسخ و جواب سوالات گفت و گو کنید ، با هم تکمیل کنید ، مفاهیم اساسی و خلاصه کنید صفحه ۱۰۲ و ۱۰۳ درس ۱۲ دوازدهم «بحران‌های معرفتی و معنوی» کتاب جامعه شناسی ۲ پایه یازدهم رشته انسانی پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس ۱۱ یازدهم جامعه شناسی یازدهم انسانی

جواب درس ۱۲ دوازدهم جامعه شناسی یازدهم انسانی
جواب درس ۱۲ دوازدهم جامعه شناسی یازدهم انسانی

جواب گفت و گو کنید صفحه ۱۰۲ درس ۱۲ جامعه شناسی یازدهم

اجلاس هزاره ادیان در آستانه قرن بیست‌ و یکم در نیویورک برگزار شد و در آن اندیشمندانی از ادیان گوناگون جهان، گرد هم آمدند تا نقش دین را در استقرار صلح جهان بررسی کنند. به نظر شما چرا نشست‌های مشابه این اجلاس طی قرن بیستم برگزار نشد؟ در این باره گفت‌وگو کنید.

پاسخ: در قرن بیستم بشریت به خصوص در قاره اروپا آمریکا دائم در گریز از دین و فاصله گرفتن از مبادی دینی بودند، اما علی رغم این گریزها، هم چنان ادیان الهی در میان بشر زنده است. بشر قرن بیستم در کنار تمام ترقی های علمی با دو جنگ جهانی و ۱۵ جنگ خانمان سوز منطقه ای رو به رو بود و همه به این خاطر فاصله گرفتن از اخلاق و معنویت بود. این اجلاس در پایان قرن ۲۰ و آغاز قرن ۲۱ این پیام را برای بشریت دارد که باید در کنار همه بشریت دارد که باید در کنار همه پیشرفت‌ها، مجددا به دین، اخلاق و معنویت بازگشت تا تمامی بیماری های خود را با آن مداوا کند.

پاسخ دیگر: رویکرد دنیوی بعد از رنسانس، موجب ترویج این اندیشه بود که دین نمی تواند در زندگی انسان‌ها نقشی داشته باشد و مشکلات آنها را حل نماید و به تدریج از قلمرو فرهنگ عمومی نیز بیرون خواهد رفت، اما در قرن بیستم نگاه معنوی به سطوح مختلف زندگی انسان‌ها بازگشت و علت آن را می توان نیاز فطری انسان به حقایق معنوی دانست و اینکه تنها فرهنگ دینی می تواند علاوه بر نیازهای دنیوی انسان، نیازهای معنوی او را نیز پاسخ دهد و از پوچ گرایی و ناامیدی انسان‌ها جلوگیری نماید. در نتیجه سازمان ملل در توجه مجدد به دین در برگزاری اجلاس هزار ادیان در آستانه قرن ۲۱، پیشقدم شد. از دلایل عدم برگزاری نشست های دینی طی قرن بیستم، می توان به ترس و نگرانی صاحبان قدرت و ثروت از به خطر افتادن منافع اقتصادی خود و نیز زیر سوال رفتن فرهنگ دنیوی و سکولار اشاره کرد.

پاسخ با هم تکمیل کنید صفحه ۱۰۲ درس دوازدهم جامعه شناسی یازدهم

بحران‌های عمیق فرهنگ غربپیامدها
بحران معرفتیافول روشنگری مدرن و شکل گیری جریان های پست مدرن
بحران معنویتافول سکولاریسم (پسا سکولاریسم)

حل مفاهیم اساسی صفحه ۱۰۳ درس ۱۲ جامعه شناسی یازدهم

پسا سکولاریسم، ….

پاسخ: اومانیسم، روشنگری، قرون وسطی، رنسانس، بحران‌‌های معرفتی و معنوی، فرهنگ مدرن، افول سکولاریسم، سکولاریسم، انسان دنیوی، نگاه معنوی، خرافه‌پرستی

جواب خلاصه کنید صفحه ۱۰۳ درس دوازدهم جامعه شناسی یازدهم

– افول سکولاریسم در غرب پیامدهای اجتماعی مختلفی داشته است.

پاسخ: – چالش‌های جهانی ابتدا در سطح اقتصادی، سیاسی و نظامی رخ داده‌اند و سپس در انتها به چالش‌های معرفتی و معنوی اخلاقی منجر شده‌اند. 
– همه‌ٔ چالش‌های جهانی از لایه‌های عمیق فرهنگ غرب یعنی سکولاریسم، اومانیسم و روشنگری بر می‌خیزند. مانند بحران معرفتی – معنوی
– غرب در قرون وسطی کتاب مقدس و شهود آباء کلیسا را معتبرترین راه شناخت جهان می‌دانست و عقل و تجربه را نادیده می‌گرفت.
– غرب برای حل بحران معرفتی جدید، جایگاه وحی و شهود را نادیده گرفت و به شناخت عقلی و تجربی روی آورد.
– فرهنگ جامعه غربی در محدودهٔ زندگی خصوصی، همچنان دینی باقی ماند.
– در قرن ۲۰ محدودیت‌های علمی دانش‌ تجربی و وابستگی آن به معرفت‌های غیر تجربی مشخص شد به همین دلیل بحران معرفتی جدید آغاز شد.
– موج بازگشت به نگاه معنوی که با عناوین «افول سکولاریسم» و «پسا سکولاریسم» شناخته شد نشانه بحران معنویت در فرهنگ غرب است.
– فرهنگ غرب به دلیل این که حقایق قدسی را انکار کرد نه تنها به آرمان‌های انقلاب فرانسه بود نرسید بلکه دچار پوچ‌گرایی، ناامیدی شد.
– در فرهنگ مدرن، سکولاریسم به‌ صورت آشکار مطرح شد.

همچنین بخوانید: جواب درس ۱۰ دهم جامعه شناسی یازدهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه یازدهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب جامعه شناسی یازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات درس ۱۲ دوازدهم کتاب جامعه شناسی پایه یازدهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 💕

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.