سبک زندگی

اختلال دو قطبی چیست + علائم اصلی بیماری و روش های درمان

آیا من اختلال دو قطبی دارم ؟ راهکارهای درمانی و نشانه ها

اختلال دو قطبی : احتمالا تا به حال افرادی را دیده اید که اخلاقیات و رفتار ثابتی ندارند و درلحظه، هم می توانند در اوج شادی و لذت باشند و هم می توانند سرشار از غم و اندوه شدید باشند. این افراد، دچار اختلال دو قطبی و یا شیدایی شده اند! معمولا این بیماری را با افسردگی خیلی زیاد اشتباه می گیرند. اما طبق آخرین تحقیقاتی که توسط پزشکان متخصص انجام شده، اختلال دو قطبی می تواند به مراتب از افسردگی نیز خطرناک تر باشد

در این مقاله از بخش روان شناسی ماگرتا ، به موضوع اختلال دوقطبی، دلایل بروز و روش های درمان آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

اختلال دو قطبی دقیقا چیست؟

تعریف اختلال دوقطبی
تعریف اختلال دوقطبی

قطعا همه ما در طول روز، حالات مختلفی از سطح انرژی را تجربه می کنیم. گاهی اوقات ممکن است بسیار شاد باشیم و لبخند بزنیم. گاهی اوقات نیز ممکن است افسرده و غمگین باشیم. این موضوع در همه انسان ها امری طبیعی می باشد.اما افرادی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند، نوسانات زیادی بین سطوح انرژی دارند و خیلی زود از حالت شادی به حالت عصبانیت و بالعکس منتقل می شوند!

پزشکان معتقدند که این اختلال تا حد زیادی ارثی می باشد! برخی دیگر از متخصصان نیز معتقدند که فیزیولوژی مغز و عدم تعادل بین انتقال دهنده های عصبی باعث بروز این بیماری می شود.

البته ناگفته نماند که همیشه هم تغییر سطح انرژی در این افراد به سرعت رخ نمی دهد و ممکن است فردی ماه ها در حالت افسردگی و غم و اندوه شدید باشد و بالعکس، ممکن است مدتی بسیار سرزنده و سرشار از انرژی باشد!

علائم اختلال دو قطبی

در ادامه لیستی از مهم ترین نشانه های این بیماری را آماده کرده ایم. در صورتی که شما این نشانه ها را در خود مشاهده می کنید نیازی به نگرانی نیست زیرا تا زمانی که شما به پزشک مراجعه نکنید تمامی فرضیاتی که در ذهنتان تصور می کنید پوچ می باشد.

برخی از نشانه های اختلال دوقطبی
برخی از نشانه های اختلال دوقطبی

💡 اکثر دانشمندان بر این باورند که علت واحدی و مشخصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد.

شیدایی یکی از نشانه های بیماری دوقطبی

شیدایی در واقع افزایش انرژی و شادی و خوشحالی بیش از اندازه می باشد که در افرادی که دچار اختلال دوقطبی هستند، این مشکل بسیار زیاد وجود می آید. گاهی اوقات این حالت آن قدر شدید و غیرقابل کنترل است که باعث می شود فرد هیچگونه درکی از محیط پیرامونش نداشته باشد. به همین دلیل ممکن است دست به اقدام های پرخطر نیز بزند.

شیدایی و سرخوشی زیاد از نشانه های اختلال دو قطبی
شیدایی و سرخوشی زیاد از نشانه های این بیماری

به منظور حفاظت از فرد بیمار و اطرافیانش، بهتر است همیشه ظروف شکستنی و شیشه ای را در جایی دور از دسترس فرد قرار دهید!

شیدایی تنها به شادی ختم نمی شود و گاهی ممکن است باعث عصبانیت بیش از حد فرد بیمار نیز شود. افزایش تمایل به انجام رفتارهای هیجانی نیز از دیگر نشانه های بروز شیدایی می باشد!

کاهش نیاز به خواب

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، عموما نیاز کمتری به خواب پیدا می کنند. در واقع تغییراتی در سیستم مغزی فرد بیمار به وجود می آید که باعث این اتفاق می شود.

روان پریشی از دیگر نشانه های اختلال دو قطبی

روان پریشی
روان پریشی

یکی دیگر از علائم ابتلا به بیماری دوقطبی، روان پریشی یا به اصطلاح سایکوز می باشد. عموما حملات شدید مانیا و یا افسردگی عامل این اتفاق است. هنگام بروز این حملات، فرد شروع به گفتن هذیان می کند و ممکن است حرف های بی ربط زیادی بزند. همچنین احتمال دارد این افراد دچار توهم شوند و صداهایی را بشنوند یا چیزهایی را ببینند که اصلا وجود ندارند!

احساس گناه

افرادی که اختلال دو قطبی دارند، مدام فکر می کنند که باید به خاطر کارهای اشتباهی که انجام داده اند، به شدت مجازات شوند. آنها همواره احساس گناه می کنند و می خواهند به هر روشی که شده از این احساس رهایی پیدا کنند.
اگر فرد بیمار با شما در این رابطه صحبت کرد، حتما با یک روانشناس در میان بگذارید و در صورت نیاز به همراه فرد بیمار، چند جلسه مشاوره بروید!

تمایل به انجام رفتارهای پرخطر در بیماری دو قطبی

انجام رفتارهای پرخطر
انجام رفتارهای پرخطر

در این نشانه، فرد بیمار تمایل زیادی به انجام کارهای پرهیجان و رفتارهای پرخطر پیدا می کند. خطرناک ترین کارهایی که فکرش را هم نمی کنید، ممکن است توسط این افراد انجام شود.

مصرف بیش از حد مواد مخدر، تمایل به رانندگی با سرعت بسیار بالا و … ، از علائم این بیماری می باشد!

آیا اختلال دوقطبی قابل درمان است؟

برطرف کردن بیماری شخصیتی اختلال دوقطبی
برطرف کردن بیماری شخصیتی اختلال دوقطبی

بله، 100 درصد این بیماری قابل درمان است! اما متاسفانه باورهای غلطی در برخی افراد وجود دارد که می گویند این بیماری به هیچ عنوان درمان نمی‌شود و هرکس که به آن مبتلا شد، زندگی سختی خواهد داشت. اما این حرف از پایه و اساس اشتباه است و طبق تحقیقات و نظریه های مختلف پزشکان، این بیماری به راحتی درمان می شود!

برخی از روش های درمان اختلال دو قطبی

روان درمانی

اولین و بهترین راه برای درمان این بیماری، مراجعه به یک روانشناس خبره می باشد. این روش با رویکرد روان درمانی انجام می شود و در صورتی که با دیگر روش های درمان که در ادامه به آنها اشاره می کنیم ترکیب شود، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت!

بستری شدن

ممکن است در برخی افراد، تمایل به انجام رفتارهای پرخطر نظیر خودکشی بسیار بالا باشد. در این صورت فرد باید سریعا بستری شود!

درمان بیماری شخصیت اختلال دو قطبی
درمان بیماری شخصیت اختلال دو قطبی

تا زمانی که فرد رفتار آرامی دارد و خیلی از حالت عادی خارج نمی شود، نیاز به بستری شدن نیست. البته تشخیص نهایی با پزشک می باشد. بنابراین بهترین راه این است که همواره با پزشک معالج در ارتباط باشید تا در صورت بروز هرگونه حادثه، شما را راهنمایی کند.

درمان با استفاده از دارو

دارو هایی نظیر لیتیوم، والپروات سدیم و کاربامازپین نیز در مواقع افسردگی و شیدایی به شدت کاربرد دارند و می توانند در بدن فرد مبتلا به اختلال دوقطبی، یک تعادل نسبی ایجاد کنند! به این داروها اصطلاحا داروهای تثبیت کننده خلق می گویند.

درمان ها و مراقبت های شخصی

شخص بیمار باید خودش نیز در فرایند درمان همکاری های لازم را داشته باشد. تا زمانی که خود فرد انگیزه ای برای بهبود شرایطش نداشته باشد، دارو و روان درمانی هیچگونه تاثیری نخواهد داشت! فرد بیمار باید وعده های غذایی خود را کنترل کند و تعادلی در مصرف مواد مصرفی اش به وجود بیاورد. توصیه می شود که این افراد در مصرف کافئین و غذاهای شیرین نیز زیاده روی نکنند!

سعی کنید در مواجهه با این افراد، هرگز رفتارهای هیجانی انجام ندهید! با آنها بسیار با آرامش و متانت رفتار کنید. اگر پرحرفی می کنند و یا حرف های نامربوط می زنند، خشمگین نشوید. دست خودشان نیست!

شما به عنوان عضوی از خانواده و یا یکی از اطرافیان فرد مبتلا به اختلال دو قطبی، وظیفه دارید به او کمک کنید. اگر از اعضای خانواده او هستید، مرتبا با یک پزشک متخصص در ارتباط باشید و از او مشاوره های لازم را بگیرید.

دوست عزیزم ! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و در صورت ابتلا به بیماری اختلال دو قطبی و یا مشاهده علائم در یکی از اعضای خانواده تان، سریعا با یک پزشک متخصص مشورت کنید!

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *