سبک زندگیگردشگری

جاذبه های گردشگری استانبول ،از بهترین مکانها تا ترسناک ترین برجها

جاذبه های گردشگری اطراف استانبول، مکان های عاشقانه و دیدنی به همراه کنسرت ها و جشن های شبانه

بهترین جاذبه های گردشگری استانبول : استانبول شهری است که فرهنگ و تاریخ خود را به خوبی به نمایش می گذارد. جاذبه های گردشگری و دیدنی های زیادی که برای مسافران از سراسر جهان در این شهر وجود دارد می تواند خاطرات هیجان انگیز را برای شما به ارمغان آورد.

استانبول در زمان نوسنگی تأسیس شد، که امروزه شهری مدرن است و از طریق مساجد، و کلیساهای بزرگ و بازارهای باستانی به میراث تاریخی خود همچنان پابرجاست. ترکیه یکی از بزرگ ترین شهرها است و بین شرق و غرب ترکیه قرار دارد، این شهر با زیبایی خود هاله ای از جذابیت را برای همه بازدیدکنندگان فراهم می کند.

✅ در ادامه با بخش مکان های دیدنی دنیا ماگرتا همراه باشید.

بهترین جاذبه های گردشگری استانبول

در ادامه لیستی از بهترین مکان هایی که در استانبول وجود دارد را به صورت گلچین و با توجه به تجربه مسافرانی که به این جاذبه ها سفر کرده اند را آماده کرده ایم …

برج گالاتا

برج گالاتا استانبول

برج گالاتا با ارتفاع 67 متر بر فراز آسمان استانبول حاکم است و منظره ای عالی از شهر قدیمی و محیط اطراف خود به نمایش می گذارد. برج سنگی قرون وسطایی که معروف به برج مسیح است.

هنگامی که برج گالاتا در سال 1348 ساخته شد بلندترین ساختمان استانبول بود. این برج در طول سال ها دوباره بازسازی و مرمت شده است، امروزه قسمت فوقانی آن شامل یک کافه، رستوران و یک کلاب است که هر دو در ساختمان نه طبقه می شوند.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از مهمترین موزه های ترکیه و جاذبه گردشگری استانبول موزه باستان شناسی استانبول است. این موزه در واقع سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی. سه موزه ترکیبی که شامل بیش از 1 میلیون شیء از تمدن های سراسر جهان است.

این موزه در سال 1891 تأسیس شد و اولین موزه ترکیه بود و در محوطه کاخ توپکاپی قرار داشته است. دیوارهای کاشی کاری شده به سال 1472 باز می گردد. این موزه حاوی هزاران اثر با ارزش از جمله سارکوفاگ اسکندر بزرگ است.

کلیسای چورا

کلیسای Chora ممکن است کمی از مسیر توریستی فاصله داشته باشد، اما بازدید کنندگان می گویند که هنر زیبای بیزانس ارزش رفتن به آنجا را دارد. موزائیک ها و نقاشی های با شکوه زندگی حضرت عیسی و مادرش، مریم را به تصویر می کشد. این کلیسا به عنوان کلیسای منجی مقدس در چورا معروف است که یکی از زیباترین آثار ماندگار معماری بیزانس یاد شده است.

مخزن آب باسیلیکا

مخزن آب باسیلیکا

یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول : مخزن آب باسیلیکا از قرن ششم هنگامی که توسط امپراطور روم جوستینیان اول ساخته شد، آب ساکنان استانبول را تأمین می کند. بازدید از این مخزن باعث می شود که با فن آوری که رومیان باستان برای ساخت این شگفتی استفاده می کردند، آشنا شوید.

مخزن زیرزمینی، تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد، و در محل باسیلیکا در قرن سوم ساخته شده است. این مخزن که به عنوان کاخ غرق شده هم معروف است، می تواند 2.8 میلیون مکعب آب را در خود نگه دارد.

کاخ دولما باهچه

کاخ دولما باهچه

زیبا و شگفت انگیز و خیره کننده تنها بخشی از صفت های مورد استفاده برای توصیف کاخ دولما باهچه است که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ زیبا در قرن 19 با استفاده از 14 تن طلا ساخته شده است. پر زرق و برق ترین کاخ ترکیه معماری سنتی عثمانی را با سبک های اروپایی نئوکلاسیک ، باروک و روکوکو درآمیخته است.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

بازدید کنندگان از مسجد سلیمانیه می گویند که زیبایی و آرامش آن به معنای واقعی الهام بخش است. این مسجد واقع در تپه سوم استانبول، در سال 1550 توسط سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد واقعاً با شکوه است و بهترین معماری اسلامی و بیزانس را به هم می آمیزد.

اما متاسفانه این مسجد طی سال ها آسیب هایی دیده است، از جمله در طول جنگ جهانی اول، هنگام آتش سوزی در حالی که از آن به عنوان انبار اسلحه استفاده شده بود، آتش گرفت و در اواسط قرن بیستم بازسازی شد. این مسجد با چهار مناره مشخص شده است که نشان می دهد توسط پادشاه و سلطان سلیمان ساخته شده است.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول است که تاریخ و مناظر خیره کننده را باهم ترکیب می کند که قرار نیست در جای دیگری برای شما تکرار شود. تقریباً چهار قرن است که کاخ توپکاپی به عنوان اقامتگاه رسمی سلاطین بر امپراتوری عثمانی ساخته شده است. این کاخ یکی از بزرگترین کاخ های موجود در جهان است. سلطان محمود دوم اندکی پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453 کار در کاخ را آغاز کرد و تا زمان مرگش در سال 1481 در آنجا زندگی کرد.

کاخ توپکاپی

در سال 1924، این کاخ به موزه ای تبدیل شد که مجموعه عظیمی از هنر، چینی ، جواهرات ، نسخه های خطی و سایر گنجینه های موجود در آن زمان را به نمایش می گذارد. این کاخ به یادگار مانده از یادگارهای اسلامی، از جمله شمشیر عباسی پیامبر (ص) است. بیشتر مجموعه های خیره کننده برای بازدید عموم آزاد است.

کاخ عثمانی دارای چهار حیاط اولیه و چندین ساختمان خارجی است. اولین حیاط به دادگاه جنیساریان شناخته می شود، جایی که سربازان قصر نگهبان آن جا بودند. این کاخ یک چشمه باشکوه و کلیسای بیزانس هاگیا ایرنه را شامل می شود که امپراتور ژوستینین در سال 548 ساخته است.

این کاخ در گذشته توسط عثمانی ها به عنوان انبار و اسلحه امپراتوری مورد استفاده قرار می گرفت. حیاط دوم فضای سبز با درختان سرسبزی است که توسط حرم امپراتوری سابق و برج دادگستری و همچنین بیمارستان و آشپزخانه ای احاطه شده است! که هر روز هزاران وعده غذایی در آن جا تهیه می شود. حیاط سوم شامل گنجینه و کتابخانه احمد سوم است. حیاط چهارم به عنوان پناهگاه داخلی سلطان محمود ساخته شده بود.

جاذبه های گردشگری استانبول : مسجد آبی

جاذبه های گردشگری استانبول : مسجد آبی

مسجد آبی که در اوایل قرن 17 ساخته شده است، امروز مسجدی با شکوه برای مسلمانان است. این بدان معنی است که بازدید کنندگان باید بازدیدهای خود را سر موقع و غیر از ساعات نماز خواندن انجام دهند، زیرا این مسجد در پنج ایام نماز روزانه برای مسلمانان و عبادت باز و برای بازدید کنندگان بسته است.

این مسجد جلوه ای از شکوه و زیبایی است که برای دیدن گنجینه های بی نظیر آن که شامل 20،000 کاشی و سرامیک در طرح های مختلف لاله و 200 لیوان شیشه ای ساخته شده است. این مسجد توسط سلطان احمد ساخته شده است، نام این مسجد از کاشی هایی به رنگ آبی رنگ روی گنبد و سطوح فوقانی داخلی مسجد گرفته شده است.

هاگیا سوفیا

Hagia Sophia یک شاهکار مهندسی رومی است گنبد عظیم آن (قطر 102 ، 31 متر) است که بیش از 1000 سال بزرگترین فضای محصور جهان را پوشش می داد.

هاگیا سوفیا

هاگیا سوفیا اصطلاح یونانی برای حکمت مقدس است و به عیسی مسیح اشاره دارد. هاگیا سوفیا بنا به دستور امپراتور بیزانس ژوستینین بین سال های 532 تا 537 ساخته شده است. در سال 1453 ترکان عثمانی قسطنطنیه را به تصرف خود درآوردند و ساختمان را به مسجدی تبدیل کردند و بسیاری از آثار مسیحی را برداشته و گچ کاری کردند و آنها را با ویژگیهای اسلامی جایگزین کردند.

این ساختمان در سال 1931 بسته شد و جمهوری ترکیه در سال 1935 مجدداً آن را به عنوان موزه باز كرد.

کتابخانه هاگیا سوفیا که در سال 1739 ساخته شده است، کاشی های باستانی ترکی را شامل می شود و قفسه های چوبی حکاکی شده، اشیاء تاریخی و همچنین کتاب را در خود جای داده اند.

در طی سالیان متمادی ، کلیسا از زمین لرزه ، آتش سوزی و شورش خسارت دید و دولت ترکیه بسیاری از تعمیرات و ترمیم های لازم را انجام داد تا این بنای زیبا باقی بماند. امروزه برای دیدن این بنای با شکوه و خیره کننده میلیون ها توریست به شهر استانبول سفر می کنند.

جاذبه های گردشگری استانبول : ببک و اورتاکوی

جاذبه های گردشگری استانبول : ببک و اورتاکوی

دو روستای بسفر هستند که ارزش بازدید دارند، اما در بین گردشگران کمتر شناخته شده اند. ببک یک محله سرسبز در نزدیکی بسفر است. این مکان زیبا در طول تعطیلات آخر هفته توسط مردم محلی بازدید می شود.

صبحانه با منظره ای خیره کننده و پس از آن با قدم زدن در محوطه زیبا و خیره کننده و صرف یک نوشیدنی دلپذیر تر است.اگر از گشت و گذار در بسفر لذت بردید، پیشنهاد می دهیم که اورتاکی را از دست ندهید.

مسجد دنج آن در ساحل، درست قبل از اولین پل، مورد دیگری است که توجه بسیاری را به خود جلب می کند، بازار صنایع دستی یکشنبه و همچنین بسیاری از خیابان های سنگفرش بدون ماشین پر از رستوران ها و کافه ها است که میتوانید ساعت ها از تفریح در این مناطق لذت ببرید.

تفریحات و کنسرت های شبانه

تفریحات و کنسرت های شبانه

تفریحات شبانه استانبول می تواند با سایر نقاط جهان رقابت کند. این که آیا شما می خواهید در هنگام نوشیدن نوشیدنی مورد علاقه خود از اجرای زنده (محلی) آنجا لذت ببرید، و در کنسرت های ستاره های فعلی و گذشته دنیا شرکت کنید، یا شب را در مکان های روباز در اطراف بسفر بگذرانید بهترین تفریحی است که حتی محلی های استانبول هم بی نصیب از آن نیستند.

بهترین هتل لوکس در استانبول: هتل سومنگن

بهترین هتل لوکس در استانبول: هتل سومنگن

Hotel Sumengen یک هتل مجلل در شهر قدیمی استانبول است. در یک عمارت باشکوه عثمانی واقع شده و دارای مناظر فوق العاده ای از بسفر است. انواع اتاق های مختلف از جمله اتاق های یک نفره ، اتاق های خانوادگی (چهار نفره) ، اتاق های اقتصادی و عالی و دو نفره و اتاق های سه نفره وجود دارد که برخی از آنها دارای یک وان هستند و همه اتاق ها دارای یک اتاق اختصاصی و کمد ، تلویزیون ، وای فای رایگان ، یخچال و کتری است.

روزهای خود را با صبحانه بوفه و خوراکی های خوشمزه شروع کنید، سفرها و برنامه های تفریحی خود را ترتیب دهید و از ویژگی هایی مانند خدمات خشکشویی،چمدان، صرافی و کرایه خودرو بهره مند شوید.

بهترین هاستل در استانبول: Bucoleon by Cheers Hostel

بهترین هاستل در استانبول: Bucoleon by Cheers Hostel

Bucoleon by Cheers Hostel در قلب شهرک قدیمی جوی استانبول واقع شده است. این هتل دارای خوابگاه هایی مخصوص خانم ها و همچنین اتاق هایی اختصاصی برای یک تا سه نفره است که آن را به عنوان میزبان برتر در استانبول برای همه مسافران به صورت کامل فراهم می کند. بسیاری از اتاق ها منظره فوق العاده ای دارند.

هیپودروم

هیپودروم باستان توسط سپتیمیوس Severus در سال 203 میلادی آغاز و توسط کنستانتین کبیر در سال 330 میلادی به پایان رسید. هیپودروم مرکز زندگی عمومی بیزانس و صحنه بازی های پر هیجان و مسابقات ارابه رانی جناحی بود. امروز به جز بخش کوچکی از دیوارهایی در ضلع جنوبی، قسمت کمی از هیپودروم برای دیدن باقی مانده است، اما At Meydani (پارک)، که هم اکنون مکانی تفریحی توریستی می باشد، دارای بناهای متنوعی است.

در ضلع شمال غربی هیپودروم چشمه ای قرار دارد که در سال 1898 توسط امپراطور آلمانی ویلیام دوم به سلطان عثمانی تقدیم شد. در جنوب غربی سه بنای باستانی دیگر قرار دارد، یک چشمه 20 متری (از هلیوپولیس). ستون مار که اینجا از دلفی توسط کنستانتین آورده شده است و یک سنگ قدیمی که در ابتدا با آبکاری برنز پوشیده از طلا بود تا اینکه توسط سربازان جنگ صلیبی در سال 1204 به سرقت رفت.

بازار بزرگ (کاپالی سی ارسی)

برای بسیاری از بازدیدکنندگان گشت و گذار در استانبول به اندازه موزه ها و جاذبه های گردشگری استانبول است و بازار بزرگ جایی است که همه می آیند. این بازار بزرگ در واقع اولین مرکز خرید جهان است که یک محله کل شهری را در برگرفته از دیوارهای ضخیم، بین مسجد نور عثمانیه و مسجد بایزید قرار داده است. مسجد بیضیت (ساخته شده در سال 1498-1505) در خود محل تودیس تئودوسیوس اول قرار گرفته و دارای معماری با الهام از ایاصوفیه است.

ورود به بازار از طریق یکی از 11 دروازه است كه در آن ماز هایی از راهروهای سقفی طاق، كه توسط مغازه ها و غرفه هایی با فروش هر سوغات و صنایع دستی ترکیه ای که می توانید تصور کنید، پوشیده شده است.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی


این موزه که در کاخ ابراهیم پاشا واقع شده است برای سلطان سلیمان باشکوه بزرگ ویزیر بود، این موزه برای هر کسی که علاقه مند به هنر عثمانی و اسلامی باشد، جاذبه دیدنی جذابی است. مجموعه فرش های نمایش داده شده در موزه گسترده است و توسط کارشناسان نساجی به عنوان بهترین های جهان محسوب می شود.

قلعه یدیکول (یدیکوله حصاری) ترسناک ترین برج

قلعه یدیکول (یدیکوله حصاری) ترسناک ترین برج

اگرچه رسیدن به یدکول در حومه شهر کمی سخت است، اما این قلعه فرماندهی ارزش این سختی را دارد. قلعه ساخته شده در قرن 5 توسط امپراتور تئودوسیوس دوم، بخش جنوبی دیوارهای دفاعی قسطنطنیه را تشکیل داده است. قوس ماموت (در اواخر دوره بیزانس بسته شده است) به نام پورتا اوره (گیت طلایی) معروف بود که درهای آن از جنس طلا بود. هنگامی که عثمانی ها شهر را فتح کردند، از قلعه برای دفاع و بعداً به عنوان زندان و محل اعدام استفاده کردند.

Yedikule در سالهای اخیر بازسازی شده است، و می توانید برای دیدن نماهای عالی در به بالای آن بروید و از آن جا نظاره گر زیبایی های اطراف هم باشید.

💡 شما چه جاذبه های گردشگری زیبا دیگری از استانبول سراغ دارید؟ از طریق بخش نظرات نام آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *