بارداری و کودکسبک زندگی

بهترین زمان استفاده از بی بی چک برای نتیجه دقیق چه موقع میباشد؟

نحوه استفاده از بی بی چک های نواری، چکانی، قطره ای و خودکار در بهترین موقع

بهترین زمان استفاده از بی بی چک : همانطور که قطعا می دانید بی بی چک یک دستگاه خانگی برای تست و تشخیص حاملگی می باشد. در واقع این دستگاه برای تشخیص وجود هورمون بارداری B-HCG در ادرار استفاده می شود. روش استفاده از آن بسیار آسان می باشد و می توان در خانه به راحتی از آن استفاده کرد.

اما سوالی که ممکن است برای همه خانم ها پیش بیاید این است که بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟ در این مقاله از بخش بارداری و کودک ماگرتا به صورت کامل به شما خواهیم گفت که بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک چه زمانی است و هنگام استفاده از آن باید چه نکاتی را رعایت کرد!

آیا می توان به بی بی چک اعتماد کرد؟

سازندگان این دستگاه های تست حاملگی یا همان بی بی چک ها، ادعا می کنند که در تمامی موارد پاسخی که دستگاه نمایش می دهد، صحیح است. اما با توجه به تحقیقات انجام شده، این دستگاه ها آن قدر حساس نیستند که بتوانند به طور دقیق هورمون HCG را در ادرار خانم ها تشخیص دهند.

بهترین زمان استفاده بی بی چک برای درست نشان دادن

✅ بنابراین طبقه گفته های بالا همیشه مراجعه به پزشک، بهترین انتخاب می باشد!

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

در زودترین حالت، هورمون بارداری 10 روز پس از لقاح یا تخمک گذاری در ادرار خانم ها ظاهر می شود. البته این زمان برای همه افراد 10 روز نیست و شما باید تا موعد پریود صبر کنید! در صورتی که در پریودتان تاخیر یک الی دو روزه پیش آمد، از بی بی چک استفاده کنید.

زمان مناسب برای تشخیص تست بی بی چک
زمان مناسب برای تشخیص تست بی بی چک

البته پزشکان توصیه میکنند صبور باشید تا پریود شما حدودا 5 الی 6 روز به تاخیر بیفتد و بعد از این دستگاه استفاده کنید. در این صورت می توانید پاسخ دقیق تری از بی بی چک دریافت کنید.

هنگام استفاده از بی بی چک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

بهتر است هنگام صبح و ناشتا از دستگاه استفاده کنید. زیرا در این زمان غلظت HCG در ادرار بسیار زیاد می باشد!

برای استفاده از مدل نواری آن، تنها زمانی بسته را باز کنید که بخواهید آزمایش را انجام دهید.

اگر مبتلا به سرطان هستید، بهتر است به جای استفاده از بی بی چک، به پزشک مراجعه نمایید.

حتما قبل از اینکه از بی بی چک استفاده کنید، تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.

اگر جواب تست اول منفی شد، ممکن است خطایی رخ داده باشد. بهترین زمان استفاده از بی بی چک برای بار دوم، یک هفته الی 10 روز پس از تست اول می باشد. اما اگر در همان دفعه اول پاسخ تست مثبت بود، به احتمال زیاد صحیح است و نیازی به تکرار تست نیست!

بهتر است علاوه بر استفاده از بی بی چک، حتما به پزشک نیز مراجعه کنید تا از صحت آزمایش خانگی خود اطمینان پیدا کنید.

انواع بی بی چک و روش استفاده از آنها

بی بی چک نواری و نحوه استفاده از آن

ادرار خود را درون لیوان یک بار مصرف بریزید. بهتر است اول صبح اقدام به این کار کنید تا غلظت HCG ادرارتان بیشتر باشد و نتیجه تست به واقعیت نزدیکتر باشد. پس از ادرار، نوار تست را از پاکت خود خارج کنید و تا خط MAX آن را در ادرار فرو کنید!

عکس بیبی چک مثبت و منفی
عکس بیبی چک مثبت و منفی

پس از آن نوار را از ادرار خارج کرده و به مدت 2 الی 10 دقیقه منتظر بمانید. یادتان باشد که بی بی چک های نواری یک بار مصرف هستند و پس از استفاده باید آنها را دور بیندازید.

💡 اگر بیبی چک هیچ خطی نشان ندهد نیاز به تست دوباره می باشد.

بیبی چک قطره چکانی

پس از مطمئن شدن از بهترین زمان استفاده بی بی چک چند قطره از ادرارتان را با قطره چکان مخصوص، داخل حفره مشخص شده بی بی چک بریزید و به مدت 2 الی 10 دقیقه منتظر بمانید!

بی بی چک مستقیم

استفاده از این بی بی چک کمی راحت تر می باشد. کافی است آن را جلوی ادرارتان بگیرید تا مقدار مشخصی ادرار را به خودش جذب کند. سپس مانند سایر بی بی چک ها، به مدت 2 الی 10 دقیقه منتظر بمانید!

علت منفی شدن جواب بی بی چک

✅ ممکن است بنا به یکی از دلایل زیر، پاسخ بی بی چک شما منفی شود:

زودتر از زمانی که در ابتدای مقاله گفتیم، تست را انجام داده اید. لطفا کمی صبور باشید و بگذارید که تاخیر پریودی تان حداقل به 5 روز برسد.

ممکن است واقعا باردار نشوید و تنها یک تاخیر چندروزه در پریود تان به وجود آمده باشد. بهتر است که خیلی زود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

ممکن است ادرارتان رقیق بوده و غلظت کافی را نداشته است. باز هم تاکید می کنیم اگر می خواهید همچین مشکلاتی برایتان پیش نیاید، بهترین زمان استفاده از بی بی چک، اوایل صبح می باشد. می توانید ادرار خود را نیز به مدت 4 ساعت نگه دارید تا به غلظت کافی برسد و سپس از بی بی چک استفاده کنید.

ممکن است یکی از دلایل منفی شدن تست شما، استفاده از کیت تاریخ مصرف گذشته باشد. همه بی بی چک ها یک انقضاء مشخصی دارند و زمانی که این تاریخ به پایان برسد، کارایی خود را از دست می دهند و ممکن است پاسخ را منفی نشان دهند!

هورمون HCG ممکن است در اثر وجود یک تومور در بدن تان اتفاق افتاده باشد. با توجه به احتمال وجود تومور، بهتر است خیلی سریع به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

آیا امکان دارد جواب تست به اشتباه مثبت شود؟

بله ✅ این امکان وجود دارد و می تواند به دلایل زیر این اتفاق بیفتد:

ممکن است مصرف داروهای زیر سبب نتایج مثبت کاذب شده باشد: متادون، آنتی هیستامین ها، دیازپام، دیورتیک ها و …

ممکن است به دلایل پزشکی مانند سرطان تخمدان، بیماری های کلیوی، عفونت مجاری ادراری و … پاسخ تست شما مثبت شده باشد که در این صورت باید با پزشک خود مشورت کنید.

احتمال دارد به خاطر استفاده اشتباه از بی بی چک، پاسخ مثبت شده باشد. طبق دستورالعملی که برای انواع بی بی چک ها گفتیم، آزمایش را انجام دهید.برای اطمینان از درستی انجام تست، یک بار دیگر مقاله را از اول بخوانید تا بتوانید آزمایش را به طور کامل و بدون مشکل انجام دهید!

بی بی چک، تنها یک دستگاه خانگی برای تشخیص حاملگی می باشد. حتی در صورت استفاده از بهترین نوع آن، نمی توان به طور قطع گفت که پاسخ آن صحیح است.

بارداری شما تنها با یک تست خانگی مشخص نمی شود و حتما باید یک آزمایش خون نیز انجام دهید تا از صحت بارداری خود مطمئن شوید!

خودسرانه کاری انجام ندهید! دستگاه های بی بی چک احتمال خطا دارند و اگر بخواهید به طور 100% به آنها اعتماد کنید، ممکن است دردسرهای زیادی برایتان ایجاد شود.

🔻 بنابراین بهتر است علاوه بر تست خانگی در بهترین زمان استفاده از بی بی چک ، به یک پزشک متخصص نیز برای اطمینان خاطر مراجعه کنید!

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *