سبک زندگیسلامت

چاق شدن سریع و سالم در کمترین زمان

خداحافظی با لاغری های تلخ

ابتدا مقاله را با طرح چند سوال شروع می کنیم :
انواع و اقسام قرص‌ها را امتحان کردم و برای مدتی چاق شدم ولی دوباره برگشتم به حالت اول. مخمر آبجو ، کراتین ، عرق یونجه و اصلا هر چیزی که فکرش را بکنید امتحان کردم ولی باز هم فایده ای نداشت. آزمایش دادم و مشکلی نداشتم دیگ خسته شدم و نمی دونم چکار کنم.من خیلی خیلی خیلی لاغرم یازده کیلو کمبود وزن دارم میخوام چاق بشم ولی نمیدونم چی بخورم چیکار کنم لطفا اگه راهکار دارین یا روشی که بتونم پرتر بشم بهم یاد بدید.

این ها همه نمونه ای از مشکلاتی بود که افراد لاغر اندام از آن رنج می برند و بی دلیل هم نیست زیرا بعضی ها برای شرکت در تیم های ورزشی و یا ماندن در تیم نیاز به چاق شدن دارند. بعضی دیگر احساس می کنند که با چاق شدن زیباتر و سالم تر بنظر می رسند و هزاران دلیل دیگر.

لاغری
لاغری

لاغری بیش از حد به چه معناست؟

کم وزنی به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۱۸٫۵ تعریف شده است. این شاخص به عنوان ابزاری برای تعیین چاقی یا لاغری افراد به کار می رود. این مقدار از توده بدنی مورد نیاز برای داشتن وضعیت سلامت بهینه کمتر است. در مقابل، شاخص بیش از ۲۵ برای اضافه وزن و بیش از ۳۰ برای چاقی می باشد.

اما در نظر داشته باشید که خود BMI هم مشکلاتی دارد چرا که فقط به وزن و قد نگاه می کند و توده عضلانی را در نظر نمی گیرد. بعضی از مردم به طور طبیعی بسیار لاغر هستند اما هنوز هم سالم هستند. داشتن وزن کم با توجه به این مقیاس لزوما به این معنی نیست که حتما سلامت شما دچار مشکل شده است.

آمار
کمبود وزن حدود ۲-۳ برابر در میان دختران و زنان رایج تر است. در ایالات متحده، ۱٪ مردان و ۲٫۴٪ زنان ۲۰ ساله و بالاتر دارای کم وزنی هستند.

لاغری بیش از حد
لاغری بیش از حد

علل اصلی لاغری بیش از حد :

 1. بی اشتهایی و نخوردن غذا یا به نوعی دریافت کم انرژی یا کالری
 2. علل ژنتیکی و متابولیسم بالا و سوخت و ساز بیشتر از دیگران
 3. بیماری های و ناراحتی های روده ای وانگلی و سلیاک و جذب نامناسب
 4. فعالیت بیش از حد و فشارهای روحی و استرس و ترس از چاقی و بد فرمی

عوارض لاغری و کمبود وزن

مشکلات پوستی، مو و دندان ها

اگر یک شخص در رژیم غذایی روزانه خود به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نکند، ممکن است باعث مشکلات فیزیکی مانند نازک شدن یا خشکی پوست ،ریزش مو و یا ضعیف شدن دندا ن ها میشود.

خستگی همیشگی

کالری ها یک میزان از اندازه گیری برای انرژی می باشد که یک فرد از یک غذای خاص می گیرد و نکرفتن کالری کافی برای حفظ وزن سالم باعث میشود که فرد دچار خستگی مفرد شود.

رشد آهسته یا ضعیف

مواد مغذی نیاز اصلی نوجوانان و جوانان برای رشد استخوان های سالم می باشد. وزن کم و عدم دریافت کالری کافی میتواند به این معنا باشد که فرد به اندازه کافی رشد نکنند.پزشکان این معقوله را شکست در رشد مینامند.

پوکی استخوان

طبق مطالعات انجام شده در سال 2016 کمبود وزن خطر ابتلا به پوکی استخوان در خانم ها را به حداکثر می رساند و باعث می شود که استخوان های ضعیف و شکننده تری داشته باشند.

پوکی استخوان
پوکی استخوان

مریض شدن های مکرر

یک فرد هنگامی که از رژیم غذایی روزانه خود به اندازه کافی انرژی و سوخت دریافت نکند ممکن است مواد مغذی کافی برای مبارزه با عفونت ها نداشته باشد. این فرد ممکن است بیشتر به بیماری های مختلف مبتلا شود و بیماری های شایع مانند سرما خوردگی برای او طولانی تر از حد معمول شود.


دست اندازهای چاق شدن

افرادی که خیلی آرام غذا می خورند چاق نمی شوند

اغلب افرادی که بسیار آرام و شمرده غذا را میل می کنند و وقت زیادی برای جویدن غذا صرف می کنند در مقابل افرادی که دچار افزایش وزن و چاقی هستند، می باشند. در واقع بیشتر مواقع کسانی که خیلی تند و با استرس و عجله غذا می خورند دچار افزایش وزن میشوند زیرا افرادی که آرام غذا می خورند و خوب غذایشان را می جوند خیلی زودتر احساس سیری کرده و کالری کمتری هم مصرف می کنند در عوض اشخاصی که تند و با استرس غذا صرف می نمایند همیشه در حجم زیاد و با غذاهای پر کالری سیر می شوند .

استرس و افسردگی یکی از دلایل چاقی یا لاغری مفرط است

استرس و افسردگی می تواند باعث بروز یک چنین حالتی بشود برای برخی باعث می شود که در اثر استرس و افسردگی دچار پر خوری شده و مرتب وزن اضافه می کنند و برای برخی دیگر هم کم غذا می شوند و وزنشان مرتب کاهش پیدا می کند به طور کلی افرادی که افسردگی دارند یا اینکه همیشه دچار استرس هستند تغذیه مناسبی هم ندارند و علاوه بر چاقی یا لاغری مفرط ممکن است به بیماری های گوارشی هم مبتلا شوند .

دیابت نوع ۱ هم باعث لاغری و چاق نشدن میشود

این عارضه اغلب در کودکان و سنین پایین شایع می باشد زیرا بروز دیابت نوع ۱ و کاهش گلوکز در بدن این اتفاق بروز می کند چون بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود اقدام به سوزاندن گلوکز کرده و اگر این ماده در بدن بیش از حد کاهش پیدا کند بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به سوزاندن چربی ها و ماهیچه ها متوسل می شود در نتیجه بعد از مدتی فرد دچار لاغری و کاهش وزن میشود این افراد باید به محض مشاهده علایم به پزشک مراجعه کرده و به تجویز پزشک انسولین مصرف نمایند .

دیابت نوع یک
دیابت نوع یک

دیابت نوع ۲ هم می تواند باعث چاق نشدن بشود

بیماران دیابتی که مبتلا به نوع دو آن هستند مجبورند دارویی به نام متفورمین مصرف کنند این دارو ممکن است سبب لاغری و کاهش وزن در این افراد گردد و همچینین باعث شود آنها چاق نشوند البته در برخی افراد دیابتی هم نتیجه معکوس دارد انها دچار چاقی و افزایش وزن میشوند در اغلب موارد این دارو باعث لاغری گردیده و کمتر افزایش وزن رخ می دهد .

بیماری های هورمونی و غدد تیرویید

دلیل دیگری که می تواند سبب بروز لاغری مفرط و چاق نشدن در افراد شود کم کاری یا پر کاری غده تیرویید است وقتی غده تیرویید زیاد ترشح شود و یا اینکه به میزان خیلی کم در بدن فعالیت کند می تواند باعث چاق شدن و لاغری مفرط در افراد هم گردد یک چینین اشخاصی باید ازمایش هورمونی داده و بعد از اینکه از وضعیت کم کاری یا پرکاری تیرویید خود مطمئن شدند با مصرف دارو آن را کنترل نمایند .

بالا بودن متابولیسیم پایه

بالا بودن متابولیسم بدن باعث سوخت و ساز در بدن به صورت دائم می شود یعنی هر مصرف مواد غذایی سریع به سوخت بدن تبدیل می شود، افرادی که متابولیسم بالایی دارند به ندرت چاق شده و همیشه از لاغری زیاد شکایت دارند البته سوخت و ساز در بدن بسیار خوب است ولی وقتی سرعت و میزان آن از یک حدی بالاتر می رود باعث میشود هیچ گونه چربی در بدن و اندام ها ذخیره نشده در نتیجه افزایش وزنی هم رخ ندهد .

متابولسیم بالا
متابولسیم بالا


چاق شدن تنها در یک هفته!

دانشمندان در جدید ترین مطالعات خود نشان دادند چاق شدن در زمانی کوتاه بسیار راحت تر از لاغر شدن می باشد زیرا چاق ها و لاغرها دوست دارند تا در مدت زمانی بسیار کوتاه به وزن ایده آل خود برسند اما این هدف برای لاغرها بیشتر امکان پذیر است. 

افراد لاغر در درجه اول باید ورزش کنند بر خلاف باور عمومی که ورزش کردن سبب لاغر شدن لاغرها می شود برعکس باعث افزایش اشتها نیز می شود.

افراد لاغر باید در روز 45 دقیقه پیاده روی سریع یا ورزش های سنگین انجام دهند زیرا در این صورت اسید معده این افراد بیشتر ترشح شده و احساس گرسنگی زیادی می کنند. در حین پیاده روی برای چاق شدن تنقلات پرچرب مانند تخمه آفتابگردان و فندق مصرف کنید. 
افراد لاغر باید همراه خود شیرینی های شکری و بسیار شیرین مانند باقلوا و حلوا داشته باشند و هر 1 ساعت یک بار با آب یخ میل کنند. همچنین از خوردن نوشیدنی های داغ مانند چای بپرهیزید زیرا آب داغ معده را شستشو می دهد و باعث دفع مواد قندی از بدن می شود، در ادامه به اهمیت تغدیه می پردازیم.


مواد غذایی حیاطی

برای چاقی نیاز به مصرف غذاهای پرکالری در عین حال سالم است نه فقط غذاهایی که پر از کالری، چربی، شکر و … می باشند هدف شما باید این باشد که غذاهای پر از ویتامین، مواد معدنی، مواد مغذی و در عین حال کالری را اتخاب و مصرف نمایید. با غذاهای مغذی برای چاقی شروع کرده و سپس هر وقت توانستید، غذایتان را با خوراکی های اضافی همچون ماست، میوه، آجیل و چربی های سالم غنی نمایید. بعضی از توصیه ها در این رابطه شامل:

 • نان های سبوس دار را به همراه کره بادام زمینی، مربا، عسل و یا پنیر خامه ای میل نمایید.
 • از سبزیجات نشاسته دار (سیب زمینی، نخود فرنگی، ذرت، هویج، کدو و چغندر) را جایگزین سبزیجات پر آب (بروکلی، گل کلم، کدو سبز، لوبیا سبز و یا خیار) کنید.
 • در آشپزی حتما از روغن های سالم و با مقادیری بیشتر از قبل استفاده نمایید و از چربی های ترانس اجتناب نمایید.
 • از میوه های سفت (موز، گلابی، سیب، آناناسو میوه های خشک) را جایگزین (پرتقال، هلو، آلو، انواع توت ها، هندوانه) کنید.
 • از خوراکی های حاوی پروتئین همچون سویا، بادام زمینی یا کره بادام زمینی، گوشت استیکی، مرغ و یا ماهی تن استفاده نمایید.
 • نوشیدنی های مقوی حاوی پروتئین، آب میوه ها و یا شیر، میل نمایید.

غذاهای پر از کالری و مواد مغذی، خوراکی های حاوی چربی، بخصوص چربی های گیاهی هستند. چربی های گیاهی همچون چربی موجود در آجیل ها، بادام زمینی، دانه ها، کره بادام زمینی، آووکادو منابعی غنی از چربی سالم و مواد مغذی هستند.

همچنین برای چاق شدن بهتر است میزان بیشتری نوشیدنی های کالری دار بنوشید، تا به چاق شدن شما کمک شایانی نماید. مصرف سس های پر کالری همچون سس مایونز، هزار جزیره و … می تواند بسیار موثر باشد. سیب زمینی یکی دیگر از مواد مناسب برای چاقی است، همچنین این خوراکی را می توان با سس، پنیر، شیر، سبزیجات و یا روغن های گیاهی مانند روغن زیتون مصرف نمود.


در پایان – هرگز از قرص های چاقی استفاده نکنید

از بعد علمی تا زمانی که دلیل اصلی چاقی یا لاغری مشخص نشود و ریشه آن معلوم نشود، نمی توان با آن مبارزه کرد. آن چاقی یا لاغری که با خوردن قرص ایجاد می شود صوری و موقتی است. در هر اضافه وزنی انباشت چربی به وجود می آید و با قرص نمی شود انرژی حاصل از این چربی را پمپاژ یا تخلیه کرد. 

قرص های چاقی مضر
قرص های چاقی مضر

چاق شدن یا لاغر شدن که با خوردن قرص در ظاهر هر فرد دیده می شود مربوط به جابجایی آب بدن است. 60 درصد وزن انسان را آب تشکیل می دهد و با تغییر یون سدیم به پتاسیم می توان باعث انباشت آب و چاقی ظاهری شد. 
دیگر ضرر آن که بسیار نمایان هم می باشد : پوست چرب و جوش صورت که حتی پس از بهبودی، آثار آن به صورت لکه های آبی یا سیاه رنگ باقی خواهد ماند. افزایش موهای بدن و طاسی زودرس در مردان، بزرگ شدن حجم سینه ها در مردان و برعکس کوچک شدن بافت سینه ها در زنان، به خصوص استفاده از این مواد در افرادی که هنوز دوران بلوغ خود را سپری نکرده اند یا در اوایل آن قرار دارند، موجب بسته شدن زودرس صفحات رشد استخوان های دراز و در نهایت کوتاه قدی این افراد می شود.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

 1. الان بیشتر دکترا و حتی طب سنتی هم تایید کرده مصرف لبنیات باعث پوکی استخوان و حتی باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت میشه.
  شیر وماست بعدچند سال باعث پوکی استخوان میشه پنیر و کشک هم باعث از دست رفتن حافظه کوتاه میشه
  برای ثابت شدن حرفم میتونید روزایی که صبحانه پنیر مصرف میکنید مغزتون رو به چالش بکشید چه با انجام دادن معادلات ریاضی یا حدس کلمات یا چیزهایی که لازم به حساب و معادله کردن داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *