سبک زندگیسلامت

درمان خانگی عفونت ادراری با ۶ راهکار طبیعی و فوری

پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری با روش های خانگی برای آقایان و خانم ها

درمان خانگی عفونت ادراری با روش های طبیعی : عفونت ادراری هر ساله میلیون ها نفر را مبتلا می کند. اگرچه این نوع عفونت با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود، ولی داروهای خانگی نیز وجود دارد که به درمان این عفونت کمک می کند و از بروز مجدد این نوع عفونت در بدن جلوگیری می کند. در ادامه با بخش درمان ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : درمان خانگی و گیاهی بواسیر

عفونت ادراری چیست؟

عفونت ادراری (UTI) عفونتی است که بر روی هر بخشی از مجاری ادراری از جمله: کلیه ها، حالب ها، مثانه یا مجرای ادراری تاثیر می گذارد و آن ناحیه را درگیر عفونت می کند. باکتری های روده شایع ترین علت عفونت های ادراری هستند. همچنین قارچ ها و ویروس ها نیز می توانند باعث عفونت شوند.

✅ علائم شایع عفونت ادراری در مردان و زنان :

  • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
  • تکرر ادرار
  • رنگ ادرار تیره می شود و یا حالت ابری شکل دارد
  • بوی ادرار بسیار تند است
  • احساس خالی بودن در مثانه
  • احساس درد در ناحیه ی لگن

اگرچه عفونت ادراری می تواند هر شخصی را تحت تأثیر قرار دهد. بیشتر زنان مستعد ابتلا به عفونت هستند. دلیل این امر این است که مجرای ادراری و لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می کند، در زنان کوتاهتر از آقایان می باشد. این امر باعث می شود که باکتری ها راحت تر وارد مثانه شوند. در واقع، تقریبا نیمی از همه ی زنان در بعضی از نقاط زندگی خود عفونت ادراری را تجربه می کنند.

راههای خانگی و طبیعی درمان عفونت ادراری

از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ادراری استفاده می شود و برخی مواقع پزشکان برای طولانی مدت دوزهای پایین آن را برای جلوگیری از عود مجدد تجویز می کنند. همچنین چندین روش طبیعی برای محافظت در برابر عفونت ها و کاهش خطر عود وجود دارد.

✅ ما 6 روش درمان خانگی عفونت ادراری را خدمتتان معرفی می کنیم با ما همراه باشید:

برای درمان خانگی عفونت ادراری لازم است که مایعات بنوشید

وضعیت هیدراتاسیون با خطر ابتلا به عفونت ادراری مرتبط است. دلیل این امر آن است که اگر دفع ادرار به صورت منظم انجام شود، می تواند به بیرون آمدن باکتری ها از مجاری ادراری کمک کند تا از ایجاد عفونت جلوگیری کند.

نقش مایعات در بهبود عفونت های اداری
نقش مایعات در بهبود عفونت های اداری

مطالعه ای در سال 2003 روی 141 دختر انجام گرفت. و نتایج بدست آمده نشان داد که؛ مصرف مایعات کم و همچنین دفع ادرار کم هر دویشان با عفونت های ادراری در ارتباط می باشند.

برای اینکه سطح آب بدن خود را در حد نرمال نگه دارید و نیازهای مایع بدن خود را برآورده کنید، بهتر است در طول روز و هر وقت که توانستید، هنگام تشنگی، آب بنوشید.

خلاصه مطلب

نوشیدن مایعات فراوان می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهد. که به حذف باکتری ها از مجاری ادراری کمک می کند.

مصرف ویتامین C را افزایش دهید

برخی شواهد نشان می دهد که افزایش میزان ویتامین C می تواند از ایجاد عفونت های ادراری پیش گیری کند.

ویتامین سی
ویتامین سی

تصور می شود که ویتامین C با افزایش اسیدیته ی ادرار تاثیرات خود را نشان می دهد و از این طریق باکتری هایی که باعث عفونت می شوند را از بین می برد. مطالعه ای در سال 2007 انجام شد و زنان باردار مورد مطالعه قرار گرفتند. نتایج نشان داد که مصرف 100 میلی گرم ویتامین C در روز می تواند اثر گذار باشد.

این مطالعه نشان داد كه ویتامین C دارای اثر محافظتی است و خطر ابتلا به UTI را در افرادی كه ویتامین C مصرف می كنند، بسیار کاهش می دهد.

یک مطالعه ی دیگر به بررسی عوامل رفتاری که خطر ابتلا به عفونت ادراری را تحت تأثیر قرار داده است، پرداخت. نتایج نشان داد که دریافت زیاد ویتامین C باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری می شود.

میوه های حاوی مقادیری ویتامین سی
میوه های حاوی مقادیری ویتامین سی

میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C هستند و برای بدن بسیار مناسب اند و راه بسیار خوبی را برای افزایش مصرف فراهم می کنند. فلفل قرمز، پرتقال، گریپ فروت و کیوی حاوی مقادیر کاملی از ویتامین C هستند که فقط در یک وعده می توانید آن ها را میل کنید.

خلاصه مطلب

با افزایش ویتامین C ممکن است با ایجاد اسیدی تر شدن ادرار، خطر ابتلا به عفونت ادراری کاهش یابد، بنابراین باکتری های ایجاد کننده عفونت را از بین می برند.

آب زغال اخته طبیعی فاقد قند و شکر بنوشید

نوشیدن آب زغال اخته ی بدون شکر، یکی از شناخته شده ترین راه حل های طبیعی عفونت ادراری است.

زغال اخته طبیعی
زغال اخته طبیعی

زغال اخته از پیوستن باکتری ها به مجاری ادراری جلوگیری می کند، بنابراین از بروز عفونت جلوگیری می کند. در یک مطالعه اخیر نشان داده شد: زنانی که اخیرا دچار عفونت ادراری شده اند، هر روز به مدت 24 هفته، 8 وعده (240 میلی لیتر) آب زغال اخته می نوشند. کسانی که آب زغال اخته نوشیدند، UTI کمتری نسبت به گروه هایی که کنترل می کردند، در آن ها مشاهده شد.

یک مطالعه ی دیگر نشان داد که مصرف محصولات حاوی زغال اخته ممکن است درمدت زمان یک سال، میزان عفونت های ادراری را کاهش دهد. به خصوص برای زنانی که در آن ها UTI های مکرر نشان داده شده است. با این حال، برخی مطالعات دیگر نشان می دهد که آب زغال اخته می تواند در پیشگیری از UTI مؤثر نباشد.

اگر احساس می کنید که به عفونت ادراری مبتلا هستید، آب زغال اخته بنوشید. یکی از راه های درمان خانگی عفونت ادراری آب زغال اخته است. البته منظور ما آب زغال اخته طبیعی است. نه آب زغال اخته ای که حاوی شیرین کننده های مصنوعی است. سعی کنید که حتما خودتان با دستگاه های خانگی آب زغال اخته را تهیه کنید.

مواد حاوی پروبیوتیک را مصرف کنید

برای درمان خانگی عفونت ادراری، پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های مفیدی هستند که از طریق مواد غذایی یا مکمل ها مصرف می شوند. این مواد می توانند باکتری ها را در روده ی شما در سطح متعادلی ایجاد کنند.

مواد حاوی پروبیوتیک
مواد حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک ها یا به صورت مکمل موجودند یا اینکه می توان آن ها را در غذاهای تخمیر شده مانند کفیر، کیمچی، کوموچا و ماست پروبیوتیکی یافت نمود.

استفاده از پروبیوتیک ها از بهبود سلامتی دستگاه گوارش گرفته تا تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می باشد و به همه چیز مرتبط بوده است.

برخی مطالعات همچنین نشان می دهند که پروبیوتیک ها می توانند خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهند.

یک مطالعه نشان داد که لاکتوباسیلوس، یک نژاد پروبیوتیکی شایع، می تواند به جلوگیری از ابتلا به عفونت های ادراری در زنان بالغ کمک کند.

آنتی بیوتیک ها، خط اصلی دفاع در برابر عفونت ها، می توانند باعث اختلال در سطح باکتری های روده شوند. پروبیوتیک ها می توانند در ترمیم باکتری های روده، پس از درمان با آنتی بیوتیک ها مفید باشند.

مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند سطح باکتری های خوب روده را افزایش داده و عوارض جانبی مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش دهند.

خلاصه مطلب

پروبیوتیک ها در صورت استفاده به صورت تنهایی یا همراه با آنتی بیوتیک ها می توانند، از بروز عفونت های ادراری جلوگیری کنند.

این عادت های سالم را تمرین کنید

جلوگیری از عفونت ادراری با تمرین چند عادت خوب و بهداشتی شروع می شود. اول، مهم است که ادرار را بیش از حد طولانی نکنید. این عامل می تواند به ایجاد باکتری منجر شود و همچنین عفونت را ایجاد کند.

ادرار کردن بعد از مقاربت جنسی، می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را در فرد کاهش دهد. علاوه بر این، کسانی که مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند، باید از مصرف اسپرم کش ها خودداری کنند. زیرا این امر به افزایش عفونت های ادراری مرتبط است.

در صورت استفاده از دستمال توالت پس از اجابت مزاج، حتماً ناحیه تناسلی خود را از جلو به عقب پاک کنید. پاک کردن ناحیه ی تناسلی از پشت به جلو، می تواند باعث شیوع باکتری ها در مجاری ادراری شود و با افزایش خطر ابتلا به عفونت ادراری همراه باشد.

خلاصه مطلب

دفع ادرار کردن به صورت مکرر و بعد از مقاربت جنسی می تواند خطر ابتلا به عفونت های ادراری را کاهش دهد. استفاده از اسپرم کش و پاک کردن از پشت به جلو می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش دهد.

این مکمل های طبیعی را امتحان کنید

چندین مکمل طبیعی ممکن است خطر ابتلا به عفونت های ادراری را کاهش دهد. در اینجا چند مکمل مورد بررسی قرار گرفته است:

D-Mannose: این ماده نوعی قند است که در زغال اخته یافت می شود و نشان داده شده است که در درمان UTIs و جلوگیری از عود مجدد می تواند مؤثر باشد.

برگ زغال اخته: یک مطالعه نشان داد که ترکیبی از برگ درخت زغال اخته، ریشه ی قاصدک و برگ قاصدک باعث کاهش عود عفونت های ادراری می شود.

عصاره زغال اخته برای درمان خانگی عفونت ادراری: درست همانند آب زغال اخته، عصاره ی زغال اخته با جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به مجاری ادراری مانع از بروز عفونت می شود.

عصاره سیر
عصاره سیر

عصاره سیر: در تحقیقات مختلف نشان داده شده است که: سیر دارای خواص ضد میکروبی است و ممکن است بتواند مانع از رشد باکتری ها برای جلوگیری از عفونت های ادراری شود.

خلاصه مطلب

D-Mannose، برگ زغال اخته، عصاره ی زغال اخته و عصاره ی سیر مکمل های طبیعی هستند که نشان داده شده است؛ برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های ادراری و کاهش عود می توانند موثر باشند.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *