سبک زندگی

مسلمانان با چه وسیله ای موقعیت ستاره ها را مطالعه می کردند مطالعات ششم

در گذشته مسلمانان به کمک چه چیزی موقعیت ستارگان را مطالعه می کردند مطالعات اجتماعی ششم

در گذشته مسلمانان با چه وسیله ای موقعیت ستاره ها را مطالعه می کردند مطالعات ششم ؛ مسلمانان در گذشته برای بررسی موقعیت ستارگان از وسیله به نام اسطرلاب استفاده می کردند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با وسیله اسطرلاب در درس 10 دهم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی ؛ با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: کدام پدیده های طبیعی مرز دو کشور را تشکیل میدهند مطالعات ششم

مسلمانان با چه وسیله ای موقعیت ستارگان را مطالعه می کردند مطالعات ششم
مسلمانان با چه وسیله ای موقعیت ستارگان و ستاره ها را مطالعه می کردند مطالعات ششم

اسطرلاب چیست

اُسطُرلاب دستگاه کوچکی است که برای تعیین بعضی مشخصات زمان ومکان آسمان به کار می رود. به فارسی «جام جم» نامیده می شود ولی به تدریج کلمه یونانی اسطرلاب برای آن متداول شده است.

اسطرلاب رایج و معمولی دستگاه و صفحه مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج و یا از آهن و فولاد و یا تخته به طرز بسیار دقیق و ظریف و مستحکمی ساخته شده و برای مطالعات و محاسبات کارهای نجومی از قبیل پیدا کردن ارتفاع و زاویه آفتاب محل ستارگان و سیارات و منطقه البروج و به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی محل در تمام مدت شبانه روز و فصول مختلف سال و همچنین برای بدست آوردن ارتفاع کوه ها و پهنای رودخانه ها و سایر عوارض طبیعی زمین و تعیین ساعات طلوع و غروب یکایک ستارگان ثوابت و سیاراتی که نام آن ها بر شبکه اسطرلاب نقش بسته و برای محاسبه ساعات طلوع و غروب آفتاب هر محل (علی الخصوص در دوره اسلام که تعیین ساعات نماز هم برآن اضافه شد) ساخته شده است.

با توجه به این حقیقت که در هنگام استفاده از دستگاه مذکور هیچ احتیاجی جهت به کاربردن و دانستن فرمولهای ریاضی نیست.(مانند خط کش محاسبه ای که به وسیله مهندسین به کار برده میشود.)

در کل از این ابزار برای سنجش ارتفاع، سمت، بعد و میل خورشید و ستارگان، تعیین وقت در ساعات روز و شب، قبله و زمان طلوع و غروب آفتاب استفاده می‌شده و ابزاری در مبحث تاریخ ابزارهای زمان بوده است که برای کاربردهای دیگر نیز به کار می‌رفته.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس ۱۹ مطالعات اجتماعی ششم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه ششم ابتدایی اگر می خواهید به راحتی به جواب های سوال های کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در مقاله جواب و پاسخ به سوال مسلمانان با چه وسیله ای موقعیت ستاره ها را مطالعه می کردند درس دهم مطالعات اجتماعی ششم برای شما دانش آموزان عزیز جواب این سوال را آوردیم، و امیدواریم که برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *