اخبارعلمی

اهرم را تعریف کنید و سه قسمت اصلی آن را نام ببرید

اهرم چیست کلاس سوم ابتدایی و سه قسمت اصلی اهرم را نام ببرید علوم کلاس پنجم

اهرم چیست کلاس پنجم و سه قسمت اصلی اهرم را نام ببرید علوم سوم ابتدایی: اهرم یک ماشین ساده است که به طور کلی از یک میله ساده تشکیل شده است که به دور یک نقطه می چرخد. از اهرم ها در بسیاری از ابزارهایی که روزانه استفاده می کنیم به کار برده می شود. در ادامه با ماگرتا همراه باشید.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت های صفحه ۶۵ و ۶۶ علوم پنجم

اهرم چیست علوم پنجم و اجزای اصلی اهرم علوم سوم
اهرم چیست علوم پنجم و اجزای اصلی اهرم علوم سوم

اهرم چیست؟

تعریف اهرم : اهرم ها نوع دیگری از ماشین های ساده هستند که با آنها می توانیم کارها را راحت تر انجام دهیم. با کمک اهرم ها می توان اجسام سنگین را راحت تر جابجا کرد. اهرم ها اشکال مختلفی دارند.

سه قسمت اصلی اهرم را نام ببرید

هر اهرم از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟ یا سه قسمت اهرم را نام ببرید : اجزای اهرم عبارت اند از :
۱- تکیه گاه
۲- نقطه اثر نیروی محرک ( قسمتی که به آن نیرو وارد می‌ کنیم.)
۳- نقطه اثر نیروی مقاوم( قسمتی که اهرم بر جسم نیرو وارد می‌ کند.)

انواع اهرم ها و عملکرد آن ها

اهرم ها بر اساس محل قرارگیری تکیه گاه و محل وارد شدن نیرو به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

  1. اهرم نوع اول که دارای سه حالت مختلف است.
  2. اهرم نوع دوم
  3. اهرم نوع سوم

اهرم نوع اول: در این نوع اهرم ها ، تکیه گاه بین نیروی محرک و نیروی مقاومت قرار می گیرد. شماتیک اهرمهای نوع اول را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید. تاب ، ترازو ، قیچی و انبر نمونه هایی از اهرم های نوع اول هستند.

بسته به اینکه بازوی محرک بزرگتر یا کوچکتر از بازوی مقاومت است یا هر دو اندازه یکسانی دارند ، سه حالت مختلف را می توان برای این اهرم ها تصور کرد.

در حالت اول ، مانند تاب ، تکیه گاه در وسط نیروهای محرک و مقاومت قرار می گیرد.

در حالت دوم ، بازوی مقاوم نسبت به بازوی مقاوم کوچکتر است. یک نمونه از این موارد یک انبر یا قیچی باغ است.

اما در حالت سوم ، تکیه گاه نزدیک به نیروی محرک است. به عنوان مثال ، در قیچی های معمولی که برای برش کاغذ و پارچه استفاده می شود ، بازوی محرک کوچکتر از بازوی مقاومت است.

انواع اهرم و عملکرد
انواع اهرم و عملکرد

اهرم نوع دوم: در اهرم های نوع دوم ، نیروی مقاومت بین تکیه گاه و نیروی محرک قرار می گیرد. از جمله این اهرم ها می توان به درب اتاق ، در باز کن قوطی ، جک ماشین ، چرخ دستی و فندق شکن اشاره کرد.

اهرم نوع سوم: در اهرم های نوع سه ، نیروی محرکه در وسط قرار دارد و تکیه گاه و نیروی مقاومت در دو طرف قرار دارند. نمونه هایی از اهرم های نوع سوم را می توان در بازوی انسان ، راکت تنیس ، جارو دستی بلند ، بیل ، قاشق و منگنه یافت.

در یک اهرم اگر جسم به تکیه گاه نزدیک شود چه میشود؟ بهتر است اینگونه سوال کنیم که :
انواع اهرم براساس قرار گرفتن محل جسم و تکیه گاه چند نوع است؟

  1. اگر جسم به تکیه گاه نزدیک باشد نیروی کمی لازم است.
  2. اگر جسم از تکیه گاه دور باشد نیروی زیاد لازم است.
  3. اگر تکیه گاه وسط باشد.

اهرم ها چه تاثیری در زندگی ما دارند

با دیدن محل زندگی و کار خود به راحتی می توانید انواع ماشین های ساده را مشاهده کنید. کلیدهای برق ، دستگیره درها ، صفحه نمایش تلفن ، چاقو ، پیچ گوشتی و حتی کلیدهای صفحه کلید کامپیوتر همگی ابزاری هستند که کار انجام شده توسط خود شما را مفید می کند. همه افراد در زندگی روزمره خود از انواع مختلفی از این ماشین های ساده بدون اینکه بدانند استفاده می کنند.

امیدواریم به پاسخ سوال اهرم یعنی چه و نحوه کاربرد اهرم ها در زندگی رسیده باشید. اگر سوالی داشتید در قسمت دیدگاه برای مان کامنت بگذارید. ماگرتا آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.