سبک زندگیمهارت های زندگی

این اشتباهات ماشین ظرفشویی شما را خراب می کند

ماندن غذا روی ظروف کثیف، اشتباه همیشگی! ریختن شوینده اضافی ممنوع، تکرار اشتباه ممنوع! اهیمت ندادن به عیب یابی به موقع ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از وسایل کاربردی و مدرن آشپزخانه محسوب شده و می‌تواند در مدتی کوتاه، تمام ظروف کثیف را شسته و تمیز کند. عمر مفید این دستگاه، در صورت استفاده صحیح، در حدود دوازده سال برآورد می‌شود. اما اغلب کاربران طرز استفاده صحیح از ظرفشویی را ندانسته و با اشتباهات متوالی، به قطعات دستگاه آسیب و از عمر مفید آن می‌کاهند. این اشتباهات ماشین ظرفشویی شما را خراب می‌کند و باعث، بوی بد، سروصدای ناهنجار و تولید کف زیاد در دستگاه می‌شود. با دانستن نکاتی که در ادامه گفته خواهد شد، از تکرار این اشتباهات و خرابی ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

خرابی ماشین ظرفشویی جدید

ماندن غذا روی ظروف کثیف، اشتباه همیشگی!

قبل از اینکه ظروف را در داخل ماشین ظرفشویی بگذارید، قطعات بزرگ جا مانده غذا روی ظرف را با کمک یک دستمال بردارید. ماشین ظرفشویی نمی‌تواند مانند قطعات ریز، این قطعات درشت را هم از روی ظرف بردارد. این نکته به معنی شستن و آبکشی کامل ظروف، قبل از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرفشویی نیست. اما قرار دادن ظرف با تکه‌های درشت غذا، می‌تواند در بلندمدت باعث گرفتگی فیلتر دستگاه شود و یا به پمپ تخلیه دستگاه آسیب برساند. در این صورت تعمیرکار ماشین ظرفشویی در محل باید مسیر تخلیه ماشین ظرفشویی را به صورت کلی بررسی کند تا گرفتگی آن را پیدا کند.

درست چیدن ظرف‌ها فراموش نشود

نباید اهمیت درست چیدن ظرف‌ها، در ماشین ظرفشویی را فراموش کرد. ظروف گود مانند لیوان و کاسه‌ها را در طبقه بالای ظرفشویی قرار دهید و بشقاب، قابلمه‌های کوچک و ماهیتابه را در طبقات پایین بگذارید. قاشق‌ها و کارد و چنگال‌ها را نیز، در طبقه پایین و در قسمت جلویی ظرفشویی قرار دهید. از قرار دادن قابلمه‌های بسیار بزرگ در ماشین بپرهیزید، زیرا به درستی شسته نخواهند شد. در هنگام قرار دادن ظروف در طبقات بالا و پایین، دقت کنید که مسیر بازوی آبپاش دستگاه را مسدود نکرده باشید.

ریختن شوینده اضافی ممنوع، تکرار اشتباه ممنوع!

اغلب کاربران گمان می‌کنند که، ریختن مواد شوینده زیاد، به معنای تمیز کردن بهتر ظروف است. اما این یک تفکر نادرست است که، اغلب به خرابی و تعمیر ماشین ظرفشویی می‌انجامد. ریختن مواد شوینده اضافی، تنها باعث کف زیاد، عدم آبکشی درست و ماندن کف روی ظرف می‌شود. از پودر، قرص و یا ژل‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و با پیروی از دستورالعمل‌ها به بهترین نتیجه برسید. هرگز از ریکا و سایر مایع‌های ظرفشویی دستی، به عنوان متریال ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

برخی از کاربران، از ماندن رد یا لکه‌های سفید گچ مانند روی لیوان‌ها و ظروف شکایت و گمان می‌کنند که این موضوع به دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب است. اما اغلب اوقات این لکه‌های سفید رنگ، به دلیل وجود املاح و سختی زیاد آب است. 

درست چیدن ظرف ‌ها در ماشین ظرفشویی

این ظروف را با ماشین ظرفشویی نشویید

درست است که ماشین ظرفشویی، کار خسته کننده شستن ظرف‌های کثیف را برای ما راحت کرده است؛ اما باید به این موضوع دقت کرد که، نمی‌توان هر ظرفی را درون ماشین قرار داد. به عنوان مثال از قرار دادن تخته‌های چوبی درون ماشین خودداری کنید، زیرا باعث ترک و شکستگی آن می‌شوند. ظروف چینی و عتیقه، در ماشین ظرفشویی خش برداشته و آسیب می‌بینند. از قرار دادن ظروف پلاستیکی نازک هم بپرهیزید، زیرا این امکان وجود دارد که، حرارت آب ظرف را کج کرده و تاب دهد.

رایج‌ترین اشتباه، ریختن ظروف زیاد!

بسیاری از کاربران برای صرفه جویی در وقت و دوباره کاری، ترجیح می‌دهند که مقدار زیادی از ظروف کثیف را در داخل ماشین ظرفشویی بگذارند. این کار شاید باعث صرفه جویی در انرژی و زمان شود، اما در نهایت نتیجه کار ظروفی کثیف و نشسته خواهد بود. زیرا قرار دادن حجم زیادی از ظروف، بیش از ظرفیت مجاز دستگاه، کارکرد بخش‌هایی مانند بازو‌های آب پاش را تحت تاثیر قرار داده و نمی‌گذارد آب به طبقه بالایی ظروف برسد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است، به دفترچه راهنما مراجعه کرده و طبق اصول گفته شده در آن عمل کنید.

رایج ترین اشتباه ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی را تمیز کنید!

آخرین بار چه زمانی ماشین ظرفشویی خود را تمیز کرده‌اید؟ بسیاری از کاربران گمان می‌کنند که، چون ماشین ظرفشویی خود پروسه تمیز کردن را انجام می‌دهد، پس دیگر نیازی به تمیزکاری و نظافت ندارد؛ اما این یک گمان اشتباه است.

اگر از مواد شوینده مناسب و شناخته شده‌ای استفاده می‌کنید، اما چند وقتی است که می‌بینید ظروف خوب شسته نشده و لکه‌های ریز و درشتی روی آن افتاده‌اند؛ وقت آن رسیده که برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی اقدام کنید. برای انجام این پروسه می‌توانید از سرکه، جوش شیرین و یا قرص جرم گیر استفاده کنید.

اهمیت ندادن به عیب یابی به موقع ماشین ظرفشویی

هر دستگاهی برای سالم ماندن به دو چیز احتیاج خواهد داشت، اول استفاده صحیح و دوم نگهداری اصولی. در استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی می توان به استفاده کردن از قرصهای شوینده و مایع شوینده مناسب با ویژگی های دستگاه اشاره کرد. استفاده از قرص های نامرغوب به مرور به دستگاه شما آسیب می زند و همچنین باعث به وجود آمدن بوی بد در ظرفشویی می شوند.

یکی از نکات مهم در نگهداری اصولی ماشین ظرفشویی، سرویس دوره ای و تعمیر به موقع ماشین ظرفشویی است. در سرویس های دوره ای، سرویس کار ماشین ظرفشویی تمام قطعات، لوله های ورودی و خروجی، سیم پیچی ها و.. را بررسی خواهد کرد. اگر مشکلی در یکی از قطعات وجود داشته باشد که تا به حال خودش را نشان نداده، قبل از عمیق شدن خرابی، تعمیرکار متوجه آن شده و تعمیر ماشین ظرفشویی را انجام داده و شما را از تعویض یک قطعه و هزینه آن نجات خواهد داد.

ماشین ظرفشویی نه تنها باعث صرفه جویی در انرژی و زمان می‌شود، بلکه به نسبت شست و شوی ظروف با دست، آب کمتری نیز مصرف می‌کند. با دانستن اشتباهات رایجی که باعث خرابی ماشین ظرفشویی می‌شوند، از تکرار آن‌ها خودداری کرده و عمر مفید دستگاه را افزایش دهید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =