سبک زندگی

هرگاه حاصل ضرب دو عدد برابر یک باشد آن دو عدد را چه می نامند

هرگاه حاصل ضرب دو عدد برابر یک باشد آن دو عدد را جای خالی یکدیگر می نامند

هرگاه حاصل ضرب دو عدد برابر یک باشد آن دو عدد را چه می نامیم؟ آن دو عدد را معکوس یک دیگر می نامند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اعداد معکوس در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : جواب تمرین صفحه ۹۲ و ۹۳ ریاضی ششم

حاصل ضرب دو عدد معکوس در یکدیگر

هرگاه حاصل ضرب دو عدد برابر یک باشد آن دو عدد را چه می گویند؟

صفر تنها عددی است که معکوس ندارد؛ چون کسری که مخرج آن صفر باشد تعریف نشده است. برای معکوس کردن اعداد باید جای صورت و مخرج را عوض کنیم. عوض کردن علامت کسر به معنی قرینه کردن می باشد و به آن معکوس گفته نمی شود.

چرا هر وقت عددی در معکوس خودش ضرب می شود حاصل یک می شود؟

برای درک بهتر پاسخ این می شود آن را با مثالی توضیح داد، به عنوان مثال زمانی که شما عدد شش هفتم را در معکوس خودش یعنی هفت ششم ضرب می کنید، حاصل این عبارت چهل و دو چهل و دوم در میاد؛ چهل و دو چهل و دوم هم یعنی یک واحد کامل تمام عیار. با ساده کردن این کسر به عدد ۱ می رسیم.

برای اینکه بفهمیم دو کسر معکوس یک دیگر می باشند کافیست آن ها را در یکدیگر ضرب کنیم، اگر پاسخ نهایی عدد یک شد این دو کسر معکوس می باشند.

✅ در این مقاله به بررسی نتیجه حاصل ضرب دو عدد معکوس پرداختیم. در صورتی که به جواب فعالیت یا تمرین دیگری نیاز دارید از طریق بخش نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

3 دیدگاه

 1. علیرضا گفت:

  خوب بود

 2. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید میشه بگید که اگر کسری را دوباره معکوس کنیم چه میشود

  1. قطبی گفت:

   خود اون عدد میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *