سبک زندگی

سوالات درس ۱۵ مطالعات هشتم با جواب

گام به گام نمونه سوالات و پرسش های تشریحی و تعریف کنید و نقطه چین درس 15 پانزده مطالعات اجتماعی کلاس هشتم دبیرستان

سوالات درس ۱۵ پانزدهم مطالعات هشتم با جواب ؛ در این مطلب با پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن درس 15 پانزدهم حمله چنگیز و تیمور به ایران کتاب مطالعات اجتماعی هشتم متوسطه آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: پاسخ فعالیت های درس ۱۵ مطالعات اجتماعی هشتم

سوالات درس ۱۵ پانزدهم مطالعات هشتم با جواب
سوالات درس ۱۵ پانزدهم مطالعات هشتم با جواب

نمونه سوال های متن درس 15 پانزدهم مطالعات اجتماعی هشتم

سوالات درس ۱۵ مطالعات هشتم :

۱) مغولان در کجا زندگی می کردند؟

پاسخ: شمال چین و جنوب سیبری

۲) رئیس مغول ها که بود؟

پاسخ: چنگیز

۳) یاسای چنگیزی چه بود؟

پاسخ: مجموعه قوانینی که چنگیز برای اداره کشور تدوین کرد.

۴) ویژگی های چنگیز چه بود؟

پاسخ: در فنون رزمی مهارت کامل داشت و در حیله های جنگی استاد و بی رحم بود.

۵) مغولان در زمان خوارزمشاهیان به ایران هجوم آوردند.

۶) بهانه حمله چنگیز به ایران چه بود؟

پاسخ: بهانه حمله چنگیز این بود که اعضای یک کاروان تجاری مغول که به ایران آمدند، کشته شدند.

۷) حاکم زمان حمله چنگیز که بود؟

پاسخ: سلطان محمد

۸) چه کسی جلوی حمله مغول ایستادگی کرد؟

پاسخ: سلطان جلال الدین

۹) هلاکوخان که بود؟

پاسخ: نوه چنگیز

۱۰) چه کسی خلافت عباسی را برانداخت؟

پاسخ: هلاکوخان

۱۱) حکومت ایلخانان را چه کسی تاسیس کرد؟

پاسخ: هلاکوخان

۱۲) اقدامات هلاکوخان چه بود؟

پاسخ: اسماعیلیان ایران را از بین برد – خلافت عباسی را نابود کرد – فتوحات مغول را در ایران گسترش داد.

۱۳) حکومت ایلخانان در زمان چه کسی فرو پاشید؟

پاسخ: ابو سعید

۱۴) قیام سربداران بعد از فروپاشی کدام حکومت رخ داد؟

پاسخ: ایلخانان

۱۵) قیام سربداران را کدام مردم انجام دادند؟

پاسخ: مردم روستای باشتین در سبزوار

۱۶) قیام سربداران بر اثر تعلیمات کدام شیوخ انجام شد؟

پاسخ: شیخ خلیفه و شیخ حسن جوری

۱۷) سر به دار می دهیم، تن به ذلت نمی دهیم، شعار چه کسانی بود؟

پاسخ: سربداران

۱۸) حکومت سربداران چگونه از بین رفت؟

پاسخ: پس از یورش تیمور از بین رفت.

۱۹) تیمور گورکانی یکی از فاتحان مشهور در تاریخ است که بخش وسیعی از آسیا را فتح کرد.

۲۰) تیمور گورکانی خود را از خاندان چه کسی می دانست؟

پاسخ: چنگیز

۲۱) تیمور چه ویژگی هایی داشت؟

پاسخ: به هنر، علاقه نشان می داد – بی رحم و خون ریز بود – حرص و طمع کشورگشایی داشت

۲۲) تیمور گورکانی امپراتوری پهناوری را بنیان گذاشت که از مرزهای چین تا شام گسترش یافته بود.

۲۳) پس از تیمور چه کسی بر جای او نشست؟

پاسخ: شاهرخ پسر تیمور

ادامه سوالات درس ۱۵ مطالعات هشتم :

۲۴) مغولان که بودند؟

پاسخ: اقوام بیابانگرد مغولستان، واقع در شمال چین و جنوب سیبری بودند. آب و هوای سرد و خشک منطقه، موجب شده بود که آنها شیوهٔ زندگی کوچ نشینی و دامداری را برگزینند. قبایل مغول تا پیش از چنگیزخان پراکنده بودند و حکومتی نداشتند. این قبایل به سبب افزایش جمعیت و کمبود مراتع ناگزیر بودند برای تأمین زندگی، به غارت یکدیگر و همسایگان روی آورند.

۲۵) چنگیز که بود و چه خصوصیات و مهارت های داشت و چه اقدامی انجام داد؟

پاسخ: چنگیز رئیس یکی از قبایل مغول بود که قبیله های مغول را زیر فرمان خود درآورد و حکومتی نیرومند تشکیل داد چنگیز در فنون رزمی مهارت کامل داشت و در حیله های جنگی استاد بود. وی، مردی بی رحم بود و سربازان، سرداران و حتی فرزندانش باید بدون چون و چرا فرمانش را اطاعت می کردند. برای ادارهٔ کشور، مجموعه قوانینی را با عنوان یاسای چنگیزی٭ تدوین کرد و به اجرا گذاشت. یکی از اصول مهم «یاسا » آن بود کسانی که خود را تسلیم سپاه مغول می کردند، از قتل و غارت در امان بودند، اما آنان که مقاومت می کردند، باید قتل عام و غارت می شدند.

۲۶) مغولان حمله به همسایه های خود را از چه زمانی و از کجا آغاز کردند؟

پاسخ: مغولان پس از آنکه متحد و قدرتمند شدند، به فکر حمله به سرزمین های آباد و تصاحب ثروت آنها افتادند. آنها نخست به چین حمله و شهر ثروتمند پکن را تسخیر و غارت کردند. مغولان سپس با فتح سرزمین هایی در غرب مغولستان، به مرزهای ایران نزدیک شدند.

۲۷) حمله مغولان به ایران چه زمانی ، چرا و چگونه انجام شد؟

پاسخ: مغولان در زمان خوارزمشاهیان به ایران هجوم آوردند. در زمان سلطان محمد خوارزمشاه وقتی اعضای یک کاروان تجاری مغول به یکی از شهرهای ایران آمده بودند، به دستور حاکم آن شهر به جرم جاسوسی دستگیر و کشته شدند. چنگیزخان این موضوع را بهانه قرار داد و با لشکری عظیم به ایران هجوم آورد (۶۱۶ ق). سلطان محمد به مقابله شتافت، اما در همان برخورد اول با سپاه مغول، چنان دچار بیم و هراس شد که فرار کرد. فرار او، روحیهٔ سپاهیان و مردم را ضعیف کرد. لشکریان مغول به چند گروه تقسیم شدند و به تعداد زیادی از شهرها و آبادی های ایران یورش بردند. هر جا که مقاومتی صورت می گرفت، ساکنان آنجا به طرز بیرحمانه ای قتل عام می شدند.

۲۸) چرا مقاومت جلال الدین خوارزمشاه در برابر مغولان نتیجه نداد؟

پاسخ: سلطان جلال الدین، پسر و جانشین سلطان محمد خوارزمشاه، شهامتی از خود نشان داد و در یک جنگ بر مغولان پیروز شد، اما به دلیل اختلافات و درگیری های داخلی، کاری از پیش نبرد. در آن شرایط حساس، برخی از سرداران و حاکمان محلی و نیز خلیفهٔ عباسی نه تنها جلا ل الدین را یاری نکردند، بلکه با وی وارد جنگ شدند.

۲۹) مغولان در حمله به ایران چه صدماتی را وارد کردند؟

پاسخ: حمله چنگیز، یکی از فجایع تاریخ ایران بود. شهرها و آبادی های زیادی را ویران کردند. مزارع ، قنات ها ، مساجد، مدارس و کتابخانه ها را خراب کردند و کتاب ها را سوزاندند. بسیاری از ایرانیان را اسیر ، آواره و بسیاری را کشتند ترس و وحشت سراسر ایران را فرا گرفت و مردم دچار سرخوردگی شدند. میل به گوشه گیری و دوری از اجتماع در جامعه، رواج یافت.

۳۰) هلاکوخان که بود و چه اقداماتی انجام داد؟

پاسخ: هلاکوخان نوهٔ چنگیز، مأمور شد فتوحات مغول را در ایران و دیگر بخش های جهان اسلام، کامل کند. او، نخست اسماعیلیان ایران را از بین برد و قلعه های آنان را ویران کرد؛ سپس با تسخیر بغداد و کشتن خلیفه (۶۵۶ ق)، خلافت عباسی را برانداخت. هلاکوخان پس از نابودی خلافت عباسی، حکومت ایلخانان را تأسیس کرد. او به همراه فرزندان و نوادگانش، حدود هشتاد سال بر ایران فرمان راندند.

۳۱) اوضاع سیاسی ایران در زمان فرمانروایی ایلخانان و رابطه آنان با اروپاییان چگونه بود؟

پاسخ: در دوران فرمانروایی سلسلهٔ ایلخانان، ایران از نظر سیاسی یکپارچه و متحد شد و حکام و سرداران محلی تحت حاکمیت و سلطهٔ مغولان، قرار گرفتند. حکومت ایلخانان با سایر حکومت های مغولی در آسیا و دولت های اروپایی ارتباط برقرار کرد. اروپاییان هم پس از جنگ های صلیبی، بیش از گذشته علاقه مند بودند که با کشورهای مسلمان و آسیایی، رابطهٔ سیاسی و بازرگانی داشته باشند.

۳۲) اوضاع ایران پس از ایلخانان چگونه بود؟

پاسخ: پس از مرگ آخرین ایلخان مغول (ابوسعید)، حکومت ایلخانان فرو پاشید. ایران بار دیگر گرفتار هرج و مرج، آشوب، جنگ و قتل و غارت های بی حساب شد؛ یکپارچگی و اتحاد سیاسی کشور ما از بین رفت و حاکمان محلی و سرداران مغول و غیر مغول، هر کدام بر بخشی از آن مسلط شدند و با یکدیگر به رقابت و ستیز برخاستند.

۳۳) قیام سربداران تحت تأثیر تعلیمات چه کسانی و در کجا شکل گرفت؟

پاسخ: قیام سربداران از روستای باشتین در سبزوار آغاز شد. مردم سبزوار بر اثر تعلیمات شیخ خلیفه و شیخ حسن جوری، آمادهٔ مقابله با ظلم و ظالمان شده بودند.

۳۴) قیام سربداران چگونه شکل گرفت؟ و چگونه از بین رفت؟

پاسخ: ساکنان روستای باشتین که از زیاده خواهی و گستاخی مأموران حاکم مغولی خراسان به ستوه آمده بودند، به پا خاستند و مأموران مغول را مجازات کردند. آنان سپس با شعار «سر به دار می دهیم، تن به ذلّت نمی دهیم»، سپاه حاکم مغول را در آن ولایت شکست دادند. قیام به سرعت گسترش یافت و سربداران پس از تصرف شهر سبزوار، حکومت خود را تأسیس کردند. آنان با پیروزی بر سرداران و حاکمان مغول در خراسان، قلمرو خود را به مناطق همجوار گسترش دادند. حکومت سربداران، پشتیبان مذهب شیعه بود. این حکومت محلّی پس از یورش تیمور به ایران از بین رفت.

۳۵) چه زمانی ایران مورد هجوم و لشکرکشی تیمور قرار گرفت؟

پاسخ: در اواخر قرن هشتم هجری، از سمت شمال شرق

۳۶) تیمور که بود و چه خصوصیاتی داشت و چه اقداماتی انجام داد؟

پاسخ: تیمور گورکانی یکی از فاتحان مشهور در تاریخ است که بخش وسیعی از آسیا را فتح کرد و امپراتوری تیموری را بنیان گذاشت. او خود را از خاندان چنگیز می دانست. تیمور در بی رحمی و خونریزی دست کمی از چنگیزخان مغول نداشت. او به هنر، علاقه نشان می داد و هر شهر و ولایتی را که می گشود، هنرمندان و صنعتگرانش را به پایتخت خود سمرقند (امروزی) می فرستاد. تیمور حرص و طمع بسیاری به کشورگشایی داشت و در اندیشهٔ فتح چین بود که مرگ، امانش نداد.

۳۷) علت حمله های مکرر تیمور به ایران چه بود و محدوده حکومت وی کدام مناطق بود؟

پاسخ: تیمور پس از آنکه بر ماوراءالنهر تسلط یافت، با سوء استفاده از اوضاع پریشان و آشفتهٔ ایران که بر هر گوشهٔ آن خانی و سرداری حکومت می کرد، چندین مرتبه به کشور ما یورش آورد که آسیب و صدمات فراوانی وارد کرد. عدهٔ زیادی تلف شدند و اموال مردم غارت گردید. امپراتوری تیمور از مرزهای چین تا شام گسترش یافته بود. پس از مرگ وی، فرزندان و نوادگانش هر کدام به بخشی از امپراتوری او مسلط شدند و با یکدیگر به دشمنی و ستیز پرداختند.

۳۸) جانشین تیمور که بود و حکومت تیموریان چه زمانی از بین رفت؟

پاسخ: شاهرخ پسر تیمور، بر رقبیان خود برتری یافت و موفق شد بخش وسیعی از ایران را تحت تسلط خود درآورد. حکومت تیموریان سرانجام با ظهور حکومت صفویان در ایران از میان رفت.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس ۱۴ مطالعات اجتماعی هشتم

سوالات متن درس ۱۵ پانزدهم کتاب مطالعات اجتماعی هشتم با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در آخر کلمات جستجو شده داخل گوگل کلمه ماگرتا را قرار دهید. همچنین سوالات خود را در بخش دیدگاه بنویسید. 😍

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *