سبک زندگی

دلتا چیست و چگونه گسترش می یابد 🕵️ مطالعات هشتم

تعریف دلتا مطالعات اجتماعی پایه هشتم و نحوه گسترش یافتن این سرزمین های مثلثی شکل

دلتا به چه معناست؟ سرزمین های مثلثی شکل هستند که از از انباشته شدن آبرفت ها در مصب رودها به وجود می آیند. با انباشته شدن دائمی آبرفت ها دلتاها نیز گسترش پیدا می کنند. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی :‌ طولانی ترین رود جهان چه نام دارد

دلتا چیست و چگونه گسترش می یابد

دلتا چه زمانی تشکیل می شود

دلتا Δ زمانی تشکیل می شود که میزان رسوبی که توسط رودخانه به دریا می رسد بیشتر از مقداری باشد که توسط امواج و جریان های دریایی پراکنده شده است. اغلب اوقات دلتاها در زمین های هموار تشکیل می شوند اما وجود این سرزمین های مثلثی شکل در زمین های بسیار هموار خطر بروز سیلاب ها را بسیار افزایش می دهد.

بیشتر بدانید : نام این زمین ها را یونانی ها انتخاب کرده اند زیرا ملاقی نیل و مدیترانه شباهت بسیار زیادی به حرف Δ در زبان یونانی (چهارمین حرف آن ها) دارد.

دلتا ها از نظر شکل هندسی به دو دسته تقسیم می شوند:
1- آن هایی از قدرت تخریب پذیری زیادی برخوردار هستند.
2- آن هایی که قدرت سازندگی زیادی دارند.

این سرزمین ها بر اساس فرآیند شکل نیز تقسیم می شوند:
1- تحت نفوذ فرآیند رودخانه ای
2- تحت نفوذ امواج
3- مخروطی

کشاورزان علاقه زیادی به این زمین ها دارند و معمولا اطراف این زمین ها جمعیت زیادی زندگی می کنند. زندگی در اطراف دلتاها خطرناک می باشد زیرا ممکن است سیل و طوفان بیاید.

✅ در این نوشته به سوال دلتا چیست و چگونه گسترش می یابد به صورت کامل پاسخ دادیم، اگر شما نیز مطلبی برای گفتن دارید آن را از قسمت دیدگاه برای سایر دانش آموزان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوال درسی دیگری دارید آن را به همراه کلمه ماگرتا در گوگل سرچ کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.