خودروفناوری

علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک خودرو چیست؟ 💡 تست و نکات ایمنی

تست و علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک ماشین؛ وظیفه توربین گیربکس اتوماتیک در خودرو دقیقا چیست؟

تست و علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک ماشین : همان طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک گیربکس اتوماتیک در ماشین، توربین آن است. این قسمت در ماشین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و خرابی آن می‌تواند در انتقال نیرو از موتور به گیربکس جلوگیری نماید. در نهایت در حرکت و شتاب خودروی شما مشکلات زیادی ایجاد می‌شود که اصلا خوب نیست.

در واقع باید بدانید که نقش توربین در گیربکس اتوماتیک خودرو درست همانند نقش کلاچ است و از این رو، آشنا بودن با علائم و نشانه‌های خرابی این قطعه در خودروی شما اهمیت زیادی برای رانندگانی دارد که ماشین‌شان را دوست دارند.

دانستن این مورد می‌تواند از بروز هزینه‌ها و مشکلات بیشتر جلوگیری نماید. در این مقاله از دانش خودرویی ماگرتا قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نشانه‌های خرابی توربین در گیربکس اتوماتیک بپردازیم و شما را با این موضوع کاملا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید : بهترین زمان مناسب تعویض تسمه تایم خودرو

تست توربین گیربکس اتوماتیک ماشین
تست توربین گیربکس اتوماتیک ماشین

وظیفه توربین گیربکس اتوماتیک در خودرو

در صورت اطلاع از نحوه کار گیربکس دستی حتما از این موضوع اطلاع دارید که رابط بین موتور و گیربکس کلاچ هست. این عمل در گیربکس اتوماتیک از طریق ابزار جالبی به نام توربین گیربکس اتوماتیک انجام شده و فرآیند حرکت ماشین را روان می‌کند.

در واقع توربین گیربکس یک بخش بسیار مهم و اثرگذار در گیربکس اتوماتیک محسوب شده که در خروجی گیربکس نصب و وظیفه انتقال قدرت از موتور به گیربکس را بر عهده دارد.

اگر این قطعه حساس در خودرو خراب شود نشانه‌هایی مثل پایین بودن شتاب خودرو، عدم حرکت خودرو، ایجاد صداهایی عجیب و… بروز پیدا می‌کند.

اهمیت توربین گیربکس اتوماتیک

همان طور که گفته شد، توربین گیربکس اتوماتیک قطعه‌ای در ماشین است که موتور و گیربکس را به هم متصل کرده و انتقال قدرت بین این دو قسمت ماشین را در دست دارد. در واقع این توربین با دریافت نیرو از موتور خودرو باعث می‌شود تا پمپ گیربکس چرخش پیدا کرده و در آن مکش خوبی ایجاد شود.

در واقع این مکش در نهایت باعث می‌شود روغن به تمام قطعات کشیده شود. زمانی که این قطعه در خودروی شما به درستی عمل نکرده و خراب شود، فرآیند انتقال نیرو صورت نگرفته و در نتیجه شتاب ماشین به شدت افت و سیستم خودرو را دچار اختلال می‌کند.

این مورد از یک طرف و از طرفی دیگر بایستی بدانید که در بسیاری موارد خرابی توربین گیربکس اتوماتیک می‌تواند در حرکت خودروی شما اختلالات مهم و خطر آفرینی را ایجاد نماید که در نهایت باعث جلوگیری از حرکت خودرو شما در جاده و خیابان می‌شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت سطح اهمیت توربین گیربکس اتوماتیک در خودرو بسیار بالا بوده و این قطعه از قطعات مهم ماشین است.

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک
علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

مهم‌ترین علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک

برای اینکه متوجه شوید توربین گیربکس اتوماتیک شما خراب شده است یا خیر می‌بایست با علائم و نشانه‌هایی که این مشکل رو بروز می‌دهد آشنا بوده و راه حل‌های آن را هم بدانید. در ادامه همراه ما باشید تا از مهم‌ترین علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک مطلع شوید.

صدای گیربکس اتوماتیک

در واقع اولین و مهم‌ترین نشانه‌ای که به شما می‌گوید توربین گیربکس اتوماتیک خودرویتان خراب شده است همین مورد می‌باشد. اگر این اتفاق بیافتد در زمان حرکت در توربین صداهایی می‌شنوید که اصلا عادی نیست.

این صداها معمولاً به صورت ضربه‌ای بوده و در زمان استارت و ابتدای گاز دادن در خودرو شما اتفاق می‌افتد. شایان ذکر است رخ دادن این اتفاق ربطی به مدل خودرو نداشته و انواع خودروهای ایرانی و خارجی می‌توانند درگیر آن شوند.

در بسیاری از موارد صدایی که بخاطر این حالت ایجاد می‌شود، به علت شل شدن پیچ‌های توربین بوده و این شل بودن پیچ‌ها معمولاً به خاطر سهل انگاری در کارخانه رخ می‌دهد. برای حل این موضوع حتما به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کنید.

ایجاد ضعف و کندی در حرکت خودرو

ایجاد ضعف و کندی در حرکت خودرو نشانه دیگری است که در زمان حرکت اولیه و استارت خودروی شما بروز پیدا می‌کند. این نشانه، بیان‌گر خرابی توربین گیربکس اتوماتیک بوده و برای حل آن باید به تعمیرگاه بروید.

البته هرگاه در حرکت خودرو ضعف احساس کردید نشان از خرابی توربین گیربکس اتوماتیک نداشته و می‌تواند علت‌های دیگری داشته باشد.

روغن ‌ریزی پشت پمپ

یکی دیگر از عوامل خرابی توربین گیربکس اتوماتیک که شاید با آن تاکنون آشنا نبودید، روغن‌ریزی پشت پمپ است. این اتفاق نیز می‌تواند از دیگر علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک در خودروی شما باشد.

مشکل یاد شده سبب سوختن گیربکس خواهد شد و می‌تواند مشکلات وحشتناکی را برای شما ایجاد کند. در بسیاری از مواردی که این اتفاق رخ می‌دهد راننده دیر به این موضوع پی برده و قطعاتی مثل صفحات، باند و پیستون‌های داخل گیربکس به خاطر نبودن روغن می‌سوزند.

روغن‌ریزی پشت پمپ می‌تواند هزینه‌های بسیار گزافی را برای تعمیر روی دست صاحب خودرو بگذارد.

خورده شدن دهانه پمپ روغن

خورده شدن دهانه پمپ روغن علت دیگری است که می‌تواند از علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک باشد.

این دهانه به توربین متصل است و خورده شدن آن موجب می‌شود تا توربین خودروی شما لق و شل شود. این موضوع می‌تواند موجب خراب شدن کاسه نمد شده و در نهایت توربین ماشین بسوزد. در صورت مشاهده خورده شدن دهانه پمپ روغن حتما به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید.

روشن شدن چراغ اسنو Snow

آخرین علامت خرابی توربین گیربکس اتوماتیک که در این مقاله از ماگرتا به آن اشاره کرده ایم، روشن شدن چراغ اسنو است.

این اتفاق زمان روشن کردن خودرو افتاده و بر اساس آن ناگهان چراغ اسنو یا برف به صورت خودکار و بی‌دلیل روشن می‌شود. این اتفاق باعث تقه زدن ماشین شده و از قدرت آن می‌کاهد.

در این زمان باید شیرهای برقی خودرو را تعویض کرده و قبل از آن حتماً قطعات مربوط به گیربکس را نیز نوسازی و در صورت نیاز تعویض نمایید. البته شست و شوی قطعات نیز می‌تواند مشکل شما را در این زمینه حل کند.

تست توربین گیربکس اتومات خودرو
تست توربین گیربکس اتومات خودرو

تست توربین گیربکس اتوماتیک

تست توربین گیربکس اتوماتیک عملی است که بر تشخیص مشکل توربین گیربکس اتوماتیک از آن استفاده می‌شود. برای تست خرابی توربین گیربکس اتوماتیک تنها کافی است که از روش ساده‌ای که در قسمت زیر آن را ادامه کرده‌ایم اقدام نمایید:

  1. ابتدا خودروی خود را روشن و آن را روی دنده یک قرار دهید.
  2. پای چپ خود را روی ترمز فشار داده و سپس پدال گاز را تا انت‌ها فشار دهید.
  3. در این حالت دور موتور باید تا حدود ۲۰۰۰ افزایش پیدا کند تا حالت عادی باشد. اگر چنین اتفاقی رخ نداد پس احتمالاً توربین ضعیف شده است و در این شرایط باید آن را باز کرده و مورد بررسی مجدد قرار دهید. به یاد داشته باشید در صورت نیاز به تعویض حتما اقدام به تعویض آن نمایید تا شما را با مشکلات جدی روبرو نکند.

عوارض تعویض اشتباه توربین گیربکس اتوماتیک

خیلی از دوستان از ما می‌پرسند که عوارض تعویض اشتباه توربین چیست و چه مشکلاتی را برای ماشین و صاحب آن ایجاد می‌کند؟ اگر توربین را به طور اشتباه تعویض کنید، به طور مثال در سربالایی می‌بینید که خودرو بسیار کند و ضعیف حرکت می‌کند؛ این موضوع در جاده‌های کوهستانی می‌تواند به یک مشکل کاملا جدی تبدیل شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت توربین خودرو را باید به شکل درست عوض کرد. خیلی‌ها تصور می‌کنند تعویض توربین این است که یک توربین جدید را به جای قدیمی می‌آورند در حالی که این کار اشتباه است.

کار درست این است که ابتدا حجم روغن در گیربکس چک شده و بعد خودرو توسط مکانیک دیاگ شود. دیاگ خودرو باعث می‌شود وسیله دیاگ شیر برقی که مخصوص فشار ورودی روغن است و مرتبط با توربین است چک شده و در صورت مشکل تعویض شود.

همچنین ببینید : علائم خرابی سنسور اکسیژن

نکات ایمنی در زمینه با توربین گیربکس اتوماتیک

نکات ایمنی زیادی وجود دارد که باید در مورد خرابی توربین گیربکس اتوماتیک آن‌ها را بدانید. مثلا به منظور جلوگیری از داغ شدن روغن گیربکس، بهتر است که در زمان توقف در ترافیک‌های طولانی خودرو را از حالت D خارج کنید و روی حالت P قرار دهید.

از طرف دیگر در برخی از موارد حرکت کند ماشین در سربالایی به اشتباه مشکل توربین شناسایی شده و افراد اقدام به تعویض توربین می‌کنند، در حالی که قبل از این موضوع ابتدا باید میزان روغن گیربکس بررسی شود و خودرو دیاگ شود.

دیاگ شیر برقی برای بررسی میزان فشار ورودی روغن و مطمئن شدن قبل از تعویض توربین در این مواقع اهمیت زیادی دارد. تشخیص صحیح خرابی توربین مسئله بسیار مهمی است که حتما باید آن را جدی بگیرید.

مهم‌ترین اقداماتی که در هنگام خرابی توربین گیربکس اتوماتیک باید انجام داد

در صورت خرابی توربین گیربکس خودرو در حین حرکت یکسری اقدامات مهم وجود دارد که در این قسمت در قالب چند نکته ارائه شده است:

  • برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد روغن گیربکس، به خصوص در هنگام توقف ترافیک در مسافت های طولانی، وضعیت خودرو را به حالت پارک شده تغییر دهید.
  • هنگام مواجهه با خرابی توربین گیربکس، خودروی سربالایی را با ضعف اشتباه نگیرید و سعی نکنید توربین خودروی سالم را جایگزین کنید.
  • برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد روغن گیربکس، بهتر است هنگام توقف در ترافیک های طولانی، خودرو را از حالت D خارج کرده و در حالت P قرار دهید.
  • در برخی موارد خودرو به آرامی در سربالایی حرکت می کند، مشکل توربین به اشتباه شناسایی می شود و افراد اقدام به تعویض توربین می کنند، در حالی که قبل از این موضوع باید میزان روغن گیربکس بررسی و خودرو عیب یابی شود.

مطلب پیشنهادی : نشانه های تسمه دینام خراب خودرو چیست

از این که تا پایان مقاله علائم خرابی توربین گیربکس اتوماتیک خودرو از ماگرتا همراه ما بودید سپاسگزاریم؛ شما عزیزان می‌توانید سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را در زمینه با این مطلب و سایر مطالب ارائه شده از طریق بخش نظرات به اطلاع ما و سایر کاربران برسانید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *