ترفندفناوری

راهنمای جامع نحوه استفاده از گوگل ترنسلیت – Google Translate

چگونه از تمام امکانات گوگل ترجمه استفاده کنیم؟

امروزه خوشبختانه سال‌ها است که دیگر به استفاده از دیکشنری‌های کاغذی و تورق آن‌ها نیازی نداریم. با استفاده از گوشی هوشمند و اپلیکیشن گوگل ترنسلیت می‌توانید هر چیزی را تایپ کنید و آن را به زبان موردنظر ترجمه کنید. همچنین این اپلیکیشن می‌تواند با بهره‌گیری از دوربین گوشی، متون موجود در تابلوها، منوها و روزنامه‌ها را ترجمه کند. علاوه بر این، حتی امکان صحبت کردن با آن و ترجمه صوتی هم وجود دارد و بهمچنین قابلیت ترجمه متون نوشتاری در اپلیکیشن را دارا می باشد.

در هر صورت سرویس گوگل ترنسلیت از امکانات متعددی بهره می‌برد که در ادامه این نوشته به آنها می پردازیم ، با ماگرتا همراه باشید.

راهنمای جامع نحوه استفاده از گوگل ترنسلیت - Google Translate
راهنمای جامع نحوه استفاده از گوگل ترنسلیت – Google Translate

گوگل ترنسلیت چگونه کار می کند؟

رایانه ها از فرایندی به نام «ترجمه ماشین» استفاده می کنند که بر اساس الگوهای موجود می توانند متن ها را ترجمه نمایند. کامپیوتر با تجزیه و تحلیل میلیون ها سند مختلف که قبلا توسط مترجمان انسانی ترجمه شده است، ترجمه متون را به انجام می رسانند. این متون ترجمه شده از کتاب ها، سازمان ها مانند سازمان ملل و وب سایت های مختلف سراسر جهان تهیه شده است. 

علاوه بر این، متن هایی هم به صورت الگویی برای ترجمه در اختیار رایانه قرار می گیرد که الگویی برای آن باشد. رایانه با توجه به الگوهایی که در اختیار دارد به ترجمه متن می پردازد. هنگامی که کامپیوتر الگویی را پیدا می کند، می تواند از این الگو برای ترجمه متون مشابه در آینده استفاده کند. هنگامی که این فرایند را چند بار تکرار می کند، با میلیاردها الگو روبرو خواهد شد.

گوگل ترنسلیت چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

گوگل ترنسلیت چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟
گوگل ترنسلیت چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت در زمینه‌ی ترجمه حرف زیادی برای گفتن دارد و خوشبختانه نسخه آی او اس و اندروید آن عرضه شده است. در ادامه، به صورت فهرست‌وار به قابلیت‌های این اپلیکیشن و نسخه تحت وب گوگل ترنسلیت و تعداد زبان‌هایی که از قابلیت مذکور پشتیبانی می‌کنند، اشاره می‌کنیم:

  • ترجمه متون: تایپ متن (۱۰۳ زبان)
  • ترجمه آفلاین: ترجمه متن به صورت آفلاین (۵۹ زبان)
  • ترجمه فوری با دوربین: امکان ترجمه سریع با بهره‌گیری از دوربین گوشی (۳۸ زبان)
  • تصاویر: ثبت عکس و آپلود کردن برای ترجمه (۵۰ زبان)
  • مکالمات: قابلیت ترجمه مکالمه به‌صورت دو طرفه (۳۲ زبان)
  • دستخط: تشخیص دستخط کاربر برای ترجمه (۹۳ زبان)
  • دفتر لغات: ذخیره‌سازی کلمات و عبارات ترجمه شده
  • ترجمه در اپلیکیشن‌های مختلف: امکان ترجمه متن کپی شده در اپلیکیشن‌های گوناگون (فقط اندروید)
  • ترجمه اسناد: ترجمه اسناد در فرمت های مختلف (فقط نسخه تحت وب)
  • ترجمه محتوای متنی سایت‌ها: براحتی سایت‌های مورد نظر خود را ترجمه کنید (فقط نسخه تحت وب)

نحوه ترجمه متون در گوگل ترنسلیت

نحوه ترجمه متون در گوگل ترنسلیت
نحوه ترجمه متون در گوگل ترنسلیت

برای ترجمه متون خود باید ابتدا زبان مبدا و مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس متن را وارد کرده و خروجی خود را تنها در طی چند ثانیه دریافت کنید. همچنین با ضربه بر فلش دوطرفه در میان آن‌ها، جای این زبان‌ها عوض می‌شود. در ضمن زبان‌های اخیرا استفاده شده در بالای لیست قرار می‌گیرند تا به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

در پایین بخشی که متن را تایپ می‌کنید، ۴ آیکون قرار دارد. یکی از آن‌ها آیکون دوربین برای ترجمه همزمان یا آپلود عکس است، دیگری برای تشخیص دستخط به کار می‌رود، با ضربه بر آیکون کناری آن حالت مکالمه فعال می‌شود و گزینه آخر هم مربوط به زمانی است که نمی‌خواهید تایپ کنید و صرفا با صحبت کردن، متن موردنظر برای ترجمه تایپ می‌شود.

نحوه ترجمه گفتگوها و مکالمات در گوگل ترنسلیت

نحوه ترجمه گفتگوها و مکالمات در گوگل ترنسلیت
نحوه ترجمه گفتگوها و مکالمات در گوگل ترنسلیت

با استفاده از حالت گفتگو (Conversation Mode) در گوگل ترنسلیت میتوانید به صورت زنده به 32 زبان با افراد مختلف گفتگو کنید. در ابتدا اپلیکیشن را باز کنید، در بالای صفحه دو زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید،

برای مثال دو زبان فارسی و فرانسوی انتخاب می کنید، دکمه میکروفون را لمس کنید و حالا هر زمان که خودتان میخواهید صحبت کنید اول روی دکمه فارسی ضربه بزنید و بعد صحبت کنید و هر زمان که فرد فرانسوی زبان میخواهد صحبت کند روی دکمه French ضربه بزنید و گوشی را مقابل او قرار دهید. بعد از هر جمله دو طرف، Google Translate به صورت خودکار معنی جمله را به زبان دیگر انتخاب شده ترجمه میکند.

نحوه ترجمه از طریق عکس در گوگل ترنسلیت

نحوه ترجمه از طریق عکس در گوگل ترنسلیت
نحوه ترجمه از طریق عکس در گوگل ترنسلیت

این قابلیت مترجم گوگل بسیار کاربردی ست و موارد استفاده آن بیشمار است. تایپ کردن بسیاری از متون غیر انگلیسی به دلیل نصب نبودن کیبورد آن زبان خاص و مسلط نبودن خودمان بر زبان های مختلف بسیار دشوار است.

با استفاده از همین قابلیت میتوانیم به راحتی با گرفتن عکس، آن متن را ترجمه نماییم، برای مثال زمانی که قصد ترجمه کتاب یا مقاله بلندی را داریم و تایپ کردن آن بسیار زمان بر و مشکل است.

همچنین هنگامی که قادر به تشخیص زبان نوشته شده نیستیم میتوانیم با عکس گرفتن از آن توسط اپلیکیشن Google Translate، از موتور تشخیص دهنده مترجم گوگل برای شناسایی آن زبان استفاده کنیم.

ساخت لغت نامه سفارشی در گوگل ترنسلیت

ساخت لغت نامه سفارشی در گوگل ترنسلیت
ساخت لغت نامه سفارشی در گوگل ترنسلیت

برنامه گوگل ترنسلیت دارای یک لغت نامه سفارشی است که شما می توانید ترجمه های مهم را برای دسترسی سریع بعدی تان ذخیره کنید. ترنسلیت یک لیست از عبارات اخیر را در کادر متنی اصلی ذخیره می کند.  

در سمت راست هر یک یک آیکن ستاره وجود دارد. روی آن تپ کنید و آن را به لغت نامه خود اضافه کنید. شما می توانید از طریق منو به این لغت نامه دسترسی پیدا کنید. لغت نامه یک لیست طولانی است که در آن یک ویژگی جستجو وجود دارد. روی هر یک از آیتم های لغت نامه تپ کنید و آن را در رابط کاربری اصلی گوگل ترنسلیت بکشید.

با مراجعه منوی این برنامه و سر زدن به Phrasebook می‌توانید تمام این موارد ذخیره شده را مشاهده کنید.

چگونگی اشتراک‌گذاری ترجمه‌ها در گوگل ترنسلیت

چگونگی اشتراک‌گذاری ترجمه‌ها در گوگل ترنسلیت
چگونگی اشتراک‌گذاری ترجمه‌ها در گوگل ترنسلیت

در بخشی از گوگل ترنسلیت که متن ترجمه شده نمایش داده می‌شود، دو گزینه را در پایین آن می‌توانید مشاهده کنید. یکی از آن‌ها مربوط به کپی کردن متن است و دیگری که آیکون سه‌نقطه محسوب می‌شود، بر روی آن ضربه بزنید و گزینه Share را برای اشتراک‌گذاری متن ترجمه شده انتخاب کنید.

ترجمه از طریق دستنویسی و بدون تایپ در گوگل ترنسلیت

قابلیت دیگر گوگل ترنسلیت Handwriting نام دارد که به وسیله آن شما میتوانید بدون نیاز به تایپ کردن، کلمه مورد نظرتان را با انگشت یا قلم روی صفحه بنویسید تا اپلیکیشن آن را برایتان ترجمه کند.

برای این کار بعد از باز کردن Google Translate روی آیکونی که در نسخه جدید برنامه به شکل یک قلبم است ضربه بزنید و داخل فضایی که اپلیکیشن در اختیارتان قرار میدهد کلمه مورد نظرتان را بنویسد تا برنامه آن را به صورت خودکار ترجمه کند. همچنین برنامه اگر نتواند لغت شما را تشخیص ندهد چند لغت نزدیک به آن را پیشنهاد می دهد.

ترجمه در دیگر اپلیکیشن‌ها با گوگل ترنسلیت

ترجمه از طریق دستنویسی و بدون تایپ در گوگل ترنسلیت
ترجمه از طریق دستنویسی و بدون تایپ در گوگل ترنسلیت

برای بهره‌گیری این مشخصه گوگل ترنسلیت (که مختص اندروید است) باید آن را فعال کنید.

بعد از اجرای این اپلیکیشن، بر آیکون منو که به شکل سه خط افقی است ضربه بزنید و بعد از مراجعه به Settings و سپس Tap to Translate گزینه Enable را فعال کنید. با فعال‌سازی این قابلیت، بعد از انتخاب متن در اپلیکیشن‌های سازگار با این مشخصه، آن را کپی کنید و با این کار گزینه‌ای برای ترجمه پدیدار می‌شود که با ضربه بر آن، ترجمه متن هم در همان مکان ظاهر می‌شود.

ترجمه در حالت آفلاین و بدون اینترنت در گوگل ترنسلیت

ترجمه در حالت آفلاین و بدون اینترنت در گوگل ترنسلیت
ترجمه در حالت آفلاین و بدون اینترنت در گوگل ترنسلیت

در گذشته سرویس ترجمه‌ی گوگل صرفاً با مراجعه به وب‌سایت آن  قابل استفاده بود اما در حال حاضر اپلیکیشن آن نیز در اختیار عموم کاربران است و حتی می‌توان بدون دسترسی به اینترنت و به صورت آفلاین هم از اپ گوگل ترنسلیت استفاده کرد. برای این نوع استفاده می‌بایست بسته‌ی ترجمه به زبان موردنظر خود را دانلود کنید.

برای این کار، بر آیکون به شکل سه خط افقی در سمت چپ بخش فوقانی ضربه بزنید و گزینه Offline translation را انتخاب کنید. با این کار، می‌توانید پک‌های مربوط به زبان‌های موردنیاز خود را دانلود کنید. برای حذف هرکدام از موارد دانلود شده هم در این بخش، در کنار زبان مذکور بر آیکون سطل زباله ضربه بزنید.

ترجمه محتوای متنی سایت‌ها ، مخصوص نسخه تحت وب

ممکن است برای شما پیش‌آمده باشد که در هنگام بازدید از سایت‌های خارجی (مثلا سایت‌هایی با زبان چینی برای دانلود برنامه‌های کرک‌شده گوشی‌های‌هوشمند) به‌نسخه انگلیسی آن سایت نیاز پیدا نمایید. ترجمه کلمه به‌کلمه محتوای یک سایت با زبان ناآشنا، کار چندان معقولی نیست؛ از این‌رو توصیه می‌شود که ترجمه خودکار محتوای سایت مدنظر خود را به‌گوگل Translate بسپارید.

برای ترجمه محتوای متنی سایت‌ها، باید لینک سایت مدنظر خود را در قسمت «تکست باکس» گوگل Translate وارد نموده و زبان خروجی دلخواه خود را انتخاب کنید. سپس برروی لینک موردنظرتان در کادر خاکستری رنگ که محل ترجمه نهایی متون و کلمات است، کلیک نمایید. اکنون به‌صفحه‌ای منتقل می‌شوید که سایت مدنظرتان را به‌زبان خروجی دلخواه شما ترجمهخواهد کرد.

ترجمه اسناد ، مخصوص نسخه‌ تحت وب

ترجمه اسناد – مخصوص نسخه‌ تحت وب
ترجمه اسناد – مخصوص نسخه‌ تحت وب

در گوگل‌ ترنسلیت ، می‌توانید اسناد و فایل‌های متنی خود را به‌کمک مترجم گوگل ترجمه نمایید. برای استفاده از این ویژگی در صفحه اصلی نسخه تحت وب گوگا ترنسلیت بر روی تب Document کلیک کنید و با کلیک بر روی Browse your computer فایل خود را انتخاب و ارسال کنید تا بصورت خودکار ترجمه شود.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =