زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره رئیس علی دلواری ♨️+ مبارزه های او

بهترین مقاله درباره رئیسعلی دلواری برای دانش آموزان کلاس هشتم و تمامی پایه ها

تحقیق درباره رئیس علی دلواری : رئیس علی دلواری یکی از دلاور مردان غیور ایران زمین است که در شهرهای جنوبی ایران، از روستای دلوار تنگستان استان بوشهر در 12 شهریور 1261 متولد شده است. پدر این شخص یکی از کد خدایان و مذهبیون اهل دلوار بود. رئیس علی از همان ابتدا در یک محیط مبارزه طلب در راستای حق و حقیقت بزرگ شد. در ادامه به مطالب بیشتری درباره‌ی رئیسعلی دلواری می‌پردازیم؛ پس با بخش تحقیق ماگرتا همراه باشید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق کوتاه در مورد محمد تقی ملک الشعرا بهار

تحقیق درباره رئیس علی دلواری

مشروطه خواهی رئیس علی دلواری

زمانی که جنبش مشروطیت در ایران آغاز شد، این فرد مبارزه طلب در اول جوانی از اولین مشروطه خواهان در جنوب کشور بود که اهمیت این موضوع به دلیل این است که استان بوشهر و شهرستان‌های آن در خلال جنگ جهانی اول تحت تصرف و هجوم کشورهایی چون روسیه و انگلیس بودند.

به همین دلیل روحیه انقلابی رئیس علی باعث شد با هم، مشربی با گروه‌های انقلالبیون در ایران داشته باشد و به عنوان یک عضو فعال در این محفل‌ها و در میان مشروطه طلبان شهر بوشهر ظاهر شود. از اقدامات مهم او این بود که نقش اساسی در حق خواهی جغرافیای جنوبی کشور داشت.

همانطور که گفتیم در آن دوره، محدوده خلیج فارس از جمله مهم‌ترین آن استان بوشهر و توابع آن در تصرف انگلیس به سر می‌برد و رئیس علی دلواری توانست با هدایت خود نهضت جنبش مردمی تنگستان و دشتی را رهبری کند.

هدف اصلی مهم و تاثیرگذار این جنبش به سرکردگی رئیس علی این بود که هیچ شهری از این استان در مستعمره کشورهای بیگانه نباشند و مردم این شهرها خود تصمیم گیرنده امور زندگی خود باشند. در این راستا این مشروطه خواه شجاع توانست مدافع و حافظ استان بوشهر در زمان شاهنشاهی محمد علی شاه قاجار باشد.

آغاز جنگ جهانی اول و اقدام رئیس علی دلواری

کشورهای اروپایی از جمله روسیه و انگلیس از مسببان جنگ جهانی اول در ایجاد رعب و وحشت در سرتاسر جهان از جمله در کشور ایران کم نگذاشتند و تمام هدفشان این بود که بتوانند کشورهایی مثل ایران که دارای منابع غنی و ثروت بسیار بودند را به تصرف خود در آورند و همچنین کشور ما یک محل برای مجهز کردن نیروهای جنگی این دو کشور و عبور و مرور تسلیحات جنگی به کشورشان برای انجام اقدامات نظامی‌شان بود.

یکی از این شهرها که در جنگ جهانی اول بسیار مورد آسیب قرار گرفت و اثرات بدی پذیرفت، استان جنوبی بوشهر و شهرهای آن بود؛ از این رو دلاور مردی چون رئیس علی دلواری حضور موثری در مقابله با لشکرکشی‌های نیروهای بیگانه داشتند. ضمن اینکه کشورهای روسیه و انگلیس زبان مسالمت آمیز این مرد و اعلام بی طرفی نیروهایش را دست کم گرفتند و بنابراین رئیس علی نیز با آن‌ها وارد جنگ شد.

در این نبرد تعدادی از نیروهای بیگانه کشته شدند که سبب ایجاد رغب و وحشت در وجود آن‌ها شد. مبارزات انقلابی رئیس علی همچنان ادامه داشت تا اینکه با تسط انگلیس بر نیروهای رئیس علی و یک فرد دست نشانده‌ی داخلی توسط این کشور، رئیس علی در سال 1294 با گلوله کشته شد. مقبره این دلاور جنوبی در وادی السلام و کنار مرقد حضرت علی(ع) است.

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق درباره امیرکبیر
و
تحقیق درباره نیما یوشیج
و
تحقیق درباره دماسنج ترموکوپل و کاربرد آن

به پایان تحقیق درباره رئیس علی دلواری رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایرکاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − یک =