ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب سوالات صفحه ۵۱ ، ۵۲ ، ۵۴ و ۵۵ درس چهارم نگارش هفتم

گام به گام درس چهارم نگارش هفتم با جواب کامل ؛ پاسخ سوال های صفحه 51 ، 52 ، 54 و 55 نگارش هفتم درس 4 چهارم

جواب سوالات صفحه ۵۱ ، ۵۲ ، ۵۴ و ۵۵ درس ۴ چهارم نگارش هفتم ؛ در این مقاله از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به پاسخ و جواب سوال های فعالیت و انشا صفحه 51 و 52 ، درست نویسی صفحه 54 و تصویر نویسی انشای آزاد صفحه 55 و 56 درس 4 چهارم کوچک تر کردن موضوع کتاب نگارش هفتم متوسطه اول پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس سوم نگارش هفتم
و
جواب درس پنجم نگارش هفتم

پاسخ سوالات صفحه ۵۱ ، ۵۲ ، ۵۴ و ۵۵ درس چهارم نگارش هفتم
پاسخ سوالات صفحه ۵۱ ، ۵۲ ، ۵۴ و ۵۵ درس چهارم نگارش هفتم

جواب سوالات فعالیت صفحه ۵۱ درس چهارم نگارش هفتم

نوشته زیر را بخوانید و پس از بررسی دقیق، موضوع نوشته و موضوع های کوچک تر هر بند را مشخص کنید.

معنی نوروز: نوروز؛ یعنی روز نو، روزگار نو. شاید به همین خاطر است که با آمدن نوروز، همه چیز نو می شود.

زنده شدن طبیعت: درختان از نو، شکوفه و برگ می‌کنند و از نو میوه میدهند. چشمه های زیادی از کوه، سرازیر میشوند که همه زلال و تازه هستند. حیوانات زیادی که در تمام زمستان در خواب بوده اند، بیدار می شوند و زندگی دوباره و نو پیدا می کنند.

نو شدن ظاهر و پوشش: در نوروز، همه سعی می‌کنند، نو و تازه تر به نظر بیایند. خانه نو، لباس نو، پول نو، برگ و شکوفه نو، زندگی نو و …

نظافت و خانه تکانی: مامان، با ذوق و سلیقه اش، فضای خانه را دگرگون می‌کند و همهچیز را برق می اندازد.

خرید: بابا هم دست به نوآوری می زند، چیزهای نو می خرد، خاک باغچه را عوض می‌کند و یکیدوتا نهال ی ُ ا گل رز هم می‌کارد.

عید و عیدی: بچه ها لباس های نو می پوشند؛ از بزرگترها عیدی و كتاب های نو می گیرند و در مسافرت عید، جاهای نو و تازه را می بینند.

نو شدن نگاه و اندیشه: راستی کسی را می شناسید که با آمدن نوروز و نو شدن طبیعت، نگاهش را نو کند؟ یعنی به چیزهای اطرافش جور دیگری نگاه کند. سهراب سپهری در یکی از شعرهایش می گوید: «چشم ها را باید شست/ جور دیگر باید دید!» شستن چشم ها چیزی است شبیه خانه تکانی عید، یا عوض کردن لباس های کهنه و فرسوده.

بخش پایانی (نتیجه گیری) :

جواب انشا صفحه 52 درس چهارم نگارش هفتم

یکی از موضوع های کلّی زیر را انتخاب کنید. آن را به ریز موضوع هایی تقسیم کنید و درباره یکی از این ریز موضوع ها، متنی بنویسید.

محل زندگی ما ⚫ ایران ⚫ آسمان شب

نکته: در این بخش به عنوان نمونه در مورد یکی از موضوع های گفته شده انشایی را ارائه کرده ایم.

بخش موضوع : آسمان شب در فصل های مختلف

بخش آغازین (مقدمه) : همان طور که همه می دانیم ما چهار فصل داریم که آسمان شب در هر فصل زیبای خاصی دارد. زیبایی بکر و نابی که تنها با دیدن آن عظمت خلقت خداوند به ما یادآوری می شود و ما تنها در مقابل این شگفتی می توانیم زیر لب شکر بگوییم.

بخش میانی (بدنه) : شب یعنی فرورفتن دنیا و زمین در هاله ایی از سیاهی و ظلمات. اما سیاهی که نه ترسی دارد و نه وحشتی. بلکه ماهی زیبا و درخشان همراه با نور ستاره های چشمک زن دارد که گویی در آسمان در حال رقص و بالا و پایین پریدن هستند. شب لحظاتی است که دنیا و آدم ساعاتی را در آرامش و استراحت به سر می برند تا فردا و با روشنایی روز دوباره زندگی را از سر شروع کنند و به حیات خود ادامه دهند.

آسمان شب در بهار همراه با نسیم که صورت آدمی را نوازش می دهد و با عطر خوش بهاری مشام ما را قلقلک می دهد یا آسمان شب در تابسیتان با خنکای دلپذیر شبانگاهیش و یا آسمان شب در پاییز و نم نم باران و ستاره گانی که برای نمایش خود از یکدیگر سبقت می گیرند و یا آسمان شب در زمستان زیر ابرهای سیاه و گلوله های برف سفیدی که برروی زمین می نشیند و ستاره ها را در زیر خود پنهان کرده اند. این ها همه و همه به طور جداگانه نعمت های بی کران خداوند هستند که تنها گوشه ایی از این عظمت را به نمایش می گذارند.

بخش پایانی (نتیجه گیری) : به هر جای جهان، به هر نقطه ی دنیا نگاه کنیم، بزرگی خالق را با سلول سلول بدن لمس می کنیم.

جواب سوالات درست نویسی صفحه ۵۴ درس چهارم نگارش هفتم

جمله های زیر را ویرایش کنید:

وقتی دو مبصر در یک کلاس باشند به قول معروف نظم کلاس به هم می خورد.

پاسخ: وقتی دو مبصر در یک کلاس باشند، به قول معروف «دو پادشاه در یک اقلیم نگنجد».

از بس که آن مجلس طولانی شد به قول معروف همه به خواب رفتند.

پاسخ: از بس که آن مجلس طولانی شد، به قول معروف «علف زیر پامون سبز شد».

جواب انشای آزاد تصویر نویسی صفحه 55 و 56 درس چهارم نگارش هفتم

به دو تصویر زیر با دقت نگاه کنید؛ درباره تفاوت آنها بیندیشید و هر یک را در نوشته ای جداگانه توصیف کنید. معیار سنجش نوشته های شما تشخیص دوستانتان است. یعنی زمانی که نوشته هایتان را در كلاس می خوانید، آنها باید تشخیص دهند هر نوشته مربوط به کدام تصویر است.

تصویر بالایی : در این تصویر ما شهری پر رفت و آمد را با فضایی پر از هرج و مرج در فصل زیبای پاییز با برگ های رقصان در آسمان و پراکنده بر روی زمین و درختان رنگارنگ که هر کدام رنگی خاص گرفته است می بینیم. درشکه ای که پسرکی جوان آن را با الاغی می کشد. باد پاییزی می وزد و مردم لباس های گرم پوشیده اند و پشت ویترین های مغازه نیز لباس های پاییزی برای فروش گذاشته اند.

کودکان لباس های فرم مدرسه پوشیده اند و مدرسه می روند. مردم کنار خیابان بساط پهن کرده اند و میوه و اجناس خود را به فروش می رسانند و کشاورز ان در مزرعه های خود مشغول اند و بر روی زمین ها با موتورهای کشاورزی کار می کنند و بچه ها نیز از این باد استفاده می کنند و بادبادک های خود را در آسمان به رقص درآورده اند.

تصویر پایینی : این تصویر شهر سرسبز و زیبایی را در فصل تابستان که مردم و کودکان را در دوره تعطیلات و خوشگذرانی تابستانی نشان می دهد. کودکانی که با شادی و هلهله در کنار خیابان و پارک بازی می کنند، لی لی می کنند و بادکنک می خرند و با شادی و خنده بازی می کنند. در پشت ویترین های مغازه ها لباس های تابستانی به فروش می رسد و مردم و بازاری ها در کنار خیابان اجناس خود را به فروش می رسانند.

تابستان است و شنا و آب بازی و همان طور که در تصویر می بینیم چند نفری در دریاچه آب بازی می کنند و در گوشه ایی دیگر مردم کشاورز محصولات کاشته شده ی خود را به وسیله ی وسایل مخصوص کشاورزی برداشت می کنند و مردم از این تعطیلات و هوای خوب کمال لذّت و استفاده را می برند و به پیاده روی و گشت و گذار می پردازند.

همچنین بخوانید: جواب تمرینات درس دوم نگارش هفتم

توجه: شما دانش آموزان عزیز اگر می خواهید براحتی به تمام جواب های کتاب نگارش هفتم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در این مقاله جواب سوالات فعالیت های ۵۱ ، ۵۲ ، ۵۴ و ۵۵ درس ۴ چهارم طبقه بندی موضوع کتاب نگارش هفتم را به صورت کامل بررسی کردیم، شما دانش آموزان عزیز می توانید از قسمت دیدگاه، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

89 دیدگاه

 1. محمد گفت:

  عالی ممنون از سایت بینظیرتون

 2. ناشناس گفت:

  عالی بود

 3. ليلي مجنون گفت:

  عالي خيلي خوب ممنون

 4. ليلي مجنون گفت:

  عالي ولي انشا زياده

 5. صنم گفت:

  عالی بودولی انشاش خیلی زیاداگه میشه کمش کنید🙏🏻 (◍•ᴗ•◍)✧* ممنون🦋😍💕

  1. N گفت:

   💯ولی هرچی بیشترباشع قشنگترع👏🏻😊

   1. الیمانی گفت:

    اره دقیقا من که خیلی رازیم 😝😝😝😝😝😝😝😝💯💯💯😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂💕💕💕💕💕💕⛓️⛓️⛓️⛓️⛓️⛓️💯💯💯💯💯💞💞💞💞💞💗💗💗💗💗💗💗💗

   2. آتنا ناهی نژاد گفت:

    سلام بچه ها من خیلی خیلی رازیم❤️❤️❤️💎😍😍🤗😚

   3. مهسا گفت:

    عالی بود عاشقشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *