ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد

مفهوم و ریشه حکایت «پنبه دزد دست به ریشش می کشد» به همراه انشا درباره آن

معنی ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد ؛ این حکایت به این موضوع اشاره دارد که فرد دزد و و خطاکار ناخودآگاه بدون اینکه خودش بفهمد، خطای خود را لو می ­دهد. برای مشاهده مفهوم کامل، داستان و ریشه حکایت، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه

معنی ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد

مفهوم ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد

مفهوم اصلی این ضرب المثل این است که انسان اگر دچار خطاب و اشتباهی شود حتی اگر خودش نخواهد، خطای خود را لو خواهد داد. پس بهتر است همیشه برای حفظ آبرو خودمان از دزدی و کارهای اشتباه پرهیز کنیم تا آبروی ما نرود چون ممکن است بدون اینکه خودمان بدانیم به اشتباهمان اعتراف کنیم.

ریشه و داستان حکایت پنبه دزد دست به ریشش می­کشد

در ادامه به سراغ داستان واقعی ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد می رویم، روزی از روزها تاجر پنبه ­ای در یکی از شهر های بزرگ زندگی می ­کرد و کار وبار او حسابی پررونق بود و پول زیادی به جیب می زد. با گذشت زمان، اکثر کاسبان و مغازه داران شهر به به این تاجر پر درآمد حسادت می کردند چون هیچکدام نمی ­توانستند به اندازه تاجر قصه ما در آمد داشته باشند به همین دلیل آتش حسادت و کینه بر علیه این تاجر در قلب تجار دیگر روشن شد.

یک شب یکی از بازرگانان تصمیم گرفت به خانه تاجر پنبه برود و پنبه ­های او را بدزدد، به همین دلیل، شباهنگام به خانه تاجر رفت و همه پنبه ­های او را دزدید و زمانی که صبح تاجر از ماجرا خبر دار شد پیش قاضی رفت تا دزد را پیدا کند. تاجر همه افراد مشکوک را فراخواند و برای اینکه هچ سرنخی از مجرم نداشت یک حقه زد و گفت روی ریش های دزد پنبه است با گفتن این جمله دزد دستی بر ریش هایش کشید و اینگونه لو رفت!

انشا با موضوع پنبه دزد دست به ریشش می کشد

مقدمه: خداوند در قرآن و در دین اسلام، مسلمانان را از دزدی نهی کرده است، اگر می ­خواهیم که در زندگی ابدی در بهشت جای بگیریم و زندگی با آرامشی داشته باشیم باید از دزدی جلوگیری کنیم.

بدنه: مسلمانان باید از چشم دوختن به مال دیگران و دزدی پرهیز کنند، دزدی کردن برکت مال ما را کم می کند و در نهایت هر دزدی بر اساس دست سرنوشت رسوا خواهد شد پس برای آرامش خانواده و برکت مالمان باید از دزدی پرهیز کنیم.

نتیجه: بهتر است بدانید هر دزدی در پایان رسوا خواهد شد، مانند این ضرب المثل عاقبت تمام دزدان در سراسر دنیا، رسوایی است، پس بهتر است برای خشنودی خداوند و عاقبت به خیر شدن از دزدی پرهیز کنیم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل به خون کسی تشنه بودن
و
معنی ضرب المثل روم به دیوار

☑️ به پایان توضیحات معنی ضرب المثل پنبه دزد دست به ریشش می کشد رسیدیم، خیلی خوشحالیم که تا اینجای مطلب همراه ما بودید، اگر نکته ای پیرامون این حکایت می دانید که ما در این مطلب به آن اشاره نکرده بودیم حتما در بخش دیدگاه ها با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *