ادبیاتفرهنگ و هنر

گسترش ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

بازآفرینی حکایت «فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه» صفحه 122 نگارش پایه دهم

گسترش ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه از مثل نویسی صفحه ۱۱۲ نگارش دهم را می توانید در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه

گسترش ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه

گسترش فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه نگارش دهم

مقدمه، ظاهر و جثه هیچ چیز و هیچ کسی ربطی به ذات درونی او ندارد، در واقع ظاهر مثل یک فلفل کوچک و تند است که تا آن را نچشید متوجه نمی شوید چقدر دهان سوز است. به قول معروف نباید کتاب را از روی جلد آن قضاوت کرد.

بدنه، در زمان های قدیم، پادشاهی حکومت می کرد که به فلفل بسیار علاقه داشت و در تمام وعده های غذایی خود فلفل می خورد. در واقع پادشاه عاشق فلفل های شیرین بود و دستور داده بود که مقداری زیادی از آن را در زمین های کشاورزی بکارند.

کم کم فصل زمستان فرا رسیده بود و دیگر نمی شد در شهر فلفلی پیدا کرد و پادشاه نیز خواهان آن بود. از آنجایی که کارگران آن سال فلفل کمی برداشت کرده بودند مجبور شدند از کشورهای همسایه که فلفل تند داشتند وارد کنند. یک روز موقع خوردن ناهار، پادشاه خیلی عصبی بود و آشپز نیز می خواست به او بگوید که فلفل ها تند هستند اما چون پادشاه عصبی بود اجازه حرف زدن را به هیچ کسی نمی داد.

کمی گذشت و پادشاه طبق معمول مقداری فلفل خورد، هنوز طعم فلفل را نچشیده بود که صدایش را بلند کرد و دستور داد آشپز را اعدام کنند. آشپز گفت عالیجناب من که گفتم اجازه بدهید چیزی به شما بگویم، اما شما نگذاشتید. شاه گفت چه می خواهی بگویی؟

آشپز گفت می خواستم بگویم که درست است که فلفل های امروز کوچک هستند اما خیلی خیلی تندند که شما اجازه ندادید. شاه با خود گفت: فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه و سپس فهمید که خشم او باعث این ماجرا شده است و آشپز را بخشید.

نتیجه گیری، ما هرگز نمی توانیم کسی را بر اساس ظاهرش درست قضاوت کنیم. به عنوان مثال ما می دانیم که مورچه ها می توانند اشیایی را تا صد برابر وزن خود حمل کنند، پس دیگر جایی برای قضاوت های سطحی و کوته بینانه باقی نمی ماند. خداوند به هر موجود کوچک و بزرگ قدرت و استعدادی داده است که او را منحصر به فرد و متمایز از دیگران می کند.

همچنین بخوانید: گسترش ضرب المثل با ماه نشینی، ماه شوی
و
گسترش ضرب المثل تهی پای رفتن، به از کفش تنگ
و
گسترش ضرب المثل جایی که نمک خوردی، نمکدان مشکن

☑️ به پایان گسترش ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه رسیدیم، جهت مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب نگارش دهم کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «ماگرتا» جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.