ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می خرند

ریشه و داستان حکایت قدیمی «فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می خرند»

معنی ضرب المثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می خرند ؛ قصه و ماجرای این حکایت، بسیار جذاب و خواندنی است و شما می توانید آن را به صورت کامل در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل هر پستی، بلندی دارد

معنی ضرب المثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می خرند

مفهوم ضرب المثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می خرند

این جمله به این موضوع اشاره دارد که افراد فقیر که پول کمتری برای خرید لباس در دست دارند، لباس ­های ارزان قیمت بی ­کیفیت بیشتری می ­خرند و در نتیجه از ثروتمندان در طول زندگی خودشان، تعداد لباس ­های بیشتری خریداری می کنند.

این ضرب المثل به این موضوع اشاره دارد که افراد فقیر با وجود اینکه درآمد و پس اندازی کمتر از افراد ثروتمند دارند و زندگی برای آنها در این روزگار به دلیل داشتن پول کمتر سخت ­تر است اما در واقع آنها چند برابر افراد ثروتمند برای خرید لباس، هزینه می کنند! این موضوع فقط به نوع لباس خریدن و پوشش افراد فقیر خلاصه نمی ­شود و حتی نوع خوراک و مواد غذایی که آنها می خورند نیز شامل این ضرب المثل می شود.

چون انسانهایی که از نظر مالی در شرایط خوبی نیستند مجبور می شوند مواد غذایی بی ­کیفیت و ارزان ­تری را بخرند اما شرایط برای افراد ثروتمند فرق دارد و آنها تغذیه خوبی دارند و نتیجه این موضوع هم انواع بیماری های مختلف برای گروه فقرا می ­شود.

آنها تلاش می ­کنند تا در مرحله خرید صرفه جویی کنند اما این موضوع را در نظر نمی ­گیرند که خرید چیزهای ارزان قیمت برای آنها تاوانی سنگین خواهد داشت و چند برابر هزینه اولیه برای جبران آسیب ­­های آن کالای ارزان باید خرج کنند.

ریشه حکایت فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می ­خرند

روزی اربابی همراه خدمتکارانش مشغول صحبت بود، خدمتکاران از او در خواست هزینه اضافه برای خرید مایحتاج و لباس داشتند، ارباب تعجب می کرد و می گفت من که به تازگی به شما هزینه خرید لباس نو و مواد غذایی داده‌ام چرا آنقدر با فاصله زمانی کم، دوباره درخواست خرید لباس دارید؟

خدمتکاران از درخواست خودشان شرمگین شدند و به فکر فرورفتند و ناگهان یک نفر از میان جمع گفت لباس های ما پارو کهنه شه و به همین دلیل نیاز به لباس نو داریم. ارباب که تازه فهمیده بود ماجرا از چه قرار است آهی کشید و گفت آری فهمیدم، درخواست شما از من مرا به یاد مثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می‌خرند انداخت.

شما به دلیل خرید لباس‌های ارزان قیمت بی‌کیفیت مدام نیاز به لباس نو پیدا می‌کنید و حتی از ارباب خودتان نیز بیشتر لباس می‌خرید! ای کاش کمی فکر می‌کردید و به جای خریدن لباس ­­های ارزان بی‌کیفیت اجناس بهتری را خریداری کنید تا مجبور نباشید در طول سال، چندین و چند بار لباس نو بخرید. با خرید چند باره لباس در طول سال، بدون اینکه بدانید خرج های خودتان را بیشتر خواهید کرد و گویی از ارباب خودتان نیز بیشتر هزینه خرید لباس خواهید داد

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آدم گدا اینهمه ادا
و
معنی ضرب المثل افاده ها طبق طبق

⭕️ به پایان توضیح درباره ضرب المثل فقرا بیشتر از ثروتمندان لباس می ­خرند رسیدم، اگر سوال یا ابهامی پیرامون این حکایت داشتید آن را در قسمت نظرات بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.