ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل همین بخشیدن ها مرا به این روز انداخته

ریشه و مفهوم حکایت «بخشیدن ها مرا به این روز انداخته» به همراه انشا

معنی ضرب المثل همین بخشیدن ها مرا به این روز انداخته، یعنی آن قدر در زندگی به دیگران محبت و بخشش کرده‌ام که حالا خودم محتاج شده‌ام.

این اصطلاح می‌خواهد بگوید به هرکسی بخشش بی مورد نباید کرد که ممکن است روزی برای خودمان زیان آور شود. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل اشکش دم مشکش است

معنی ضرب المثل همین بخشیدن ها مرا به این روز انداخته

مفهوم ضرب المثل همین بخشیدن ها مرا به این روز انداخته

بعضی از اشخاص وقتی قصد دارند به کسی کمک کنند، به قدری آن کمکشان زیاد و پر از افراط است که باعث می‌شود خودشان دچار گرفتاری شوند و ناله می‌کنند که ای کاش این کار را نکرده بودم یا حداقل کمتر انجام می‌دادم تا حالا خودم تا این حد محتاج نمی‌شدم.

به طور مثال فردی قصد کمک به یک خانواده فقیر را دارد و تمام موجودی حسابش در حال حاضر ۱۰ میلیون است و برای کمک به آن خانواده کل آن مبلغ را به آن‌ها می‌دهد، چنین موقعیتی است که فرد از کرده‌ی خود پشیمان می‌شود و می‌گوید چه کردم که حالا خودم محتاج‌تر شدم.

داستان حکایت همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته

در زمان‌های دور امیر تیمور، فارس را گرفت و امیر منصور را کشت و خواجه حافظ شیرازی را خواستار شد. زمانی که حافظ به پیشگاه او آمد، تیمور در چهره او آثار فقر را دید و گفت: ای حافظ من به ضرب شمشیر تمامی روی زمین را با خاک یکسان کردم تا سمرقند و بخارا را آباد کنم.

تو آن را به یک خال هندو می‌بخشی و می‌گویی: (اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را به خال هندویش، بخشم سمرقند و بخارا را) در پاسخ به او حافظ جواب داد: همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته است و از آن پس این‌گونه این ضرب المثل بر سر زبان‌ها افتاد و رواج پیدا کرد.

گسترش و باز آفرینی همین بخشیدن‌ها مرا به این روز انداخته

مقدمه: این ضرب المثل بیشتر از زبان کسانی گفته شده است که آن قدر بخشیده‌اند و گذشت کرده‌اند که بیش از اندازه باعث شده خودشان گرفتار شوند و همین امر موجب دلزده شدن آن‌ها از بخشش به دیگران شده است.

بدنه: دشواری در زندگی همه جریان دارد بهتر است همیشه دست بخشنده داشته باشیم تا خداوند بخشش در زندگی ما را بیشتر کند. باید دقت کرد؛ این مثال برای این نیست که بگوییم به نیازمندان کمک نکنیم، خیر. برعکس نیاز فردی که محتاج به کمک شما است موجب خیر و برکت در زندگی شما می‌شود اما می‌بایست در نظر گرفت گرفتاری اصلی ما برای درست عمل نکردن به این امور خیر است. چرا که اگر بدانیم کجا و کی و برای چه کسانی چقدر بخشش و کمک کنیم مشکلی برای ما پیش نمی‌آید.

نتیجه: ممکن است در زندگی با افرادی محتاج روبرو شویم و در پاسخ به آن‌ها سخت بودن شرایط خودمان را بیان کنیم و بگوییم آن قدر خوبی و بخشش کردیم که خودمان بدبخت شده‌ایم اما باید دقت کنیم که اشتباه خودمان چیست و از کجا سر چشمه می‌گیرد و تقصیر را گردن بخشش به دیگران نیندازیم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل گل بود به سبزه نیز آراسته شد
و
معنی ضرب المثل کار از کار گذشتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل همین بخشیدن ها مرا به این روز انداخته رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *