ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دود از کنده بلند میشه ♨️+ مفهوم و انشاء

معنی و مفهوم ضرب المثل دود از کنده بلند می شود به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دود از کنده بلند میشه : یعنی اشخاصی که سن بالاتری دارند در بسیاری از مسئله‌ها، با تجربه‌تر و پخته‌تر از جوان تر‌ها هستند. آن قسمتی از تنه درخت که پس از بریده شدن اصل درخت، روی زمین می‌ماند کنده آن می‌باشد.

بیشتر درخت‌هایی که اینطور قطع می‌شوند سن بالاتری دارند (مثلا درخت‌های چند هزارساله). درختی که سنش خیلی زیاد باشد بهتر هم می‌سوزد؛ برعکس، شاخه‌های تر و جوان نمی‌سوزند یا سخت می‌سوزند. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل شاخ به شاخ شدن

معنی ضرب المثل دود از کنده بلند میشه

مفهوم ضرب المثل دود از کنده بلند میشه

زمانی که می‌گویند دود از کنده بلند می‌شود، یعنی چوب درختی که کهنه‌تر است بیشتر می‌سوزد و این اشاره به باتجربه تر بودن اشخاص قدیمی و کسانی که سن و سالی از آن‌ها گذشته است، دارد یا حتی اشخاصی که در یک کار به صورت حرفه‌ای عمل می‌کنند و در آن کار سر رشته بیشتری دارند نسبت به کسانی که تازه وارد آن حرفه شده‌اند خبره‌تر هستند. مثلا وقتی دو زوج می‌خواهند ازدواج کنند با مشورت کسانی مانند ریش سفیدان فامیل و بزرگانشان این کار را می‌کنند.

داستان یا تاریخچه دود از کنده بلند میشود

این ضرب المثل از زمان‌های قدیم در بین مردم رواج پیدا کرده بود و وقتی شخصی را می‌دیدند که با آن سن بالا و جا افتاده کاری را انجام می‌دهد که دیگران فکر می‌کردند از پس جوان‌تر‌ها برمی‌آید از این ضرب المثل برای آن فرد استفاده می‌شد.

مثلا اگر پهلوانی در سن بالاتری در میدان نبرد مقابل کسی که از او چند سال پایین‌تر بود، پیروز می‌شد مردم می‌گفتند این‌گونه است که دود از کنده بلند می‌شود.

گسترش و باز آفرینی دود از کنده بلند می شود

خیلی ازجوان‌ترها می‌توانند از پدرو مادرهایشان برای انتخاب همسر، شغل مشورت بگیرند ولی همیشه برای راهنمایی و مشورت نمی‌شود از هر سن بالایی مشاوره گرفت؛ چون باید طرف مقابل، فردی دلسوز، مهربان و پخته باشد و از روی حسادت، اشتباه راهنمایی نکند.

انشا با موضوع ضرب المثل دود از کنده بلند میشه

مقدمه: گاهی افراد پیرتر یا مسن تر کارهایی را می‌کنند که جوان‌ترها در حیرت قدرت آن‌ها می‌مانند و گاهی شخصی که در یک زمینه حرفه‌ای‌تر است بهتر از کسی است که هیچ تجربه‌ای ندارد.

بدنه: بهتر است از این جمله در موقعیت‌های به جز افراد دانا و پیرتر، از شخصی هم یاد کرد که تجربیات بسیاری در انواع زمینه‌ها داشته است؛ چون ممکن است آن فرد به چشم دیگران نیاید و فکر کنند فقط سن است که نشانه دانایی است.

نتیجه: در زندگی همه‌ی ما ممکن است که کاری را بخواهیم انجام دهیم که نیاز به افرادی دانا و با تجربه داشته باشیم و گاهی مشورت آن‌ها را نیاز داشته باشیم؛ بهتر است اینجور مواقع از آن‌ها مشورت بگیریم تا در تصمیم درست گرفتن به ما کمک کنند و ما بتوانیم بهتر در زندگی عمل کنیم. هر انسانی به مشورت نیاز دارد و فرقی ندارد در چه جایگاهی باشد، دکتر، مهندس یا حتی روانشناسی که خودش مشاوره می‌کند.

مشاوره کردن و مشورت گرفتن از آدم‌های با تجربه‌ای که حسود نیستند و صلاح ما را می‌خواهند به پیشرفت و ترقی ما از راه و روش درست بسیار کمک خواهد کرد.

اصطلاحات انگلیسی ضرب المثل دود از کنده بلند میشه

There’s life in the old dog yet
هنوز در زندگی سگ پیر وجود دارد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل زمین گرد است
و
معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند

☑️ به پایان ضرب المثل دود از کنده بلند میشه رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.