ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شاخ به شاخ شدن ☑️ + داستان و انشا

معنی و مفهوم ضرب المثل «شاخ به شاخ شدن» به همراه بازنویسی و انشا

شاخ به شاخ شدن یعنی چه؟ این ضرب المثل درمورد دعوا و مجادله می باشد که مفهوم کامل، گسترش و بازآفرینی و انشا درمورد آن را در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه

معنی ضرب المثل شاخ به شاخ شدن

مفهوم ضرب المثل شاخ به شاخ شدن

این ضرب المثل می‌خواهد بگوید خیلی از آدم‌ها هستند که می‌خواهند ادعای بزرگ‌تر بودن و بهتر بودن از دیگران بکنند، سر هر چیزی با فردی که فکر می‌کنند از آن‌ها بالاتر است بحث می‌کنند و دست به گلاویز می‌شوند.

می‌توان این ضرب المثل را در قالب یک داستان کوتاه تعریف کرد؛ خصوصا در مورد کسانی که برای هر کاری به یکدیگر فخر می‌فروشند و دائم می‌خواهند به یکدیگر بفهمانند که از آن‌ها برتر هستند.

با توجه به مطلب بالا، خانواده و آشنایان مشاهده جدال دو نفر هستند، زمانی که خشم آن‌ها بالا می‌گیرد، در مقابل هم قرار می‌گیرند و اینگونه اشخاصی که آن‌ها را مشاهده می‌کنند، می‌گویند باز این دو نفر باهم شاخ به شاخ شدند. به این شکل اگر دو شخص مجادله کردند و یا با هم دست به یقه شدند مفهومی بر شاخ به شاخ شدن دارد.

داستان و تاریخچه

سرگذشت این ضرب المثل بر می‌گردد به زمانی که حیواناتی مانند بز، گاو و… در بین انسان‌ها در مزارع کشاورزی پرورش داده می‌شدند. صاحبان این حیوانات مخصوصا گاو یا بزهای نر بر سر ماده‌های خود می‌جنگیدند و مقابل هم قرار می‌گرفتند و با هم شاخ به شاخ می‌شدند، از آن زمان بین مردم رواج پیدا کرد و بر سر زبان‌ها افتاد و هر زمان افرادی را که به مقابله باهم می‌پرداختند در وصف آن‌ها این ضرب المثل را می‌گفتند.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل شاخ به شاخ شدن

جامعه با شیوه‌های آموزشی از طریق تلویزیون، سخنرانی‌های بزرگان باتجربه و روانشناس‌ها، روش درست رفتار کردن افراد با همدیگر را به آن‌ها آموزش داده و به آن‌ها توصیه می‌کنند که چگونه خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند و به خود و دیگران آسیب نزنند. دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم، عصر شاخ به شاخ شدن و دست به یقه شدن با همدیگر نیست، بلکه زمان گفت و گو با همدیگر است.

انشاء با موضوع شاخ به شاخ شدن و دعوا

مقدمه: ممکن است در زندگی ما با افرادی خصومت داشته باشیم و بدتر از آن، این است که این اشخاص مقابل ما کوتاه نیایند و سر جنگ با ما بر‌دارند و سعی به مقابله و مجادله با ما را دارند که در این مواقع این ضرب المثل را به کار می‌بریم.

بدنه: امکان دارد در موقعیتی قرار گیریم که جدال بین دو نفر را بخواهیم مشاهده کنیم که با هم شاخ به شاخ شده‌اند و می‌توانیم به جای تماشا کردن، آن دو را از یکدیگر جدا کنیم و نگذاریم که جنگ بین آن‌ها اوج گرفته و بالا بگیرد.

نتیجه: پس می‌توان گفت انسان‌ها باید درست رفتار کردن با همدیگر را یاد بگیرند، سر هر بحثی پرخاشگری نکنند و خود را از دیگران بالاتر یا پایین‌تر نبیند و با هم مهربان باشند. چرا که هر شخصی برای خود شخصیت و ارزشی دارد و هیچکس از دیگری برتر نیست؛ پس باید احترام و درست صحبت کردن با یکدیگر را آموزش ببینند و تمرین کنند و به خاطر حرف‌های بی ارزش و فکرهای منفی با هم شاخ به شاخ نشوند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل

در زبان انگلیسی از جمله to have a head-on collision برای رساندن مفهوم این ضرب المثل استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن
و
معنی ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست

☑️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل شاخ به شاخ شدن رسیدیم، حتما نظرتان را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.