ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زیره به کرمان بردن ✳️+ مفهوم و گسترش و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل زیره به کرمان بردن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل زیره به کرمان بردن : این ضرب المثل می‌خواهد این منظور را برساند که کسی چیزی را که در مکانی یا شهری بسیار زیاد است، به عنوان هدیه یا سوغاتی می‌برد. با این حساب هدیه یا وسیله‌ی او خیلی ارزشمند و کاربردی نمی‌باشد. این ضرب المثل اشاره به بی اهمیت بودن کاری است که یک شخص می‌خواهد در شرایط خاصی انجام دهد.
برای آشنایی با مفهوم بیشتردر رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل دود از کنده بلند میشه

معنی ضرب المثل زیره به کرمان بردن

مفهوم ضرب المثل زیره به کرمان بردن

وقتی در یک گروه تحقیقاتی قرار است برای حل مشکلی راه‌های مناسب و مختلفی نشان دهند، یک نفر راه حلی می‌دهد که دقیقا با مشکل مواجه می‌شوند. در این چنین موقعیتی هم این ضرب المثل را می‌توان به کار گرفت.

مفهوم واضح‌تر اینکه این ضرب المثل می‌خواهد بگوید وقتی برای کسی خواستیم سوغاتی ببریم چیزی را تهیه کنیم که در شهر مقصد کم‌یاب باشد اینگونه بیشتر آن هدیه یا سوغاتی مورد استفاده می‌شود.

داستان یا تاریخچه زیره به کرمان بردن

زیره، دانه گیاهی است که از زمان گذشته در دوره ناصرخسرو در مناطق کرمان زیاد کاشته می‌شد و مورد توجه بوده. قافله‌هایی بوده‌اند که تاجران زیر را از کرمان به بقیه‌ی نقطه های ایران می‌بردند؛ حال اگر تاجری محصول زیره را از اکثر شهرها به کرمان می‌برد، کار او خیلی ابلهانه به نظر می‌رسید چرا که کالایی را به جایی برده که خود منشا آن است و خریدار ندارد.

در شعر فارسی در مورد این ضرب المثل نمونه زیاد است که ما در این مورد از آن استفاده کردیم.

عاشقانت سوی تو تحفه اگر جان آرند/ به سر تو که همی زیره به کرمان آرند

در فرهنگ و پرورش عامه ایران و ایرانی، زیره به کرمان بردن را مثال کار بی ارزش انجام دادن می‌دانند.

گسترش و باز آفرینی زیره به کرمان بردن

در واقع این ضرب المثل کنایه از یک کار جاهلانه و بیهوده انجام دادن است، از آن جایی که سوغات کرمان زیره می‌باشد، خیلی مسخره است که کسی از شهر دیگر به کرمان زیره ببرد، و فرد در واقع کار بی ارزشی انجام داده است.

یک مثال دیگر هم اینکه به فرض یک شخصی از شهری دیگر به اصفهان می‌آید و گز می‌آورد در حالی که سوغات اصلی اصفهان گز می‌باشد.

انشا با موضوع ضرب المثل زیره به کرمان بردن

مقدمه: ابتدا به متن این ضرب المثل دقت کنیم، می‌گویند فلانی زیره به کرمان برده است و همه ما می‌دانیم که کرمان شهر زیره و ادویه جات هست و اگر کسی قصد بردن زیره به کرمان دارد کار بسیار احمقانه‌ای انجام می‌دهد، در صورتی که محل یک چیزی همان شهر است.

بدنه: ممکن است گاهی اوقات در زندگی با افرادی رو برو شویم که قصد داشته باشند به ما نیرنگ بزنند و کاری برایمان انجام دهند و بر سر ما منت بگذارند و آن کاری که انجام داده‌اند، کاملا بی ارزش است؛ اینجور مواقع هم می‌توان از این ضرب المثل استفاده نمود.

نتیجه: ضرب المثل “ زیره به کرمان بردن ” در زبان عامیانه، به مفهوم کاری بیهوده، نامعقول، بی‌سود و بی نتیجه به کار می‌رود. گاهی نیز از طرف کسی و از روی شکسته نفسی خطاب به مخاطبی است که سخنان او برایش تکراری است، می‌تواند استفاده شود.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل زیره به کرمان بردن

carry coals to Newcastle
حمل زغال سنگ به نیوکاسل

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند
و
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

☑️ به پایان ضرب المثل زیره به کرمان بردن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.