سرگرمیفیلم و بازی

نقد و بررسی بازی Rage 2 – در این بازی خشم خود را خالی کنید !

خشم 2 - Rage 2 یک بازی سراسر از خشم و خشونت های فراوان است

نقد و بررسی بازی Rage 2 – بازی Rage 2 محصولی از Avalanche Studios است که در سبک اکشن و شوتر اول‌شخص ساخته شده و توسط کمپانی Bethesda در ۱۴ می ۲۰۱۹ منتشر شده است. بازی Rage 2 برای PC و کنسول‌های Xbox One و PS4 طراحی شده و پس از انتشار توانسته است با احتساب ۳۵ نقد امتیاز ۷۲ را از ۱۰۰ در سایت Metacritic کسب کند. این امتیاز نشان دهنده آن است که بازی ترکیبی از نکات مثبت و منفی است و نمی‌توان آن را با تنها یک کلمه خوب یا بد توصیف کرد. در ادامه با نقد و بررسی Rage 2 با ماگرتا همراه باشید.

نقد و بررسی بازی Rage 2
نقد و بررسی بازی Rage 2
بازی Rage 2
بازی Rage 2

داستان بازی Rage 2 اصلا جذابیت خاصی ندارد و بسیار ساده و کلیشه ای و فاقد هر گونه پیچش داستانی و عمق خاصی است و در واقع فقط یک دلیل برای جلو رفتن است. حتی ماموریت های داستانی بازی هم کم تعداد هستند و در آنها داستان خاصی هم روایت نمی شود. تازه خیلی بازی ها هستند که داستانی کلیشه ای را به واسطه روایت عالی برای ما به یادماندنی کرده اند ولی Rage 2 روایتش هم در حد داستانش ضعیف و غیر جذاب است.

با همین داستان ضعیف هم روایت بازی می توانست خیلی خیلی بهتر باشد و به شکل هیجان انگیزتر و با آب و تاب تری داستان بازی را برای ما تعریف کند تا کمی بیشتر به داستان بازی جذب شویم و به آن توجه کنیم اما اصلا این طور نشده است که این موضوع در نسخه اول نیز دقیقا وجود داشت.  ولی به طور کلی داستان بازی به اون گونه است :

ژنرال مارتین کراس ( آنتاگونیست و شخصیت منفی بازی )، لشکری بسیار قدرتمند دارد و تسلط بسیار بالایی بر شهرهای منطقه دارد. مارتین کراس به شهر واین لند حمله می کند و تمامی تکاورهای آنجا که عضور گروه Ranger هستند را قتل عام می کند و تنها یک تکاور را زنده میگذارد، آن هم شما هستید. نام شما واکر ( Walker ) است.

صرف نظر از اینکه شخصیت خودتان را زن یا مرد بسازید، این نام، نام شماست. در این بین کسی قصد کمک به شما را دارد تا بتوانید قدرت را از ظالمان بگیرید و دیگر چیزی به نام قدرت، در این دنیای بیهوده وجود نداشته باشد. کسی به شما کمک می کند که مسئول پروژه سری Dagger است. او کاری می کند که خشم شما بر ظالمان چیره شود.

گیم پلی – بازی Rage 2

نقطه‌ی قوت Rage 2 ، طراحی مراحل و گیم پلی آن است، تا جایی که تقریبا بهتر از تمام رقیبان دیگر در این سبک عمل کرده. ریج یک بازی حقیقتا جهان باز است! یعنی از اولین ثانیه‌ای که وارد دنیای پشت دژ تکاورها می‌شوید، تمام نقشه و مراحل جانبی بازی در دسترس شما قرار دارند! شما می‌توانید به عنوان اولین ماموریت خود، دنبال گاوصندوق‌های غول پیکر تکاوران در نقشه باشید تا تمام سلاح‌‌های عجیب و غریب و قدرت‌های مرگبار بازی را جمع کرده و با دستی پر به سراغ دشمنان بروید.

به همین صورت هم می‌توانید تنها با در دست داشتن مسلسل اولیه‌ی واکر، بدون به‌دست آوردن قدرت خاصی، بازی را به پایان برسانید؛ البته اگر به من اعتماد دارید، باید به شما عرض کنم که سلاح کمری بازی هم برای نابود کردن تمام دشمنان کافی خواهد بود! دنیای واقعا باز و آزاد این بازی حاصل تجربه شرکت Avalanch در ساخت مجموعه‌ی Just Cause بوده و مبارزات پرهیجان بازی هم یادگار هرج و مرج همان مجموعه است!

گیم پلی بازی Rage 2
گیم پلی بازی Rage 2

شما هشت سلاح و یازده قدرت مخصوص در اختیار دارید که با تکیه بر آنها می‌توانید خیلی سریع دشمنان را از پا در آورده و تار و مار کنید. سلاح‌های بازی از تنوع قابل قبولی برخوردار بوده و به بازیکنان این فرصت را می‌دهند تا با تکیه بر خلاقیت خود، دشمن را به روش‌های مختلف از پا در بیاورند. به عنوان مثال یکی از سلاح‌های بازی که «تفنگ جاذبه‌ای» نام دارد، هدف خود را به نقطه‌ای مشخص پرتاب می‌کند. حال تصور کنید که با استفاده از این سلاح، یک تانکر محتوی سوخت را به سمت دسته‌ای از دشمنان پرتاب کنید و به تماشای تبخیر آنها بنشینید!

قدرت‌های تکاوری هم دومین همراه اصلی شما در نبردها هستند. البته تنها پنج قدرت از یازده موردی که پیش از این اشاره کردیم، در مبارزه‌ها به صورت فعال استفاده می‌شوند؛ مثل قدرت خرد کردن دشمنان با مشتی محکم، قدرت گرداب که دشمنان را به سمت خود کشیده و به هوا پرتاب می‌کند و سپری محافظ که از شما در برابر تیرها محافظت خواهد کرد.

گیم پلی بازی Rage 2
گیم پلی بازی Rage 2

باقی قدرت‌ها به تقویت عملکرد کلی واکر و حرکت سریع‌تر در محیط اختصاص دارند. ترکیب این قدرت‌‌ها با پتانسیلی که سلا‌ح‌ها در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد، حقیقتا مبارزات بازی را به یک سرگرمی دلنشین تبدیل کرده است.

در یک نقطه خاص در Rage 2، شما می توانید با نیرویی اردوگاه ها را بمب گذاری کنید. هیولاهایی وجود دارد که ۱۰ برابر از شما بزرگتر می باشد و با تغییر شکل توانایی های مختلفی به دست خواهند آورد.  Rage 2زمان زیادی را صرف توضیح دادن به شما نمی کند زیرا همه چیز در راه خودش به نظر می رسد. در عوض شما را به یک دنیای آزاد با سهم منصفانه خود از مکان هایی که می خواهید بروید و چیزهایی که باید انجام دهید، هدایت می کند.

گیم پلی بازی Rage 2
گیم پلی بازی Rage 2

سربازان نخبه با لباس های فوق العاده قدرتمند شما را به سه دسته کلیدی با انجام مأموریت های خود و به پایان رساندن پروژه Dagger، یک سلاح بیولوژیک برای کشتن متخلفین جاودانه صلیب General Authority، به ارمغان می آورد. این بازی در واقع کشتن فرد خاصی را مدنظر ندارد و تنها کار شما کشتن دیگران می باشد. شما به صورت قابل قبولی فوق العاده هستید ولی زمانی پاداش قهرمانی را دریافت خواهید کرد که فهرستی از اتفاقات سرگرم کننده را جمع آوری کرده باشید.

زی Rage 2 کوتاه است ولی به شما امکان این را می دهد تا تمامی توانایی های خود را در آن به نمایش بگذارید. ساختار اصلی کمپین در اوایل روشن می شود. در این بین ماموریت های اصلی به ندرت از دنیای گسترده ای که این بازی ارائه می دهد استفاده می کند. در هیچ مرحله ای شهر های مرکزی بازی معرفی نشده اند، بنابراین آنها واقعا برای NPC های چهره ای وجود دارند تا به شما در مورد مکان های جستجو بپردازند و شما به راحتی می توانید آنها را با تعطیل کردن علامت های سوال که نقشه خود را پر می کنند، پیدا کنید.

گیم پلی بازی Rage 2
گیم پلی بازی Rage 2

ماموریت های جانبی در بیابان این بازی دیده می شود و با اینکه جهان باز طراحی شده به خوبی می توانند بازیکن را به چالش بکشند. شما باید در این بازی بتوانید خود را به خوبی به چالش بکشید و از تمامی اتفاقات پیش رو به نفع خود استفاده کنید. با این حال، به یک نقطه می رسد که در آن شما تعجب می کنید که چرا در حال انجام تمام این ماموریت های کوتاه هستید. البته آنها شما را در به دست آوردن پول برای ارتقا ابزارهایتان راضی خواهند کرد.

باید بگوییم که بزرگترین مسئله Rage 2 لخت بودن آن می باشد زیرا شما در یک کوهستان به سختی تلاش می نمایید و در نهایت اتفاق ارزشمندی به دست نخواهید آورد. در کل این بازی فاقد گیرایی است و برای چنین فضایی نا امید کننده خواهد بود. با اینکه ابتکار در این بازی وجود دارد ولی متاسفانه بر آن اثر نمی گذارد. در حقیقت، روایت به یک سری از تعاملات تبدیل شده است. در این زمینه طنز نیز وجود دارد ولی باز هم چندان مسخور کننده نمی باشد.

یکی دیگر از اتفاقات ناراحت کننده در بازی مانند اعلان های ثابت در حالت تعلیق و پیشرفت که باعث تکرار حرکت می شود. گفت و گو در بین کاراکترها ممکن است قطع شودو این اتفاقات نا خوشایند به نظر می رسند.

گرافیک – بازی Rage 2

بازی Rage 2
بازی Rage 2

Rage 2 با وجود گرافیک فنی متوسط و کیفیت نهایتا قابل قبول بافت‌هایش، در زمینه هنری سطح خوبی دارد؛ به طوریکه می‌توان از تنوع محیط‌هایش راضی بود و حتی افکت‌هایی مثل نورپردازی‌ها هم در فضا‌های بسته حس و حالی علمی‌و‌تخیلی و در فضا‌های باز هم حس و حالی آخرالزمانی را تا حدود زیادی منتقل می‌کنند و حتی هر از گاهی در اثر تابش نور خورشید و انعکاس خوب آن از روی اجسام، صحنه‌های چشم‌نوازی در بازی پدید می‌آید.

همچنین بازی با وجود داشتن صحنه‌های شلوغ نسبتا زیاد، حداقل روی نسخه پی‌سی به شکلی نرم و به دور از افت فریم‌های محسوس اجرا می‌شود که خب برای تجربه سریعی مثل Rage 2، نکته قوت ارزشمندی است.

از نظر موسیقی نیز می‌توان Rage 2 را خوب ارزیابی کرد و در آن شاهد درنظر گرفتن افکت‌های صوتی مناسب برای اسلحه‌ها و موارد دیگر هستیم.

جمع بندی – بازی Rage 2

بازی Rage 2
بازی Rage 2

در پایان باید Rage 2 را یک بازی کاملاً مبتنی بر سلیقه‌تان نامید که اگر به سبک و ژانر آن علاقه داشته باشید تا حدود بسیار زیادی از تجربه‌ی صحنه‌های انفجار و اکشن بسیار بالای آن لذت خواهید برد. اما اگر به دنبال یک بازی جهان آزاد با محتویات خوب و داستانی قابل قبول هستید تا حدود بسیار زیادی از خرید این بازی و صرف کردن وقتتان به‌پای آن پشیمان خواهید شد.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =