سبک زندگی

جواب تدبر ، اندیشه و تحقیق و فعالیت های درس چهارم دینی دهم

گام به گام پاسخ تدبر ، اندیشه و تحقیق و جواب فعالیت های صفحه 54 ، 55 ، 58 و 60 درس 4 چهار دینی دهم تجربی ، انسانی و ریاضی

جواب فعالیت کلاسی و تدبر و اندیشه و تحقیق درس چهارم دینی دهم ؛ در این مقاله با پاسخ و جواب فعالیت کلاسی صفحه ۵۴ تدبر صفحه ۵۵ و ۵۸ و اندیشه و تحقیق صفحه ۶۰ درس ۴ چهارم آينده روشن کتاب دین و زندگی پایه دهم تجربی، ریاضی ، انسانی و فنی حرفه ای و کاردانش آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت کلاسی و اندیشه و تحقیق درس سوم دینی دهم

جواب تدبر ، اندیشه و تحقیق و فعالیت های درس چهارم دینی دهم
جواب تدبر ، اندیشه و تحقیق و فعالیت های درس چهارم دینی دهم

جواب فعالیت کلاسی صفحه 54 درس چهارم دینی دهم

برخی از افرادی که پایبندی چندانی به رعایت احکام دین ندارند، می‌گویند: «ما به وجود این مجازات هایی که گفته می‌شود در قیامت و جهنم هست، اعتقادی نداریم» شما به این گونه افراد چه پاسخی می‌دهید؟

پاسخ: پیروی از یک قانون عقلی می‌گوید: «دفع خطر احتمالی لازم است». حتی اگر شخص دیوانه یا دروغگویی خبری به ما بدهد، مانند وجود سم در غذا، عقل حکم می‌کند که از آن غذا نخوریم.

حال کسانی در مورد قیامت به ما خبر می‌دهند که عاقل‌ترین و راستگوترین مردمان در طول تاریخ بوده‌اند و عقل حکم می‌کند برای جلو گیری از آسیب و لطمه در قیامت به گفته‌های آنها عمل کنیم.

جواب تدبر صفحه 55 درس 4 دینی دهم

خداوند در آیات سوم و چهارم سوره قیامت، خطاب به کسانی که به انکار معاد می‌پردازند، می‌گوید: «نه تنها استخوان های آنها را به حالت اول درمی‌آوریم، بلکه سرانگشتان آنها را نیز همان گونه که بوده، مجدداً خلق می‌کنیم». به نظر شما چرا خداوند در این آیات برای اثبات قدرت الهی به خلق سرانگشتان اشاره می‌کند؟

پاسخ: به دلیل این که اثر انگشت هر شخصی منحصر به فرد می باشد و حتی برای دوقلوهای یکسان نیز متفاوت است، که این موضوع به دقت بی اندازه خداوند در خلق مجدد مخلوقات اشاره دارد.

جواب تدبر صفحه 58 درس چهارم دین و زندگی دهم

با اندیشه در ترجمهٔ آیات زیر، برخی دیگر از دلایل انکار معاد را بیان کنید.

١) آنان (دوزخیان) پیش از این (در عالم دنیا) مست و مغرور نعمت بودند و بر گناهان بزرگ اصرار می‌کردند و می‌گفتند: «هنگامی که ما مردیم و استخوان شدیم، آیا برانگیخته خواهیم شد؟!» (واقعه، ٤٨ – ٤٥)

٢) وای در آن روز بر تکذیب کنندگان، همان‌ها که روز جزا را انکار می‌کنند. تنها کسی آن را انکار می‌کند که متجاوز و گناهکار است. (مطفّفین، ١٢ – ١٠)

٣) (انسان شک در وجود معاد ندارد) بلکه [علت انکارش این است که] او می‌خواهد بدون ترس از دادگاه قیامت، در تمام عمر گناه کند. (قیامت، ٥)

پاسخ واقعه، ٤٨ – ٤٥: از دلایل انکار معاد مغرور شدن بر نعمت و اصرار بر گناهان بزرگ است.

پاسخ مطفّفین، ١٢ – ١٠: از دلایل انکار معاد تجاوز به حقوق خدا و مردم و انجام گناه است.

پاسخ قیامت، ٥: از دلایل انکار معاد انجام گناه بدون ترس از محاکمه قیامت است.

جواب سوالات اندیشه و تحقیق صفحه 60 درس چهارم دینی دهم

١) تعدادی از کارهای نیک و تعدادی از گناهان را که در این دنیا قابل پاداش و مجازات نباشند، ذکر کنید.

پاسخ: کارهای نیک: شهادت در راه خدا، هدایت انسان ها، از بین بردن فساد و بی بند و باری، کاهش فقر در جامعه.

گناهان: جنایت های جنگی، ترویج عقاید خرافی بین مردم، فساد و بی بندو باری در جامعه، نزدن ماسک در دوران شیوع کرونا

۲) اگر در بحث وجود معاد، دلیلی جز خبر پیامبران نداشتید، آیا آن را می پذیرفتید؟ به چه دلیل؟

پاسخ: بله، چون پیامبران عاقل ترین و راستگوترین مردمان در طول تاریخ بوده اند با قاطعیت کامل از وقوع معاد خبر داده و نسبت به آن هشدار داده اند.

۳) رابطه میان «آفرینش استعدادها و سرمایه های مختلف در وجود انسان» و «ضرورت وجود معاد» را توضیح دهید.

پاسخ: اگر با این همه استعداد که خدا به ما داده خاک شویم و معادی نباشد آفرینش انسان و جهان عبث خواهد بود و گفتیم که خدا کار عبث نمی کند. پس معاد لازمه حکمت خداست.

همچنین بخوانید: جواب تدبر و اندیشه و تحقیق درس دوم دینی دهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه دهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب دین و زندگی (1) پایه دهم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب فعالیت کلاسی و تدبر و اندیشه و تحقیق درس 4 چهارم کتاب دینی دهم ریاضی ، تجربی و انسانی متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

5 دیدگاه

 1. Mohamad گفت:

  عالی بود دمتون گرم

 2. Rezvan گفت:

  دمتون گرم

 3. 𝗗𝗶𝗻𝗮 گفت:

  سلام خسته نباشید کامل بود

 4. علیرضا گفت:

  خیلی ممنون واقعا مفید بود . ما معلمامون جواب اینا رو به ما ندادن ولی مطلب شما خیلی واسه امتحاناتمون مفید بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *