سبک زندگی

جواب درس دوم جامعه شناسی دوازدهم انسانی ❤️ علوم اجتماعی

پاسخ و حل نمونه بیاورید ، گفت و گو کنید ، تامل کنید ، مفاهیم اساسی ، خلاصه کنید و آنچه از این درس آموختیم درس 2 دو کتاب جامعه شناسی 3 پایه دوازدهم انسانی

جواب درس دوم جامعه شناسی دوازدهم انسانی ؛ در این مطلب به پاسخ و جواب سوالات نمونه بیاورید ، گفت و گو کنید ، تامل کنید ، مفاهیم اساسی ، خلاصه کنید و آنچه از این درس آموختیم صفحه ۱۲ ، ۱۵ ، ۱۷ و ۱۸ درس ۲ دوم «علوم اجتماعی» کتاب جامعه شناسی ۳ پایه دوازدهم رشته انسانی پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس اول جامعه شناسی دوازدهم انسانی

جواب درس دوم جامعه شناسی دوازدهم انسانی
جواب درس دوم جامعه شناسی دوازدهم انسانی

جواب نمونه بیاورید صفحه ۱۲ درس ۲ جامعه شناسی دوازدهم

دانش‌های روانشناسی، اخلاق، مردم‌شناسی، تاریخ، شیمی و فیزیک زیرمجموعه کدام دسته از علوم قرار می‌گیرند؟

علوم طبیعیعلوم انسانیعلوم اجتماعی
فیزیک و شیمیروانشناسی و اخلاقمردم شناسی و تاریخ

پاسخ گفت و گو کنید صفحه ۱۵ درس دوم جامعه شناسی دوازدهم

با توجه به آنچه در درس خواندید درباره دو مسئله زیر و پیامدهای آنها گفت و گو کنید.

– در کشور ما بسیاری از مدیران ارشد که برنامه‌ریزی برای کشور از وظایف آنهاست، فارغ التحصیل و دانش آموختۀ علوم انسانی نیستند.

پاسخ: درک ناقص از حوزه مدیریتی خود، برنامه‌ریزی ناسازگار با نیازهای کشور در آن حوزه، هدر رفتن منابع، عدم تحقق اهداف، تأثیر منفی بر نخبگان دانش آموخته علوم انسانی

– امروزه، فناوری بر زندگی بشر سیطره یافته است و به جای اینکه انسان، توسعه فناوری را هدایت و راهبری کند، فناوری، زندگی انسان‌ها را کنترل می‌کند.

پاسخ: از دست رفتن قوه ابتکار و خلاقیت – تأثیر منفی بر سلامت روانی و اجتماعی – ایجاد مسایل اجتماعی جدید – اتلاف سرمایه‌های انسانی

حل تأمل کنید صفحه ۱۷ درس ۲ جامعه شناسی دوازدهم

– انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی یکی از تصمیم‌های مهم زندگی شماست. برای انتخاب رشته باید رشته‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. برای مقایسه، به ملاک و معیار نیاز دارید. بسیاری از خانواده‌ها بیشتر ملاک آیندهٔ شغلی را در نظر می‌گیرند و با این ملاک به ارزیابی رشته‌ها می‌پردازند؛ یعنی هر رشته‌ای را که فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری داشته باشد، ترجیح می‌دهند.

به نظر شما، در بین رشته‌های علوم اجتماعی کدام رشته از آیندهٔ شغلی بهتری برخوردار است؟ آیا ملاک دیگری غیر از آینده شغلی برای مقایسه رشته‌های علمی وجود دارد؟

پاسخ: آینده شغلی تا حد زیادی تحت تأثیر محیط اجتماعی است. در محیط اجتماعی ما رشته‌هایی چون حقوق، روانشناسی اجتماعی، اقتصاد از جایگاه و فرصت شغلی بالاتری برخوردارند.
بله، ملاک‌هایی چون علائق و استعداد افراد، تنوع کاری، نیاز جامعه و جایگاه رشته علمی در جامعه و …

– دانش‌آموخته یا کارشناس یکی از رشته‌های علوم اجتماعی را به کلاس درس دعوت کنید و از او بپرسید که رشته علمی ایشان چه فوایدی برای جامعه دارد و دانش آموختگان این رشته از چه توانایی‌ها و مهارت‌هایی برخوردارند؟

پاسخ: این مورد باید به کمک معلم شما در کلاس صورت گیرد.

جواب مفاهیم اساسی صفحه درس دوم جامعه شناسی دوازدهم

– علوم اجتماعی، …

پاسخ: فواید علوم اجتماعی، شاخه‌های علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی، جامعه‌شناسی پوزیتیویست، جامعه‌شناسی تفهمی، جامعه‌شناسی انتقادی

پاسخ خلاصه کنید صفحه درس ۲ جامعه شناسی دوازدهم

– علوم اجتماعی در مقایسه با علوم طبیعی اهمیت بیشتری دارند.

پاسخ: – علوم اجتماعی به مطالعه علمی پدیده‌های اجتماعی می‌پردازد.
– علوم طبیعی به مطالعهٔ علمی پدیده‌های طبیعی می‌پردازد.
– جامعه‌شناسی از دید جامعه‌ شناسان خرد به مطالعه پدیده‌های خرد و کنش اجتماعی و از دید جامعه‌ شناسان کلان به – مطالعهٔ پدیده‌های کلان و ساختار اجتماعی می‌پردازد.
– از قرن ۱۹ همراه با اهمیت یافتن علوم طبیعی سه نوع جامعه‌شناسی پوزیتیویستی، تفهمی و انتقادی شکل گرفت.

حل آنچه از این درس آموختیم صفحه درس دوم جامعه شناسی دوازدهم

پاسخ: علوم اجتماعی و علوم طبیعی هریک فوایدی دارند اما علوم اجتماعی اهمیت بیشتری دارد، به دلیل اینکه به شناخت شیوهٔ صحیح استفاده از علوم طبیعی کمک می‌کند. جامعه‌شناسی خرد به مطالعهٔ کنش‌های اجتماعی و پدیده‌های خرد و جامعه‌شناسی کلان به مطالعهٔ ساختار اجتماعی و پدیده‌های کلان می‌پردازد. و همچنین جامعه‌شناسی از قرن ۱۹ براساس دوری و نزدیکی به علوم طبیعی به سه بخش پوزیتیویستی، تفهمی و انتقادی تقسیم شده که هر کدام موضوع، روش و هدف خاصی را پیگیری می‌کنند.

همچنین بخوانید: گام به گام دروس پایه دوازدهم

توجه: شما دانش آموز پایه دوازدهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب جامعه شناسی دوازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات درس ۲ دوم کتاب جامعه شناسی پایه دوازدهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 💕

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *