سبک زندگی

کار گویچه های قرمز چیست؟ علوم هفتم + پاسخ کوتاه

پاسخ سوال علوم هفتم : گلبول های قرمز خون چه وظیفه ای دارند؟ بررسی کامل عملکرد گویچه های قرمز

کار گویچه های قرمز در خون چیست؟ در علوم هفتم آمده است که گلبول های قرمز وظیفه دارند اکسیژن را توسط خون از شش ها یا آبشش ها به همه ی بافت های بدن انتقال بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : جواب فعالیت های درس ۱۱ علوم هفتم

کار گلبول قرمز در خون چیست؟ علوم هفتم

کار گویچه یا گلبول های قرمز خون در بدن چیست؟

اگر بخواهیم به طور کوتاه بگوییم نقش اصلی گویچه های قرمز انتقال گازها (اکسیژن) در بدن می باشد. گلبول های قرمز توسط پروتئین هموگلوبین اکسیژن را از شش ها دریافت کرده و آن را تحویل سلول ها می دهند و در عوض آن کربن دی اکسید را می گیرد و به شش ها تحویل می دهد.

در ادامه به بررسی کامل تر این گلبول ها می پردازیم :

۱- گویچه های سرخ متداول ترین سلول های خون می باشند.
۲- شکل آن ها شبیه به سکه می باشد و در پستانداران هسته ندارند.
۳- حجم آن ها ۹۰ تا ۹۵ میکرون است.
۴- قطر گویچه ها معمولا ۷٫۵ میکرون است.
۵- در سایر مهره داران گلبول های قرمز دارای هسته هستند.
۶- طول عمر گلبول های قرمز معمولا ۱۲۰ روز می باشد.

در نهایت اگر بخواهیم گلبول های قرمز را از نظر تعداد در بدن بررسی کنیم باید بگوییم در حالت طبیعی در خون زنان ۳٫۶ تا ۵٫۵ میلیون و در خون مردان ۴٫۱ تا ۶ میلیون در هر میکرو لیتر می باشد. همچنین آن ها انعطاف خیلی خوبی دارند و می توانند خیلی راحت از بین مویرگ ها عبور کنند.

✅ در این مقاله به سوال کار گویچه های قرمز چیست از کتاب علوم هفتم پاسخ دادیم، اگر شما نیز مطلبی برای گفتن دارید آن را از قسمت دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. برای مشاهده سایر مطالب درسی در انتهای سرچ های خود در گوگل عبارت ماگرتا را اضافه کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =