سبک زندگیسلامت

چه روش‌ها و توصیه‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو موثر است؟

روش های جلوگیری از ریزش مو - راهکارهای موثر در درمان ریزش مو

اگر از ریزش مو رنج می‌برید حتماً به نکات مهم اشاره شده در این مقاله جهت جلوگیری از ریزش مو توجه نمایید! ریزش مو یکی از جمله مشکلاتی است که امروزه در میان مردان و بانوان رواج پیدا کرده و عوامل مختلفی بر افزایش ریزش و کاهش تراکم مو اثرگذار می‌باشند. به طور کلی، به گفته پزشکان متخصص و کارشناسان حوزۀ زیبایی، ریزش روزانۀ صد تار مو اتفاق طبیعی لحاظ می‌شود.

از سوی دیگر هر چه تعداد موهای ریخته شده بیشتر و در پِی آن رشد صحیح موها متوقف شود تعادل میان رشد و ریزش موی به هم ریخته و به مرور زمان شاهد کچلی یا مشکلات شدید سلامت مو خواهیم شد. متخصصین حوزۀ پزشکی و زیبایی برای جلوگیری از ریزش مو راهکارها و روش‌های علمی و جدیدی توصیه کرده‌اند که در ادامه به برخی از آنها به طور کامل اشاره خواهیم کرد.

روش های جلوگیری از ریزش مو
روش های جلوگیری از ریزش مو

چه عواملی باعث ریزش مو شده و چه راهکاری برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد؟

عوامل و دلایل مختلفی ممکن است بر افزایش ریزش مو تاثیرگذار باشند که برای جلوگیری از ریزش مو در گام اول باید دلیل اصلی ریزش مو را پیدا کرده و سپس اقدام به درمان آن کنیم.

از جمله عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بیماری‌ تیروئید
 • عوامل ژنتیکی
 • تغذیۀ نامناسب
 • بر هم خوردن تعادل هورمون‌های زنانه یا مردانه
 • تغذیۀ نامناسب
 • کمبود ویتامین و آهن
 • استفاده از رژیم‌ها سخت کاهش یا افزایش وزن
 • مصرف بی رویۀ داروهای هورمونی
 • استفاده از محصولات شیمیایی و آرایشی بی کیفیت برای حفظ بهداشت مو
 • افزایش میزان استرس روزانه در افراد
 • تشدید بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های پوستی
 • عفونت‌های ایجاد شده در پوست سر
 • شانه زدن بی رویه و نادرست به موها
 • استفادۀ بیش از حد دستگاه‌های حالت دهندۀ مو مانند سشوار و اتوی مو

این موارد بخشی از مهمترین دلایل ریزش موی در افراد مختلف می‌باشند که پس از تشخیص درست از سوی متخصصین باید درمان‌های لازم جهت جلوگیری از ریزش مو و افزایش سطح تراکم مو را در پیش گرفت.

عوامل باعث ریزش مو

چه روش‌های مهمی برای درمان و جلوگیری از ریزش مو وجود دارد؟

مهمترین گام برای جلوگیری از ریزش مو  مراجعه به پزشک متخصص و مشخص کردن دلیل ریزش است. اگر ریزش موی سر بیش از حدِ متعادل ‌بوده و همه روزه شاهد ریزش مقدار زیادی موی سر روی بالشت یا کف حمام باشید باید در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل ریزش مو اقدام کنید و از متخصصین حوزۀ زیبایی راهنمایی و مشورت بخواهید.

در این بخش، برخی از روش‌های پیشگیری از ریزش مو را عنوان کرده‌ایم که با رعایت این نکات ریزش مو کمتر خواهد شد.

میزان مصرف رنگ مو و محصولات شیمیایی را به حداقل برسانید.

متاسفانه امروزه به دلیل افزایش استفاده از مواد مختلف آرایشی مو مانند رنگ موهای متنوع یا محصولات شیمیایی مُضر ریزش مو به تدریج بیشتر شده و افراد پس از چند سال شاهد کاهش تراکم موی سر می‌شوند. راهکار ساده برای حل این موضوع کاهش میزان مصرف مواد شیمیایی و رنگ مو است.

مصرف مواد غذایی مغذی و سالم را بیشتر کنید.

استفاده از مواد غذایی که سرشار از ویتامین C، آهن، امگا 3 و پروتئین می‌باشند را فراموش نکنید! مواد غذایی که دارای چنین ارزش غذایی هستند باعث افزایش سلامت و استحکام موی سر خواهند شد. حتماً در برنامۀ غذایی خود مصرف انواع حبوبات، تخم مرغ، غذاهای دریایی، گوشت قرمز، غلات، میوه و سبزیجات را بگنجانید تا از تاثیر شگفت انگیز چنین رژیم غذایی بر سلامت مو و حتی پوست متحیر شوید!  

مطالعه بیشتر: توصیه‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو

دستگاه‌های حالت دهندۀ مو باعث ریزش موها

از دستگاه‌های حالت دهندۀ مو  به ندرت استفاده کنید!

اگر برای حضور در میهمانی یا مراسم‌های مختلف از اتو یا سشوار مو برای حالت دادن و مرتب کردن موهای سرتان زیاد استفاده می‌کنید باید منتظر ریزش موی سر به صورت تدریجی باشید!

دمای بالای اتوی مو و همچنین باد گرم شدید سشوار از مهمترین عوامل ریزش مو می‌باشند که متاسفانه بیشتر افراد به نحوۀ استفاده از چنین دستگاه‌هایی اهمیت نداده و در نهایت با مشکل ریزش شدید مو مواجه می‌شوند. با ادامۀ این روند میزان هیدراته بودن فولیکول مو کاهش یافته و در نتیجه خشکی و شکنندگی موها بیشتر می‌شود.

از نحوۀ صحیح بستن مو و شانه کردن آن مطلع باشید!

اغلب افراد به ویژه بانوان و دختران جوان برای آنکه چهرۀ آنها هنگام بستن موی سر کمی تغییر کند اقدام به کشیدن شدید موهای سر کرده و سپس با کِش موهای خود را مُحکم می‌بندند. با انجام این کار، به مرور زمان ریشۀ موها ضعیف شده و در نهایت ریزش مو روی می‌دهد.

البته کِشش موی سر هنگام شانه کردن نادرست موها نیز دیده شده است. برای جلوگیری از ریزش مو باید با دقت و حوصلۀ زیاد موها را به آرامی شانه زده تا شاهد ریزش مو نشوید.

از شوینده و شامپوی مناسب  و با کیفیت استفاده کنید!

برای تمیز کردن موی سر هرگز از شامپوهای قلیایی و نامرغوب استفاده نکنید!

با توجه به نوع موی سَرِتان شامپوی مناسب را انتخاب نمایید. برای مثال ویژگی شامپوی موهای چرب با شامپوی موی خشک و معمولی متفاوت است. بنابراین، حتماً در خرید و انتخاب شامپوی سر دقت داشته باشید.

ضمناً شامپوهای حاوی مواد مغذی و استاندارد را برای تمیزی موهایتان تهیه کنید.

به ماساژ پوست سر بیشتر اهمیت دهید!

به کمک روغن‌های طبیعی مانند (روغن بادام، آرگان، زیتون و . . .) کف سر خود را به آرامی ماساژ دهید. با این کار جریان خود در پوست سر و همچنین فولیکول مو بیشتر شده و با ادامۀ این روند رشد موها نیز بهتر خواهد شد. البته استفاده از روغن‌های طبیعی و خالص باعث افزایش استحکام و مقاومت موها نیز خواهد شد.

هر چند وقت یکبار، موهایتان را کوتاه کنید!

با بلند شدن موی سر باید دقت و مراقبت بیشتری برای آنها در نظر بگیرید. یکی از راه‌های ساده کوتاه کردن نوک مو و تقویت ریشۀ مو می‌باشد. بدین ترتیب علاوه بر ریزش مو از ایجاد موخوره نیز جلوگیری خواهید کرد.

مصرف داروهای هورمونی را در حد امکان کاهش دهید!

برخی افراد به دلیل استفادۀ بی رویه از داروهای هورمونی ممکن است شاهد افزایش ریزش مو شوند. در صورت صلاحدید پزشک معالج مصرف داروها را کم کرده و به جای آنها مواد غذایی مغذی و طبیعی استفاده کنید.

از عوامل استرس زا و تنش زا دوری کنید!

زندگی شهری و مدرن امروزی به خودی خود باعث افزایش استرس و فشار روانی بر افراد جامعه می‌شود. برای کاهش چنین تاثیرات منفی بر زندگی و مهمتر از آن سلامت جسم باید از محیط و عوامل استرس زا دوری کرد. بهترین و ساده‌ترین راهکار به گفتۀ کارشناسان، حضور در برنامه‌های ورزشی منظم است.

نکتۀ پایانی در خصوص روش‌های جلوگیری از ریزش مو

برای داشتن موهای زیبا، شاداب و مقاوم، نیاز به صرف زمان زیاد یا هزینه‌های هَنگُفت نخواهید داشت. تنها کافی است در سبک زندگی و نحوۀ تغذیه خود تغییرات مثبتی در این راستا ایجاد کنید. رژیم غذایی مناسب و همچنین استفاده از روش‌های درمان طبیعی باعث پیشگیری از ریزش مو خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی نگین استور، مواد بهداشتی بسیار مرغوب و با کیفیتی را جهت افزایش سلامت مو به شما پیشنهاد خواهد کرد. برای خرید و ثبت سفارش کافی است وارد سایت فروشگاه نگین استور شده و محصول مورد نظر خود را ثبت نمایید.

برگرفته شده از مجله فروشگاه اینترنتی نگین (http://www.neginstore1.com)

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.