سبک زندگی

بخشش خطاهای دیگران سبب چه می شود ، دینی هشتم

بخشش خطای دیگران سبب چیست؟ آثار گذشت از اشتباهات دیگران را بنویسید کتاب دینی هشتم

بخش خطاهای دیگران سبب «بخشیده شدن گناهان ما و بهره مند شدن بیشتر از نعمت های خدا، خشنودی خدا و سربلندی و عزت در بین مردم» می شود. برای فایده های دیگر عفو و گذشت از اشتباه دیگران در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : نعمت های بهشتی و عذاب های جهنم نتیجه چیست

بخشش خطاهای دیگران سبب چه می شود

گذشت از خطای دیگران چه فایده ای برای انسان دارد دینی هشتم

انسان هایی که به سادگی از اشتباهات بقیه می گذرند به آرامشی می رسند که کمتر کسی می تواند آن را به خوبی لمس کند. در دین ما یعنی اسلام بزرگان زیادی تاکید کرده اند که انسان های بخشنده ایم باشیم زیرا در عفو و گذشت لذتی است که در هیچ انتقام گرفتنی نمی شود آن را پیدا کرد. خداوند نیز رحمت الهی و نعمت هایش را برای کسی که از خطای دیگران می گذرد بیشتر می کند.در اهمیت بخشش دیگران باید گفت که این کار باعث می شود انسان انرژی خود را صرف کارهای مفید و کارآمد بکند زیرا بخشش انسان را از ناراحتی و خشم رها کرده و به سمت خوشحالی و خرسندی هل می دهد. انسان بخشنده همیشه سربلند و با انگیزه می ماند.

پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند :

مَن یَعْفُ یَعْفُ اللهُ عَنهُ.
هر کس عفو و گذشت داشته باشد خدا نیز از او گذشت خواهد نمود. (شهاب‌الاخبار، ص ١٤٣)

امام علی (ع) می فرمایند :عَوِّدْ نَفسَكَ السَّماحَ.
خودت را به گذشت و جوانمردی عادت بده. (دستور معالِم‌الحِکَم، ص ٦٩)

امام محمد باقر (ع) فرموده اند که :

اَلنّدامَةُ علیَ العَفوِ أفضَلُ وَ أیسَرُ مِنَ النَّدامَةِ عَلَی العُقوبَةِ!
پشیمانی از عفو و گذشت بهتر از پشیمانی از عقوبت و انتقام است. (اصول کافی، ج ٣، ص ١٦٨)اصل بخشش زمانی اتفاق می افتد که ما اشتباه شخص مقابل را به طور کامل از ذهنمان دور کنیم؛ یعنی کاملا حس های کینه و خشم را از خود دور کنیم و دیگر به خطایی که طرف مقابل در حق ما کرده است فکر نکنیم، در اینصورت حتی دیگر لازم نیست به آن شخص بگوییم که او را بخشیده ایم.

✅ به نظر شما بخشش خطاهای دیگران سبب چه می شود؟ آیا انسان می تواند با این کار احساس خوبی داشته باشد؟ شما می توانید از طریق بخش دیدگاه تان را برای ما بنویسید. همچنین اگر سوال درسی دیگری نیز دارید حتما کلمه ماگرتا را به آن اضافه کنید و سپس آن را در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.