سبک زندگی

مهمترین عامل از دست رفتن تنوع زیستی چیست ، انسان و محیط یازدهم

عوامل تهدید کننده تنوع زیستی را نام ببرید کتاب انسان و محیط کلاس یازدهم

مهمترین عامل از دست رفتن تنوع زیستی «تخریب زیستگاه» است. در کتاب انسان و محیط زیست کلاس یازدهم این موضوع مورد بحث قرار گرفته است، برای مشاهده اطلاعات بیشتر در ادامه با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی : چرا زمین سیاره ای بی همتاست

مهمترین عامل از دست رفتن تنوع زیستی

چه عواملی باعث از بین رفتن تنوع زیستی می شوند؟

همانطور که گفته شد تخریب زیستگاه مهم ترین عامل می باشد، تخریب زیستگاه با فعالیت هایی که انسان برای بهره گیری از منابع طبیعی برای تولیدات صنعتی و شهرسازی انجام می دهد اتفاق می افتد. اما به جز این مورد عوامل اصلی دیگری نیز مانند افزایش رشد جمعیت انسانی و سطح بالای مصرف گرایی نقش مهمی در حذف زیستگاه ها دارند و می توانند از طریق راه های مختلفی تنوع زیستی را تهدید کنند.آلودگی نیز یک عامل بسیار مهم می باشد
مثلا سمومی که در مزارع برای کشتن آفت ها و … استفاده می شود در آخر وارد آب رودخانه ها شده و زندگی بسیاری از ماهی و پرندگان را تهدید می کند.

تکه تکه شدن زیستگاه
عملیاتی است که طی آن زیستگاه های بزرگ به قسمت های کوچکتری برای انجام کارهای مختلف تقسیم می شود. در اثر این کار حیوانات در مناطق مختلف پراکنده نمی شوند و فقط جمعیت آن ها در زمین های مختلف جدا شده است.

شکار کردن حیوانات به صورت غیرقانونی و فروش آن ها
شکارچیان غیر مجاز حیوانات وحشی را در هر سنی ، جنس ، اندازه و گونه می کشند.

تخریب و از بین رفتن زیستگاه
مانند قطع کردن درختان، از بین زمین های مناسب کشاورزی، پر کردن تالاب ها و از بین بردن زمین های دارای علفزار.از مواردی که گفته شد نتیجه می گیریم که محیط زیست ما و تنوع زیستی آن ارتباط مستقیمی با بقای ما دارد پس ما باید اطمینان حاصل کنیم نه تنها برای خودمان ، بلکه برای نسل های آینده نیز از آن احترام و محافظت می کنیم.

✅ به نظر شما مهمترین عامل از دست رفتن تنوع زیستی چیست؟ چه مواردی دیگر می تواند در این لیست قرار بگیرد، آن را از قسمت دیدگاه برای ما بنویسید. همچنین اگر سوال درسی دیگری دارید حتما آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.